Piatok, 25. júna, 2021Meniny má Olívia, Tadeáš

Teroristi avizovali útoky v Portugalsku pred ME

SITA|16. mar 2004 o 13:30

LISABON 16. marca (SITA, AFP) - Portugalský premiér Jose Manuel Durao Barroso sa po zverejnení informácií o islamskom pozadí minulotýždňových bombových útokov v Madride rozhodol ešte sprísniť bezpečnostné ...

LISABON 16. marca (SITA, AFP) - Portugalský premiér Jose Manuel Durao Barroso sa po zverejnení informácií o islamskom pozadí minulotýždňových bombových útokov v Madride rozhodol ešte sprísniť bezpečnostné opatrenia v súvislosti s júnovými majstrovstvami Európy vo futbale. Stalo sa tak na mimoriadnom zasadnutí s predstaviteľmi národných policajných a bezpečnostných zložiek v Lisabone. "Aj keď momentálne sa v súvislosti s Portugalskom nehovorí o priamej hrozbe teroristických útokov, rozhodli sme sa preventívne sprísniť bezpečnostné opatrenia," uvádza sa vo vládnom vyhlásení, ktoré priniesla portugalská tlačová agentúra Lusa. Ministerstvo vnútra informovalo o posilnení opatrení v rizikových objektoch, ako sú ambasády a letiská, a väčšej aktivite informačných služieb. Portugalsko okamžite po útokoch v Madride sprísnilo aj kontrolu hraníc so Španielskom. Už dávnejšie sa hovorí aj o uzatvorení vzdušného priestoru v okolí štadiónov v čase konania jednotlivých zápasov.

Obavy v Portugalsku sa ešte zvýšili po tom, čo najpredávanejší denník Correio da Manha v pondelok informoval o dvoch telefonátoch od údajných členov al-Kájdy, ktorí avizovali útoky v juhoeurópskej krajine ešte pred začiatkom záverečného turnaja Euro 2004.

Súvisiace články