Utorok, 26. január, 2021Meniny má Tamara

Štart košického maratónu sa nezadržateľne blíži

Bohatá história, veľa zaujímavých príbehov. Medzinárodný maratón mieru skrýva vo svojej histórii mnoho vďačných historiek. (Autor: tasr)
Vladimír Mezencev|Publikované 29. sep 2016 o 22:00

Prinášame ďalšie zaujímavosti z bohatého súdka histórie tohto podujatia.

Privlastnená olympijská symbolika

V roku 1961 si organizátori MMM tak trochu prisvojili olympijskú symboliku – päť vzájomne prepletených kruhov. Stalo sa to po potvrdenej prihláške na štart austrálskeho vytrvalca Geoffreya Watta, teda reprezentanta v poradí piateho kontinentu v Košiciach.

Vlajka pozostávala zo žlto–modrého podkladu s piatimi kruhmi a bielou holubicou.

O jedenásť rokov neskôr ako prvý prebehol cieľom jeho krajan John Farrington, ale na prvého víťaza z ázijského kontinentu si Košice museli počkať až do októbra 1975. Vtedy rozhodcovia určili za najrýchlejšieho na trati Čcho Čchang-sopa z Kórejskej ľudovo-demokratickej republiky.

Takže každý svetadiel mal už svojho víťaza.

Prvým víťazom, ktorý nepochádzal z Európy, sa stal v roku 1931 Juan Zabala z Argentíny, Afrika dominovala v roku 1961 pri svojej maratónskej premiére zásluhou legendárneho Bikilu Abebeho z Etiópie.

„Administratívne“ určený víťaz

Vytrvalci zo Severnej Kórey prvýkrát štartovali na MMM v roku 1975. Na trati dominovali až natoľko, že dvaja z nich sa rozhodli do cieľa vbehnúť v objatí. Jednoducho chceli mať dve prvé miesta. Obom síce rozhodcovia priznali rovnaký čas 2:15:47,8 hod., ale za víťaza sa bleskurýchlo rozhodli uznať iba jedného z nich – už spomínaného Čcho Čchang-sopa.

Vtedy „administratívne“ určený za druhého v celkovom poradí Go Čchun-son si však pre veniec víťaza dobehol sám dvakrát – v rokoch 1977 a 1978.

S pobytom týchto atlétov z krajiny diktátora Kim Ir-sena sa spája v Košiciach veľa príbehov, o ktorých by sa dala napísať samostatná publikácia.

Tak napríklad obaja víťazi na obligátnu novinársku otázku – kedy na trati už začali myslieť na víťazstvo, teda na ktorom kilometri už boli presvedčení, že veniec pre najrýchlejšieho by im nemusel uniknúť? – obaja vždy, teda v rokoch 1975, 1977 a 1978 odpovedali to isté: To sme vedeli už doma ešte pred cestou k vám, pretože nás poslal náš veľký osloboditeľ, vodca, otec, učiteľ súdruh Kim Ir-sen!

Nuž, touto odpoveďou bola tlačová beseda s víťazmi uzavretá. S kórejskými bežcami bol však veľký problém najmä s napísaním ich mien. Koľkokrát tlmočník vyslovil meno niektorého z nich vždy znelo inakšie.

Nikoho nenapadlo na recepcii vtedajšieho hotela Slovan zistiť, ako ich prepísali z cestovných pasov. A tak ich dodnes rôzni autori stále píšu inakšie.

Dokonca aj v oficiálnej knihe, ktorú vydalo mesto Košice v roku 1987 je meno víťaza z roku 1975 uvedené raz tak, potom inak.

V ďalšej oficiálnej publikácii Najstarší v Európe, vydanej pri príležitosti 80. výročia zrodu MMM mená severokórejských víťazov sú napísané tak, že čitateľ začne mať dojem, že išlo o úplne iných bežcov...

Keď ešte víťazi pracovali...

Medzi víťazmi v časoch, kedy maratónsku špičku ešte tvorili amatéri, boli atléti rôznych profesií.

Prvého sovietskeho víťaza v Košiciach – Ivana Filina – v roku 1957 predstavovali ako baníka z Donbasu. Trojnásobný víťaz (1958, 1962, 1964) čs. reprezentant Pavol Kantorek bol lekár.

V Košiciach štartoval osemkrát, prvý raz v roku 1955 a to na odporúčanie lekárov, pretože kolegovia mu diagnostikovali vážnu chorobu pľúc!

V čase svojho prvého víťazstva o tri roky neskôr prišiel do Košíc v uniforme vojaka základnej služby – útvarového lekára na vtedajšom vojenskom letisku Praha – Kbely. Našťastie mu veliteľ vystavil vojenský cestovný príkaz a tak mohol sadnúť do rýchlika – smer Košice.

Olympijský víťaz z Ríma 1960 a neprekonaný o rok neskôr na trati medzi Košicami a Seňou Bikila Abebe bol príslušníkom cisárskej gardy Haileho Selasieho I.

Z dnešného pohľadu neuveriteľné, ale Václav Chudomel, víťaz z roku 1968, mnohonásobný účastník MMM bol pekár a pravidelne po nociach piekol chlieb a pečivo v jednej z pražských pekární!

Pritom ešte stihol založiť a organizovať Medzinárodný vltavský maratón v Prahe.

Strašil ho tieň Brundagea

Dnes je to všetko jednoduché! Desiati najúspešnejší účastníci MMM sa v určený čas postavia do radu a prevezmú solídne finančné za svoje umiestnenia, samozrejme odstupňované podľa umiestnenia v cieli. V tomto roku prvýkrát budú rovnaké pre mužov i ženy.

Pred rokmi to však tak nebolo. Za čias predsedu Averyho Brundagea, amerického milionára, ktorý stál na čele Medzinárodného olympijského výboru v rokoch 1952-1972 sa ho báli všetci vtedajší maratónski víťazi, ale nielen oni.

Boháč presadzoval tvrdý amaterizmus a bol schopný odobrať zlatú medailu aj tomu, kto si niekde športom zarobil niekoľko dolárov. Strach z neho mal aj inakšie nebojácny cisársky gardista etiópskeho panovníka Bikila Abebe.

Za víťazstvo na MMM v Košiciach sa dlhé roky nedávali žiadne finančné odmeny, ale najúspešnejší účastník sa vracal domov s drahým a nádherným krištáľovým pohárom, ktorý najčastejšie venoval predseda vlády, alebo niekto na jeho úrovní. Samozrejme, takýto pohár zaslúžene vyhral aj slávny Etiópčan. Odviezť si ho domov sa však bál.

Čo keď sa to náhodou dozvie obávaný Brundage, alebo niekto z jeho ľudí? Nenápadne ho v hoteli položil pod posteľ s tým, že sa na to zabudne a cennú trofej nájdu až po jeho odlete z Košíc.

Našťastie, organizátori ho bez obrovskej vázy nepustili a možno dodnes skrášľuje byt niektorého z jeho potomkov.

Bikila však odmietol prevziať aj honorár 300 korún, na tie časy slušnú sumu, ktoré mu dali vo vtedajšom košickom štúdiu Čs.rozhlasu za poskytnuté interview.

Vedenie rozhlasu si myslelo, že mu tým, trochu svojou výškou prehnaným honorárom urobí radosť, ale prepočítalo sa. Tieň Brundagea asi Bikilu prenasledoval všade...

Počty, čísla a zaujímavosti MMM 2016

Zo zákulisia Medzinárodného maratónu mieru 2016:

11 900 bežcov vo všetkých kategóriách

34 100 fliaš vody na občerstvovacích staniciach

850 organizátorov a príslušníkov polície staniciach

60 000 divákov na trati

6 480 litrov ďalšej nefľašovanej vody

7 000 m zábran a vymedzovacích pások

6 200 porcií špagiet a cestovín na Pasta párty trati a štarte/ciel

2 750 kilogramov ovocia

20 ton technického vybavenia vyvezeného na trať

17 600 kusov sušienok

11 000 kusov fit tyčiniek

16 500 kusov čokolád

35 200 plastových pohárov

15 730 fľašiek na energetický nápoj

55 000 kusov spiniek na štartové čísla

13 000 účastníckych a organizátorských tričiek

25 000 kusov programových bulletinov

20 000 plastových vriec a tašiek

Autor: Vladimír Mezencev

Diskusia

Diskusiu k článku si môžete prečítať na sport.sme.sk

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.