Piatok, 18. júna, 2021Meniny má Vratislav

Svetový rekord Henryovej, Moravcová vo finále

TASR|18. aug 2004 o 20:07

Atény 18. augusta (TASR) - Slovenská plavecká jednotka Martina Moravcová sa prebojovala do štvrtkového finále na 100 m v.sp. na OH v Aténach, keď v semifinále ...

Atény 18. augusta (TASR) - Slovenská plavecká jednotka Martina Moravcová sa prebojovala do štvrtkového finále na 100 m v.sp. na OH v Aténach, keď v semifinále dosiahla podobne ako v predpoludňajších rozplavbách celkovo ôsmy najrýchlejší čas 55,08 s.

Zverenka trénera Steva Collinsa postúpila medzi elitnú osmičku na úkor Austrálčanky Lisbeth Jonesovej, ktorá až do stredy držala svetový rekord na tejto trati výkonom 53,66 a figurovala aj na prvom mieste v tohtoročných svetových tabuľkách. Lintonovej rekordný zápis zlepšila v druhom semifinále v aténskom Aquatic Centre krajanka Joddie Henryová, ktorá zaplávala čas 53,52.

Moravcová sa predstavila v prvom semifinále, od začiatku držala kontakt so špicou a po obrátke figurovala na šiestom mieste s neveľkou časovou stratou. Na druhom 50 m úseku pieťanská rodáčka ešte dokázala vystupňovať tempo a finišovala na štvrtej pozícii, o deväť stotín si zlepšila svoje tohtoročné osobné maximum na krauliarskej stovke z rozplávb a ako posledná postúpila do finále.

Moravcová napriek tomu nebola príliš spokojná s dosiahnutým časom. "Postup do finále ma teší, no so svojim výkonom nie som príliš spokojná. Trúfala som si totiž pred pretekmi zaplávať lepší čas niekde na hranici 54,8 s. V každom prípade som dúfala, že sa mi podarí dostať pod hranicu 55 sekúnd," povedala šesťnásobná najúspešnejšia športovkyňa Slovenska.

Henryová po novom svetovom rekorde žiarila šťastím. "Cítila som, že plávam rýchlo, no vôbec som nepredpokladala, že by sa mi mohlo v semifinále prekonať svetový rekord. Som šťastná a dúfam, že dobrú formu potvrdím aj vo finále," povedala Henryová.

postupujúce do finále na 100 m v.sp. žien:

1. Jodie Henryová (Austr.) 53,52, 2. Inge de Bruijnová (Hol.) 54,06, 3. Natalie Coughlinová (USA) 54,37, 4. Malia Metellová (Fr.) 54,57, 5. Kara Lynn Joyceová (USA) 54,81, 6. Alena Popčanková (Biel.) 54,97, 7. Nery Mantey Niangkouarová (Gr.) 55,02, 8. Martina MORAVCOVÁ (SR) 55,08

Súvisiace články