Česko na MS v hokeji 2024
Česko

Hokejisti Česka po výhre nad Švédskom v semifinále MS v hokeji 2024.
Fotogaléria (59)
Hokejisti Česka po výhre nad Švédskom v semifinále MS v hokeji 2024. (Autor: Palo Gašpar / Sportnet.sk)
Šimon Čop|25. máj 2024 o 18:34

Titul pred domácim publikom získalo naposledy Švédsko v roku 2013.

PRAHA. Trvalo to 14 rokov. Tak dlho čakal český národný tím, svojho času postrach hokejového sveta, na postup do bojov o zlato.

Návrat do finále je sladký. Udeje sa v Prahe, doma, pred tisíckami fanúšikov, ktorí budú hnať "levov" za titulom majstra sveta 2024.

U západných susedov sa začínajú veľké oslavy. Posledné zlato získali Česi v roku 2010, posledné striebro v roku 2006.

Postúpili zaslúžene. Využívali šance, hrali obetavo, vyrovnali sa veľmoci, ktorá predtým na šampionáte neprehrala. V doterajšom priebehu majstrovstiev sveta inkasovali Švédi 10 gólov, proti Česku v semifinále 7.

Česko, postrach Švédov

Domáci tím nezaskočil ani rýchly gól Johanssona v 4. minúte. Odpovedal mu Dominik Kubalík v čase 7:48. Do 10. minúty bolo napriek všetkým očakávaniam už 2:2, keď sa presadili Pettersson a Nečas.

Martin Nečas bol so štyrmi bodmi mužom zápasu. Už 16 sekúnd po góle Kašeho na 3:2 strelil víťazný gól delovkou po vyhratom buly. V polovici zápasu vyhnali Česi z bránky brankára Gustavssona po góle Kubalíka.

Fotogaléria zo zápasu Švédsko - Česko na MS v hokeji 2024 (semifinále)

Švédsko do konca tretiny znížilo presilovkovým zásahom Erikssona Eka, ale v treťom dejstve vrátil Čechom pokoj na hokejky dvomi gólmi Lukáš Sedlák. Dvakrát sa ocitol sám pred brankárom, dvakrát ho prekonal pomedzi nohy a v závere mu hetrikový gól rozhodcovia neuznali pre ofsajd.

Česi s týmto súperom vyhrali v semifinále aj v rokoch 2001, 2005 a 2010.

Okrem toho má Česko šancu stať sa po prvým tímom po 11 rokoch, ktorý vyhrá šampionát na domácej pôde.

Fanúšikovia sú súčasť tímu

Podobne ako vo štvrťfinále, Česi ukázali chcenie, bojovnosť a vôľu. Hoci neboli papierovým favoritom, ich víťazstvu sa nik nečuduje.

Hnali ich plné tribúny. Fanúšikovia boli pre domácich ako ďalší hráč. Sú neodškriepiteľnou súčasťou tohto veľkého českého úspechu.

"Vnímame, že sme pobláznili republiku. Viete, že ja nesrším emóciami, ale vnímame to. Fanúšikovia sú úžasní," vyhlásil vo vysielaní ČT Sport brankár Lukáš Dostál, ktorý zvláda už v 23 rokoch ohromný tlak.

Domov»MS v hokeji 2024»Koniec 14-ročného čakania, Česko je vo finále. Vyhráme aj zajtra, vyhlásil hrdina Nečas