Svindal vyhral aj super G, na Raicha stráca 3 body

SITA|15. mar 2007 o 10:51

LENZERHEIDE 15. marca (SITA) - Nór Aksel Lund Svindal útočí na celkové prvenstvo vo Svetovom pohári a po víťazstve vo štvrtkovom super G vo finálových pretekoch sezóny vo švajčiarskom Lenzerheide stiahol ...

LENZERHEIDE 15. marca (SITA) - Nór Aksel Lund Svindal útočí na celkové prvenstvo vo Svetovom pohári a po víťazstve vo štvrtkovom super G vo finálových pretekoch sezóny vo švajčiarskom Lenzerheide stiahol náskok svojho rivala v boji o krištáľový glóbus Benjamina Raicha z Rakúska už iba na rozdiel troch bodov. Svindal je v Lenzerheide vo výbornej forme a po stredajšom zjazde vyhral vo finále SP aj super G. Dvadsaťštyriročný Nór odsunul na 2. miesto svojho najväčšieho rivala Raicha, ktorý zaostal v cieli o 13 stotín sekundy. Tretí skončil Kanaďan Erik Guay. Štvrtým miestom si Američan Bode Miller definitívne zabezpečil zisk malého glóbusu v superobrovskom slalome. Dvadsaťdeväťročný štvornásobný majster sveta si vybojoval svoj šiesty krištáľový glóbus v kariére, k jednému veľkému pridal piaty malý a po roku 2005 druhý za super G. "Je neuveriteľné, že malý glóbus získate len s dvoma víťazstvami a jedným štvrtým miestom. Navyše vybojujete iba 304 bodov. Nie je normálne, aby ste získali glóbus s takým malým počtom bodov," povedal po pretekoch Miller.

Zaujímavosťou pretekov bola rozlúčková jazda Fritza Strobla. Rakúšan sa so zjazdovkami Svetového pohára lúčil štýlovo. Tridsaťštyriročný olympijský víťaz v zjazde z roku 2002 nastúpil na štart v maske Wolfganga Amadea Mozarta, počas jazdy sa výborne zabával, mával divákom a niekoľkokrát sa na trati dokonca zastavil. Napokon v cieli stratil na Svindala 52 sekúnd. Strobl sa s bielym cirkusom lúči ako víťaz deviatich pretekov SP, tento rok v Aare na MS bol strieborný v super G a zlatý v tímovej súťaži.

Vo finálovom superobrovskom slalome sezóny vyhovovala trať predovšetkým technickejším pretekárom. Z jej parametrov vyťažili Svindal a predovšetkým Raich, ktorý veľmi rýchlostné disciplíny v obľube nemá a vo štvrtok dosiahol v super G najlepší výsledok vo SP v kariére. Svindal vyhral svoje šieste preteky SP v kariére, druhé v super G. "Nemôžem byť spokojný. Síce som vyhral, ale Benni skončil hneď za mnou a tak v celkovej klasifikácii ostal predo mnou. V súčasnosti je veľmi ťažké Benniho zdolať," povedal Svindal.

Kontakt s vedúcim duom v boji o celkové prvenstvo v SP celkom nestratil ani Švajčiar Didier Cuche, ktorý obsadil 6. priečku. Jeho strata na Raicha však vzrástla na 107 bodov a má už len minimálne šance na zisk trofeje.

Na štarte super G v Lenzerheide bolo 27 pretekárov, keďže finálové podujatie Svetového pohára má svoje špecifiká. Právo účasti má len 25 najlepších v každej disciplíne plus aktuálny juniorský majster sveta, resp. tí zjazdári, ktorí dosiahli v aktuálnej sezóne Svetového pohára v súčte minimálne 400 bodov. Bodovalo len prvých pätnásť pretekárov namiesto tradičnej tridsiatky.

Výsledky:

Muži - super G: 1. Aksel Lund Svindal (Nór.) 1:17,94 min, 2. Benjamin Raich (Rak.) +0,13 s, 3. Erik Guay (Kan.) +0,35, 4. Bode Miller (USA) a Marco Büchel (Licht.) obaja +0,39, 6. Didier Cuche (Švajč.) +0,52, 7. Georg Streitberger +0,68, 8. Christoph Gruber +0,77, 9. Matthias Lanzinger (všetci Rak.) +0,86, 10. Francois Bourque (Kan.) +1,15.

Poradie Svetového pohára (po 34 z 36 pretekov): 1. Benjamin Raich (Rak.) 1155 bodov, 2. Aksel Lund Svindal (Nór.) 1152, 3. Didier Cuche (Švajč.) 1048, 4. Bode Miller (USA) 822, 5. Peter Fill (Tal.) 694, 6. Mario Matt (Rak.) 664, 7. Marco Büchel (Licht.) 635, 8. Mario Scheiber (Rak.) 584, 9. Erik Guay (Kan.) 529, 10. Didier Defago (Švajč.) 515.

Konečné poradie Svetového pohára v super G (po 5 z 5 pretekov): 1. Bode Miller (USA) 304 bodov, 2. Didier Cuche (Švajč.) 208, 3. John Kucera (Kan.) 194, 4. Mario Scheiber (Rak.) 190, 5. Aksel Lund Svindal (Nór.) 181, 6. Hermann Maier (Rak.) 177, 7. Christoph Gruber (Rak.) 153, 8. Marco Büchel (Licht.) 146, 9. Peter Fill (Tal.) 143, 10. Erik Guay (Kan.) a Georg Streitberger (Rak.) po 136.