LANGTANG LIRUNG. V Himalájach zahynul jeden z najlepších slovenských horolezcov Ondrej Húserka. Jeho úmrtie potvrdil český horolezec Marek Holeček, ktorý sa ho pokúšal zachrániť a do posledných chvíľ bol pri ňom.
Dvojici sa podarilo vyliezť veľmi náročný prvovýstup východnou stenou sedemtisícovky Lantang Lirung(7 234 m n. m.).
V stredu 31. októbra po piatich dňoch lezenia vystúpili na vrchol. O deň neskôr Húserka pri zostupe zahynul.
Snažil sa ho zachrániť
Na základe prvotných správ, ktoré zverejnil jeho spolulezec Holeček, sa rozbehla pátracia akcia s nádejou na jeho záchranu.
Rozbehol ju Húserkov kamarát Poliak Wadim Jablonski (Adam Bielecki), podarilo sa mu skontaktovať s horolezcami, ktorí boli pripravení po slovenskom horolezcovi pátrať a podarilo sa dohodnúť aj ich prevoz k hore.
Holeček však ešte v sobotu večer na sociálnych sieťach opísal Húserkov pád aj márny pokus o jeho záchranu. Pri zlaňovaní v serakoch sa pod Húserkom zrejme odrhol kus ľadu a on spadol do labyrintu trhlín.
"Čo mne bez problémov prešlo, sa jemu stalo osudným. Ľadovcové hodiny praskli a on sa zrútil do ľadovej priepasti. Najprv po ôsmich metroch narazil na šikmú plochu a potom pokračoval labyrintom do útrob ľadovca. Nasledoval som ho a zostal som s ním štyri hodiny, kým jeho hviezda zhasla," napísal v úvode Holeček.
Celú situáciu neskôr podrobne opísal od momentu, keď počul výkrik až po zistenie, že Húserku sa mu nepodarí zachrániť.
„Zrazu počujem heknutie a divné zvuky, ktoré môj nervový systém okamžite vyhodnotí. Zle, zvuky, ktoré sem nepatria. Zježilo sa mi srdce. Kričím cez zmučené hlasivky z nedostatku príjmu vody a spálené mrazom.
Odpoveď žiadna. Znovu a znovu. Hlava už veľmi dobre vie, čo sa stalo, len duša dúfa, že všetko je inak. Ondrooo, revem ako tur,“ opisoval Holeček.
Po dlhej dobe začul z útrob ľadovca volanie o pomoc. Bez premýšľania sa pustil na do trhliny s nádejou, že sa mu podarí Húserku zachrániť.
„V temnote pripomínajúcej tubus tobogánu zbavený takmer akejkoľvek viditeľnosti, som zrazu nahmatal ruku. Kontakt. Ondro kričal: Vytiahni ma prosím,“ opisoval Holeček.
Necítil si nohy
Húserka bol však v úzkom mieste zakliesnený a dlho sa mu nedarilo s ním vôbec pohnúť. Bránil mu v tom čiastočne batoh.
Holeček jeho batoh rozrezal, obsah postupne vyberal a hádzal dole. Podarilo sa mu nájsť čelovku a rozsvietiť ju. Vtedy však prišlo zdesenie. Bol zaseknutý dolu hlavou. Približne dve hodiny mu trvalo, kým ho dokázal obrátiť.
Nakoniec sa mu podarilo Húserku vyprostiť. Na otázku, čo ho bolí, odvetil, že nič. Eufóriu z toho, že spoločne z trhliny vylezú, však vystriedalo zdesenie.
Slovenský horolezec si necítil nohy, jeho ruky boli úplne strnulé, očné viečka mal opuchnuté. Pri páde si zrejme vážne poškodil chrbticu a nedokázal by z trhliny vyliezť.
„Zhasínala hviezda a odchádzala v mojom náručí...Trvalo to dlhé hodiny. Ako so sa dostal z hrdla pekla a (zvládol) druhý deň divokým ľadovcom, nie je dôležitý.
Som tu a ten ktosi nad nami mi dal šancu, aby som o tom mohol vypovedať. Na oplátku ma zaťažil bolesťou a obrazom, ktoré si ponesiem celý život,“ dodal Holeček, ktorý je jedným z najlepších horolezcov súčasnosti.
Pokus o záchranu Slováka je teda márny. Horolezci však môžu zniesť jeho telo do základného tábora.
Húserka mal 34 rokov. Venoval sa predovšetkým lezeniu na skalách. Vyhľadával náročné skalné a ľadové steny. Osemtisícovky ho nelákali.
Dosiahol mnoho hodnotných výstupov a mal dostatok skúseností. Liezol v Patagónii, v Pamíre aj v Himalájach.
V roku 2019 sa mu s Jozefom Krištoffym podarilo zopakovať legendárnu cestu ‘Southeast ridge’ na Cerro Torre v Patagónii. Pred dvomi rokmi vyliezli na skalnú vežu v Himalájach, ktorú pomenovali - Sokolia veža.
Hodnotné výstupy dosiahol aj v Dolomitoch a v Alpách. Súčasťou slovenskej reprezentácie v alpinizme bol od roku 2011.
Šesťkrát získal ocenenie SHS JAMES za najlepší výstup roka.