Sobota, 23. január, 2021Meniny má Miloš

Šport je pre členov Elite team OCRA životný štýl

Elite team OCRA Slovakia po pretekoch vo Svite. (Autor: ETOS)
Peter Podolinský|Publikované 9. mar 2017 o 23:00

Jeho členom je aj Patrik Milata z Jablonova nad Turňou.

ROŽŇAVA. Na zimných pretekoch Spartan Race Sprint vo Svite tretiu februárovú nedeľu súťažil medzi tímami aj Elite Team OCRA Slovakia (ETOS).

Jedným z jeho členov je aj rodák z Jablonova n/T Patrik Milata.

„Boli to moje prvé tohtoročné prekážkové preteky, tak som bol plný očakávania a radosti. Užil som si ich, všetko bolo v poriadku, pekná trasa, dobrá nálada, nechýbal ani sneh a niekoľko nových prekážok. Škoda jednej chyby, kedy som netrafil oštepom, ale podarilo sa mi umiestniť do top 10, čo ma teší,“ začal Patrik Milata.

Elite Team OCRA Slovakia

Na konci roku 2016 vznikol tím Elite Team OCRA Slovakia.

Tvorí ho sedem členov: Eszter Hortobágyiová, Bronislava Mrákavová, Michal Rajniak, Richard Chrappa, Peter Ceniga, Miroslav Lukáč a Patrik Milata.

V rámci prekážkových behov sú to skúsení pretekári, ktorí jednoznačne nechcú ani v tímovej súťaži Spartan Race hrať druhé husle.

Vo Svite to dokázali a zvíťazili. V prospech tímu tak odsunuli osobné ambície, keďže pretekár v súťaži jednotlivcov nie je hodnotený v súťaži tímov.

Umiestnenia však boli pozoruhodné. Okrem víťazstva v súťaži tímov obsadil Ceniga prvé, Rajniak druhé, Milata ôsme a Chrappa deviate miesto.

Hortobágyiová vyhrala ženskú elite kategóriu a Mrákavová skončila štvrtá.

Ako to bolo na trati?

„V Spartan Race ten, ktorý behá single, nie je započítaný do tímového hodnotenia. Všetci piati chalani sme sa zhodli, že štartujeme v tíme a pokúsime sa vyhrať, čo sa nám aj našťastie podarilo. Boli úseky, kde sme bežali spolu s Rišom a Mirom, vtedy sme sa vzájomne povzbudzovali a hnali jeden druhého dopredu. V elitnej vlne je zakázané prijať pomoc od druhého pretekára, čiže tá pomoc mohla byť iba verbálna,“ povedal Milata.

Spartan Race vo Svite: fotogaléria

27.3.2017

Vášeň

ETOS je síce nový tím, ale tvoria ho skúsení pretekári. Čo podnietilo jeho vznik?

„Naším hlavným zámerom bolo dať dokopy aktívnych ľudí, pre ktorých šport nie je iba hobby, ale aj životný štýl. Členovia tímu sú elitní pretekári, ktorí do toho dávajú nielen všetok svoj voľný čas, ale aj srdce. Každý z nás ma niekoľkoročné skúsenosti s pretekaním v rôznych disciplínach, až nás nakoniec spojila rovnaká vášeň – sú ňou prekážkové behy. Našou filozofiou je motivovať a byť motivovaný, súťažiť v rámci fair play a byť dobrým príkladom pre ostatných,“ zhrnul Milata.

Európa a svet

Plány Milatu do tohto súťažného roku sú úzko prepojené s tímom.

„Chceme vytvoriť silný kolektív, v ktorom sme jeden druhému oporou, dobrým kamarátom a tým správnym tímovým kolegom. Chceme absolvovať čo najviac OCR pretekov v Európe, ale aj iné behy, hlavne v horách,“ povedal Milata.

„Určite sa chcem kvalifikovať na majstrovstvá sveta, lebo ak sa mi to podarí, to priamo úmerne prinesie aj dobré výsledky. Na majstrovstvá Európy v Spartan Race už som kvalifikovaný. V tomto roku budú v Andorre, v polovici septembra. O dva týždne na to sú majstrovstvá sveta, ktoré sa uskutočnia opäť v USA. Časovo a aj finančne bude náročné zvládnuť obe udalosti. Verím tomu, že aj s podporou dobrých ľudí sa mi to podarí. Dovtedy je dôležité, aby som sa nezranil, dal všetku moju energiu do prípravy, bol šťastný a užíval si to, čo robím. Všetko ostatné sa už potom dostaví.“

Pár slov o členoch Elite Tram OCRA Slovakia

Eszter Hortobágyiová (22 rokov) je mladý talent, minulý rok sa objavila na OCR scéne a hneď vyhrala niekoľko pretekov, ako napríklad Drevák Race, Epic Race, Žilinské Blatíčko ale aj Spartan Race Beast. V tomto roku už stihla vyhrať niekoľko zimných behov a aj Spartan Race vo Svite.

Bronislava Mrákavová (30 rokov) sa okrem OCR zúčastňuje aj pretekov v horských be-hoch a v canicrosse (beh so psom). Vyhrala minulý rok Armycross a Rugged race, na ME v canicrosse obsadila 24. miesto.

Michal Rajniak (27 rokov) je bývalý bežec do vrchu, bežec na lyžiach a biatlonista. Je majstrom sveta v OCR Mix Team 2016 Kanada, majstrom Európy v OCR 2016 Holandsko, na ME v Spartan Race 2015 v Tatranskej Lomnici obsadil 2. miesto.

Richard Chrappa (27 rokov) je bývalý reprezentant v orien-tačnej cyklistike a orientačnom behu. Neskôr sa venoval hlavne krosovým behom a cyklistickým horským maratónom. Má 1. miesto z SP MTB maratónu Marikovská dolina, vyhral Dračí kros beh so psom a na Predator Race v Prahe skončil druhý.

Peter Ceniga (26 rokov) sa odmalička venoval rôznym druhom športu – karate, hokej, florbal, tenis. Posledné tri roky sa venuje OCR behom a trailrunningu. Dosiahol niekoľko top 10 umiestnení na Spartan Race, v Tvrdej lige – Tvrďák Race bol tretí.

Miroslav Lukáč (31 rokov) je bývalý futbalista, neskôr presedlal na cyklistiku. Všestranne zameraný, najradšej má prekážkové behy, ale aktívne sa zúčastňuje akýchkoľvek terénnych behov. Vyhral Žilinské Blatíčko a Tvrdú Ligu – Tvrďák Race a Champion Race.

Patrik Milata (28 rokov) je od detstva aktívny futbalista a milovník pohybu. Na začiatkoch cezpoľné behy, Civilná ochrana – majster Slovenska ešte na ZŠ, neskôr prekážkové a trailové behy. Má viacero umiestnení v Top 10 Spartan Race, ale aj druhé miesto z Tatra Cross Run 2016 či tretie miesto z Dovonalského polmaratónu 2015.

Patrik Milata na trati. (Autor: archív PM)
Autor: Peter Podolinský

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.