Streda, 28. júla, 2021Meniny má Krištof

Slovenskí zjazdári budú na MS prvý raz v tímovej súťaži

TASR|26. jan 2011 o 17:03

Slovenské zjazdové lyžovanie zažije na februárových MS v nemeckom Garmisch-Partenkirchene historický moment. Jeho štvorčlenný tím bude štartovať v tímovej súťaži, ktorá sa uskutoční na šampionáte tretíkrát.

BRATISLAVA.

V roku 2005 premiérovo získalo zlato Nemecko, o dva roky neskôr Rakúsko a na predchádzajúcich MS v roku 2009 vo Val d'Isere podujatie zrušili v prospech špeciálnych súťaží, ktoré museli posúvať pre nepriazeň počasia.

Slováci zrejme proti Francúzom

Slovensko figuruje v Pohári národov Svetového pohára momentálne na 14. mieste a tímové preteky môže absolvovať prvých 16 krajín. Predbežne to vyzerá, že sa štvorica spod Tatier 16. februára predstaví v osemfinále proti tretiemu Francúzsku.

"Bavili sme sa o tom s Timom Zuzulom a jeho tím je myšlienke naklonený. Napokon, vďaka Veronike Zuzulovej je Slovensko aj na tejto pozícii. Preto sme aj podali do tejto súťaže prihlášku. Samozrejme, že Francúzsko je silný súper, ale je to vyraďovacia súťaž a má svoje špecifiká. Tak sme si povedali, že to skúsime," zdôraznila pre TASR šéfka Slovenskej lyžiarskej asociácie Janka Gantnerová.

Okrem jej dcéry Jany Gantnerovej a Zuzulovej by sa v pretekoch družstiev mali predstaviť Adam Žampa a Jaroslav Babušiak. Súperov budú mať v osemfinále paralelného obrovského slalomu viac ako zdatných, veď Francúzsko má v oboch kategóriách mimoriadne silné individuality.

Paralelka je niečo medzi obrovským a špeciálnym slalomom, čo znamená, že u Francúzov pripadajú do úvahy Tessa Worleyová (víťazka troch "obrákov" SP tejto sezóny), Sandrine Aubertová (štvrtá slalomárka minulej sezóny), Jean-Baptiste Grange (víťaz dvoch uplynulých slalomov SP), Thomas Fanara (štvrtý muž poradia obrovského slalomu).

Ešte však nie je isté, či bude Slovensko štrnáste. Zuzulová nemá reálne šance do MS pozíciu vylepšiť, na druhej strane by nemali vec skomplikovať ani krajiny za Slovenskom.

Ani pozícia Francúzska nie je ešte úplne istá, do šampionátu zostávajú ešte po štyri súťaže v oboch kategóriách. Francúzi majú výraznú stratu na Rakúsko, v podstate i na druhé Švajčiarsko, ale s 3345 bodmi len 238-bodový náskok na Taliansko a 314-bodový na USA, pričom samotná Lindsey Vonnová môže do Ga-Pa získať reálne 300 bodov, to isté Ted Ligety a potom sú tu ešte Bode Miller a Julia Mancusová.

Paradoxne by Američania napriek hviezdnej medailovej galaxii boli prijateľnejším súperom, lebo jej individuality v krátkej histórii tímovej súťaže buď prepadli, alebo na ňu "kašľali".

Špecifická súťaž

Kým prvé dve sady medailí v pretekoch družstiev na MS rozdali v pôvodnom formáte (super-G + slalom), od vlaňajšieho finále Svetového pohára sa už nejazdí kombinácia dvoch disciplín, ale paralelný (obrovský) slalom.

Práve vlani v marci sa realizovalo to, čo zdôrazňuje Gantnerová - súťaž je špecifická a zvíťazili v nej Česi, keď si okrem iného po víťaznom finále nad Švajčiarmi vyjazdili prémiu 22.500 eur. Na druhej strane je faktom, že vo svojom tíme mali slalomársku superhviezdu Šárku Záhrobskú, či dlhoročnú stálicu Svetového pohára Ondřeja Banka.

Slovenské zjazdové lyžovanie má na MS všeobecne rozsiahle plány. Veronika Zuzulová sa včas dostala späť do špičkovej fazóny a nie je tajomstvom, že za určitých okolností má v slalome aj medailové ambície. Jej menej známe reprezentačné kolegyne a kolegovia, ktorých je v predbežnej nominácii úseku alpských disciplín SLA až 12, sa pokúsia o prekvapenie, najskôr pravdepodobne v superkombinácii.

Nominácia Slovenska na MS v Garmisch-Partenkirchene:

Ženy: Veronika Zuzulová, Jana Gantnerová, Jana Škvarková, Barbora Lukáčová, Barbara Kantorová, Kristína Saalová.

Muži: Adam Žampa, Jaroslav Babušiak, Šimon Štancel, Matej Falát, Vladimír Siráň, Matej Kutlík, Andreas Žampa.

Súvisiace články