Sobota, 6. marec, 2021Meniny má Radoslav, Radoslava

Štafetu vyhrali v Obersdorfe Nemci, Slovákov stiahli z trate

SITA|Publikované 5. jan 2011 o 19:21

Suverénnym víťazom pretekov mužských štafiet na 4x7,5 km vo 4. kole Svetového pohára v Obersdorfe sa stalo domáce Nemecko.

OBERHOF. Suverénnym víťazom pretekov mužských štafiet na 4x7,5 km, ktorými sa v nemeckom Oberhofe začalo 4. kolo Svetového pohára 2010/11 v biatlone, sa stalo domáce nemecké kvarteto Christoph Stephan, Alexander Wolf, Arnd Peiffer a Michael Greis.

Vo výbornej atmosfére, ktorú vytvorilo bezmála 50 000 divákov na štadióne a popri trati, si už na prvom úseku vytvorili mierny náskok pred zvyškom štartového poľa, ten postupne zvyšovali a bezpečne si prišli po zaslúžený triumf.

Príjemným prekvapením pretekov bola česká štafeta v zostave Zdeněk Vítek, Jaroslav Soukup, Ondřej Moravec, Michal Šlesingr, ktorá skončila na skvelom druhom mieste.

Tretia priečka patrila výborne bežiacim Nórom Alexandrovi Osovi, Larsovi Bergerovi, Runemu Brattsveenovi a Ole Einarovi Björndalenovi, ktorí však spolu nazbierali až 6 trestných okruhov za nepresnú streľbu.

Slovenský tím v zložení Miroslav Matiaško, Pavol Hurajt, Martin Otčenáš, Dušan Šimočko po sľubnom začiatku preteky nedokončil. V čase, keď finišman nemeckej štafety Michael Greis prebehol cieľom, zaostával Dušan Šimočko o celý okruh a traťoví komisári ho už stiahli z pretekov.

Slovenskú štafetu rozbiehal Miroslav Matiaško. Obe streľby v nepríjemnom vetre zvládol bez trestného okruhu a odovzdával na sľubnej šiestej pozícii s iba pol minútovým odstupom za už v tom čase vedúcim Nemeckom.

Pavlovi Hurajtovi však hneď na prvej streľbe v ľahu nestačilo ani osem nábojov na zostrelenie všetkých piatich terčov a bežeckú trať si predĺžil o jeden trestný okruh. Klesol do druhej desiatky poradia a Martinovi Otčenášovi odovzdával ako jedenásty.

Najmenej skúsený člen slovenského družstva takisto zaváhal na strelnici. V ľahu aj v stoji nechal stáť po dva terčíky a štyri trestné 150 m dlhé okruhy, ktoré musel podľa pravidiel absolvovať, ho stlačili až takmer na chvost 23-členného poľa - odovzdával dvadsiaty prvý. Finišman Dušan Šimočko robil, čo mohol.

Dostal sa ako devätnásty až na poslednú streľbu v stoji, ale potom ho traťoví komisári podľa pravidiel stiahli z trate, pretože slovenské družstvo už za prvým pretekárom zaostávalo o viac ako celý 2,5-kilometrový okruh.

"Keď Dušana Šimočka stiahli z trate, boli sme na devätnástom mieste. Toto nám platí aj vo výsledkovej listine, hoci sme preteky fakticky nedokončili. Normálne dostaneme do klasifikácie Pohára národov 130 bodov za devätnáste miesto," vysvetľoval pre agentúru SITA ústredný tréner slovenskej reprezentácie Milan Gašperčík a pokračoval: "Osemnásť družstiev preteky normálne dokončilo, my sme boli hneď za Kazachstanom, ktorý bol posledný.

Podľa upravených pravidiel sa takto určuje poradie na ďalších miestach, keď čelo pretekov je o celý okruh vpredu. Ide o to, aby sa preteky zbytočne nepredlžovali. Za nami boli v tom čase ešte Číňania, Bulhari, Fíni a Briti. Poradie vo výsledkovej listine urobili podľa poradia po poslednej streľbe bez absolvovania záverečného bežeckého úseku," dodal Milan Gašperčík.

Výsledky - štafeta mužov na 4x7,5 km:

1. Nemecko (Christoph Stephan, Alexander Wolf, Arnd Peiffer, Michael Greis) 1:23:53,0 h (2 trestné okruhy + 16 dobíjaní), 2. Česko (Zdeněk Vítek, Jaroslav Soukup, Ondřej Moravec, Michal Šlesingr) +2:22,8 min (3+14), 3. Nórsko (Alexander Os, Lars Berger, Rune Brattsveen, Ole Einar Björndalen) +2:24,0 (6+14), 4. Ukrajina +2:44,2 (5+14), 5. Slovinsko +2:55,7 (5+16), 6. Francúzsko +2:55,8 (6+16), ... 19. SLOVENSKO (Miroslav Matiaško, Pavol Hurajt, Martin Otčenáš, Dušan Šimočko) + 1 okruh

Diskusia

Diskusiu k článku si môžete prečítať na sport.sme.sk

Súvisiace články