Utorok, 28. septembra, 2021Meniny má Václav

Slovenskí nepočujúci športovci už môžu súťažiť

Jaromír Ruda. (Autor: FOTOARCHÍV SME - JÁN KROŠLÁK)
SITA|27. sep 2011 o 17:47

Sankcie voči SDV sú výsledkom zrušenej 17. deaflympiády, ktorá mala pôvodne byť v dňoch 18. až 26. februára 2011 vo Vysokých Tatrách a sprenevery 1,8 milióna eur, ktorú spôsobil bývalý predseda SDV Jaromír Ruda.

BRATISLAVA. Slovenskí nepočujúci športovci môžu opäť štartovať na významných medzinárodných súťažiach. To je najdôležitejší úspech, ktorý delegácia Slovenskej federácie nepočujúcich športovcov (SFNŠ) dosiahla na nedávnom 43. kongrese Medzinárodného výboru pre športy nepočujúcich (ICSD) v Ríme (13. - 16. septembra).

Stalo sa tak po opakovanom hlasovaní 38 delegátov, keď v záverečný deň rímskeho rokovania 42 percent účastníkov súhlasilo s prijatím SFNŠ za riadneho člena ICSD.

"V Ríme sa nám podaril husársky kúsok, hoci sme v takýto medzinárodný úspech ani neverili," zdôraznil na stretnutí s novinármi generálny sekretár SNFŠ Dušan Dědeček.

Delegáti rímskeho kongresu tiež pozastavili alebo zrušili (delegáti nevedeli presne definovať tento akt, pozn.) členstvo Slovenského deaflympijského výboru (SDV) v tejto celosvetovej organizácii. Sankcie voči SDV sú výsledkom zrušenej 17. deaflympiády, ktorá mala pôvodne byť v dňoch 18. až 26. februára 2011 vo Vysokých Tatrách a sprenevery 1,8 milióna eur, ktorú spôsobil bývalý predseda SDV Jaromír Ruda.

"Túto sumu vyčíslili funkcionári ICSD na základe vlastného vyšetrovania," uviedol prezident SFNŠ Miloš Štefek, ktorý spolu s viceprezidentom SFNŠ Rastislavom Hrdlíkom na vlastné náklady zastupovali Slovensko na 43. kongrese ICSD.

Neférový trest pre športovcov

"Zúčastnení funkcionári členských krajín pri analýze na poslednú chvíľu zrušenej 17. dealflympiády tvrdili, že na Slovensku zlyhala kontrolná funkcia kompetentných orgánov, a preto celé Slovensko by malo niesť následky za zrušené podujatie - a malo by členským krajinám vrátiť časť dlhu," pokračoval prezident SFNŠ Miloš Štefek.

Podľa jeho slov na hlasujúcich apelovali pred prvým i druhým hlasovaním najmä tým, že by nebolo férové trestať slovenských nepočujúcich športovcov, ktorí sú členmi novej organizácie, za činy bývalého prezidenta SDV Jaromíra Rudu.

Účastníci rímskeho kongresu argumenty Štefeka a spol. prijali a slovenským nepočujúcim športovcom uvoľnili pretekársku činnosť na medzinárodných podujatiach ako sú ME a MS v jednotlivých športoch. Hoci pri prvom hlasovaní bolo 75 percent za vylúčenie SDV z tejto medzinárodnej organizácie, Slováci neúnavným presviedčaním, lobovaním a rokovaním dokázali vybojovať nemožné.

Dušan Dědeček ako dôkaz tohto faktu uviedol, že prví Slováci sa môžu predstaviť na tohtoročných MS v bedmintone v Kórei. Cestu a pobytové náklady na tomto šampionáte si však musia hradiť sami.

Grécko o deaflympiádu prišlo

Rastislav Hrdlík pripomenul, že funkcionári ICSD sa na februárovom fiasku vo Vysokých Tatrách poučili a Grécku odňali právo organizovať deaflympiádu v roku 2013 už pri prvých informáciách o ich finančných problémoch.

"Letná deaflympiáda v roku 2013 bude v Budapešti, čo je pre nás z hľadiska finančnej náročnosti prijateľnejšie ako grécke dejisko," skonštatoval Dušan Dědeček.

Vedenie ICSD rovnako pružne reagovalo aj na správy o problémoch kanadských organizátorov, ktoré majú so zimnou deaflympiádou v roku 2015 vo Vancouveri. Aj v tomto prípade sa uvažuje o presunutí dejiska do Nórska. Takže táto deaflympiáda je tiež ešte nedoriešená.

"Aj ďalšie krajiny priznali finančné problémy, no mnohé z nich sa odvolávajú na to, že ich starosti vznikli najmä pre zrušenú deaflympiádu vo Vysokých Tatrách. Najmä Rusi, Chorváti a Rakúšania," priznal Rastislav Hrdlík.

"Vyšetrovanie celej Rudovej kauzy na úrovni ICSD ešte pokračuje, lebo Rusi nemôžu vyúčtovať náklady, ktoré vynaložili na prípravu a cestu na zimnú deaflympiádu. To budú môcť urobiť až po skončení vyšetrovania celej kauzy ´Jaromír Ruda´. Nás z novej organizácie nepočujúcich športovcov by však nemali trestať za to, čo urobil niekto iný," zdôraznil Rastislav Hrdlík, ktorý tiež pripomenul, že delegát SFNŠ v Ríme už hlasoval pri voľbe usporiadateľa ME 2013 vo futbale. Tento šampionát bude v Nemecku.

Rusi žiadajú splatenie dlhu

Ďalší slovenský účastník rímskeho kongresu Ladislav Hlavatý však práve na stanovisku Rusov ukázal, že s akceptovaním slovenských športovcov to nebude také jednoduché, ako v utorok deklarovala dvojica Miloš Štefek a Rastislav Hrdlík.

"Rusi otvorene povedali, že im je úplne jedno, kto im vráti vynaložené náklady. Či to bude SDV, alebo SFNŠ. V každom prípade zostavia päťročný splátkový kalendár a financie budú žiadať späť. A to aj takou formou, že slovenskí športovci, ktorí budú chcieť štartovať na súťažiacu u nich, budú musieť uhradiť časť dlhu," skonštatoval Ladislav Hlavatý.

Jeho slová vyvolali medzi účastníkmi tlačovej besedy ostrú diskusiu, ktorú Dušan Dědeček ukončil slovami: "Nik nás z právneho hľadiska nemôže donútiť, aby sme platili dlhy, ktoré spôsobil svojím nezodpovedným konaním niekto iný. Ak však Rusi a ďalšie krajiny budú trvať na tejto podmienke, dostali nás tam, kde sme boli. Doteraz sme nemohli na svetové a európske šampionáty cestovať pre oficiálny dištanc, odteraz nám dvere zatvoria zvýšené finančné požiadavky. Ak naozaj budú na tom trvať, nepomôžu ani sebe, ani nám, ani celosvetovému hnutiu nepočujúcich športovcov. O ich podmienkach musíme ešte rokovať."

Súvisiace články