Utorok, 27. júla, 2021Meniny má Božena

Šport je práve v očistci

_novy|26. aug 2004 o 00:00

Počet správ o aténskych športových výsledkoch v agentúrnych servisoch len mierne prevyšuje počet jóbových správ súvisiacich s dopingovými prípadmi. Jedna stíha druhú.

Po ruskej guliarke Irine Koržanenkovej odobrali zlatú medailu aj maďarskému diskárovi Róbertovi Fazekasovi. Najnovšie prišla na rad kamerunská senzačná víťazka trojskoku Francoise Etoneová-Mbangová. Vo vzpieraní sa už počet dopingových hriešnikov vyjadruje dvojciferným číslom.

V jednej chvíli včerajšieho dňa ich bol tucet. Toľko ako dokopy vo všetkých športoch na Hrách 1984 v Los Angeles, ktoré dosiaľ držali smutný olympijský rekord.

Nevídaná čierna séria. Svet je šokovaný? Alebo už ani nie?

Prvý muž piatich kruhov Belgičan Jacques Rogge odpískal koniec hry na schovávačku. Našiel spoločnú reč so svojím bývalým súperom z volieb predsedu Medzinárodného olympijského výboru Kanaďanom Dickom Poundom, ktorý stojí na čele Svetovej antidopingovej agentúry. Dve kľúčové inštitúcie sveta športu začali bojovať s dopingom viac skutkami než slovami, čo bolo typické pre Samaranchovu éru.

"Negatívna dopingová skúška ešte automaticky neznamená, že športovec vôbec nedopuje," pripomenul nedávno Rogge. Dopingoví komisári sa programovo vydali za tými, o ktorých sa v zákulisí dlho hovorilo, že dopujú, akurát že ich ešte nechytili. Za tými, ktorí štartovali v sezóne iba na pár pretekoch, alebo vôbec na nijakých. Za tými, o ktorých sa šepkalo, že na testoch robia kamufláž, odovzdávajú cudzí, negatívny moč.

Tak sa chytili do pasce grécki šprintéri Kostas Kentéris a Ekateríni Thánuová aj turecká míliarka Süreyya Ayhanová. A po nich najnovšie aj maďarský diskár Róbert Fazekas.

Grécko aj Turecko malo v antidopingových kruhoch (spolu s viacerými inými krajinami) už dlhšie zlú povesť. O Maďarsku sa dosiaľ hovorilo iba potichu. Našim susedom sa ježia vlasy, dopingovú skúšku včera opustil aj vzpierač Zoltán Kovács. Mali a majú silné postavenie v kruhoch športovej diplomacie, možno preto si niektorí ich športovci mysleli, že si môžu dovoliť viac ako iní. Už nemôžu. Aspoň nie na olympiáde.

Šport sa ocitol medzi nebom a peklom. Práve je v očistci.

Súvisiace články