Utorok, 19. január, 2021Meniny má Drahomíra, Mário

Slováci majú 133 miest na európske hry

Mladý slovenský štvorkajak (na snímke zlava) Marek Krajčovič, Matej Michálek, Gábor Jakubík, Viktor Demin bude patriť medzi medailové nádeje v Baku. (Autor: TASR)
SITA|Publikované 5. feb 2015 o 11:08

Na prvé európske hry do Baku pôjde rekordne veľká výprava športovcov.

BRATISLAVA. Slovensko môže na premiérové európske hry do azerbajdžanského Baku vyslať už 133 športovcov, počas tohto týždňa potvrdili organizátori miestenky pre štyroch triatlonistov - dvoch mužov a dve ženy.

Slováci sa môžu od 12. do 28. júna 2015 predstaviť v pätnástich športových odvetviach. Ešte na žiadne iné podujatie nešla podobne veľká výprava.

Podľa webu Slovenského olympijského výboru je v hre ešte stále účasť ďalších športovcov v individuálnych odvetviach (džudo, stolný tenis, bedminton, synchronizované plávanie, karate), ako aj vodnopólových družstiev chlapcov a dievčat do 17 rokov.

Kvalifikačný systém sa uzavrie v marci. Celkovo sa bude v Baku súťažiť v 253 disciplínach dvadsiatich športov.

Slovensko bude zastupovať päťdesiat atlétov. Miestenky dostalo aj šestnásť rýchlostných kanoistov (12 mužov+4 ženy), jedenásť strelcov (6+5), desať zápasníkov (9+1), sedem plavcov (3+4), päť cyklistov (5+0), štyria boxeri (4+0), štyria triatlonisti (2+2), traja šermiari (1+2), dvaja gymnasti (1+1), dve plážové volejbalistky a jedna lukostrelkyňa. Istý je štart štrnásťčlenného výberu volejbalistov a štvorčlenného streetbalistiek.

Favoriti na medailu kanoisti, atléti i strelci

Medzi medailových adeptov budú patriť rýchlostní kanoisti - v K1 Peter Gelle a Martina Kohlová, v C1 Matej Rusnák, v K2 Erik Vlček, Juraj Tarr, v K4 Marek Krajčovič, Matej Michálek, Gábor Jakubík, Viktor Demín - i strelci - v trape Erik Varga a Zuzana Rehák Štefečeková, v skeete Danka Barteková, v dvojitom trape Hubert Andrzej Olejnik, v pištoli Juraj Tužinský.

Šancu na popredné umiestnenie majú atléti Marcel Lomnický, Martina Hrašnová (hod kladivom), Jozef Repčík (beh na 800 m) a Dana Velďáková (trojskok), lukostrelkyňa Alex Longová (olympijský luk) a aj zápasníci István Lévai (grécko-rímsky štýl) a Mykola Bolotňuk (voľný štýl).

Súťažiť sa bude aj v aerobiku a plážovom futbale

Slovensko na EH 2015 neobsadí súťaže v modernej gymnastike, skokoch na trampolíne, taekwonde, ako aj v troch neolympijských odvetviach - v aerobiku, zápase sambo a plážovom futbale.

Dlhodobo najúspešnejší slovenský olympijský šport - vodný slalom - v programe EH 2015 chýba.

Z olympijských športov budú absentovať aj jachting, jazdectvo, pozemný hokej, moderný päťboj, hádzaná, vzpieranie, tenis, veslovanie, klasický basketbal aj futbal, z odvetví okrem vodného slalomu ešte dráhová cyklistika a diaľkové plávanie.

Informácie zverejnil web olympic.sk.

Autor: SITA

Diskusia

Diskusiu k článku si môžete prečítať na sport.sme.sk

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.