Piatok, 25. júna, 2021Meniny má Olívia, Tadeáš

Štvrťfinále konfrontácií,emotívni domáci proti rozbehnutému Albiónu -prehľad

TASR|23. jún 2004 o 11:10

Lisabon 23. júna (TASR) - Štvrťfinálový program EURO 2004 v Portugalsku odštartuje vo štvrtok (20.45 h) na štadióne Luz v Lisabone súboj domácej reprezentácie ...

Lisabon 23. júna (TASR) - Štvrťfinálový program EURO 2004 v Portugalsku odštartuje vo štvrtok (20.45 h) na štadióne Luz v Lisabone súboj domácej reprezentácie s Anglickom. Tento zápas by sa mohol klasifikovať aj konfrontáciami: Scolari vs Eriksson, Figo vs. Beckham, Ronaldo vs. Rooney, alebo 50.000 anglických fanúšikov vs zmobilizovaná "miliónová" armáda domácich priaznivcov.

Trochu nadnesene, na štadióne Luz sa strhne apokalyptický súboj titanov, na ktorý sa upriami pozornosť celého futbalového sveta. Obidve mužstvá veria, že ich k vytúženému titulu dovedú zahraniční tréneri na ich lavičkách. Brazílčan Luis Felipe Scolari a Švéd Sven-Göran Eriksson - cesty týchto dvoch renomovaných odborníkov sa skrížili už pred dvomi rokmi na MS v Japonsku a Kórejskej republike. Scolari vtedy koučoval rodnú Brazíliu a "kanárici" vo štvrťfinále vyradili vo vynikajúcom dueli reprezentáciu Albiónu 2:1, čo ich katapultovalo až k zisku piateho majstrovského titulu. "Sedel na druhej lavičke," pripomenul Eriksson a pokračoval: "Scolariho poznám veľmi dobre, je vynikajúci tréner. Viem, že aj vo štvrtok niečo na nás vymyslí."

Portugalsko sa s Anglickom stretlo pred štyrmi rokmi na EURO v Belgicku a Holandsku, kde v základnej A-skupine síce prehrávalo 0:2, ale gólmi Luisa Figa, Joao Pinta a Nuňa Gomesa vyhralo 3:2. Portugalčania nakoniec postúpili až do semifinále, Angličanom zostali len oči pre plač. Teraz sú rivali David Beckham a Figo spoluhráčmi v Reale Madrid, duel medzi týmito výbornými stredopoliarmi bude taktiež jedným z ťahákov pre divákov. "Je to neoceniteľná chvíľa nastúpiť v tom istom zápase proti Figovi, verím, že vyhráme a postúpime ďalej," povedal Beckham. Okrem týchto megahviezd sa pozornosť iste sústredí aj na minisúboj tínejdžerov - so štyrmi gólmi zatiaľ najlepšieho strelca turnaja 18-ročného Waynea Rooneho a davmi zbožnovaného o rok staršieho Christiana Ronalda. "Nechcem niekoho osobitne vyzdvihovať, mám rešpekt pred Rooneyom rovnako ako pred Bechkhamom, Owenom, alebo ďalšími hráčmi," diplomaticky odrážal zvedavé otázky médií Ronaldo.

V porovnaní jednotlivých formácií vychádza anglický brankár David James lepšie ako jeho náprotivok Pereira Ricardo, ale anglická defenzíva trpí zraneniami a trestami viac ako portugalská. Scolari sa v obrane môže spoľahnúť na duo z tímu úradujúceho víťaza Ligy majstrov Porta - Ricarda Carvalha a Nuňa Valenteho. V strede poľa a útoku budú musieť Angličania eliminovať Figa s Ronaldom, pričom Deco zrejme zvedie minisúboj s Frankom Lampardom. Bojovník na pohľadanie Paul Scholes bude mať protivníkov v dvojici z Porta Nuňa Manicheho a Costinha. Kvalita útočnej formácie sa javí vyššia v prospech Erikssonovho tímu. Rooney hrá v životnej forme, prebudil sa Owen. Domáci zrejme postavia ofenzívu na Gomesovi, ktorému bude sekundovať Ronaldo, Pedro Pauletta má trest za dve žlté karty.

Ako postupovali:

A-skupina: 1. PORTUGALSKO 3 2 0 1 4:2 6 bodov

Portugalsko - Grécko 1:2 (gól Portugalska: 90+3. Ronaldo), Rusko - Portugalsko 0:2 (7. Maniche, 89. Rui Costa), Španielsko - Portugalsko 0:1 (57. Nuňo Gomes)

B-skupina: 2. ANGLICKO 3 2 0 1 8:4 6 bodov

Anglicko - Francúzsko 1:2 (38. Lampard), Anglicko - Švajčiarsko 3:0 (23., 75. Rooney, 82. Gerrard), Anglicko - Chorvátsko 4:2 (40. Scholes, 45+1., 68. Rooney, 79. Lampard)

Štvrtok 24. júna 20.45, Lisabon, štadión Luz:

PORTUGALSKO- ANGLICKO:

Predpokladané zostavy:

Portugalsko: Ricardo - Miguel, Carvalho, Andrade, Valente - Costinha, Maniche (Petit), Figo, Deco - Ronaldo, Gomes.

Anglicko: James - Neville, Terry, Campbell, Cole - Beckham, Lampard, Gerrard, Scholes - Rooney, Owen

Súvisiace články