Štvrtok, 21. január, 2021Meniny má Vincent

Šimonovič bol prekvapený, keď mu Šupler zavolal

Sportnet|Publikované 7. nov 2006 o 23:00

Košice Tá zmena možno prekvapila viacerých. Na Nemecký pohár v Hannoveri nepocestuje viacero nominovaných hráčov. Tréner Július Šupler bol nútený

maródov nahradiť inými. Na brankárskom poste Miroslava Hálu z Trenčína Zvolenčanom Miroslavom Šimonovičom. Tridsaťdvaročný gólman, odchovanec Popradu roky pôsobiaci v Košiciach sa v národnom mužstve neobjavil poriadne dlho. Jeho výkony, štatistiky neušli Šuplerovi a ten povolal muža, ktorý už neraz okúsil atmosféru majstrovstiev sveta.

Šimonovič neskrýval, že keď počul v telefóne hlas reprezentačného trénera, tak bol zaskočený. "Bol som prekvapený, nerátal som s tým. Ale zase, keby nebol Hála zranený, tak nikam nejdem," uviedla opora Zvolena. Uplynulo veľa času od chvíle, kedy mal na sebe reprezentačný dres. "Naposledy tuším pred štyrmi rokmi na Izvestijách v Rusku. To ešte tím viedol František Hossa," lovil Miro v pamäti.

Potom sa už neobjavoval ani v širších nomináciách, stal sa nezaujímavým artiklom. "Hej, sú tu mladí, šikovní brankári. A chytajú v lepších ligách, pre trénera sú dôležitejší."

Cesta zo slovenskej extraligy do reprezentácie nie je jednoduchá. A keď ide o vrcholné podujatie zvlášť. "Viac sa vsádza na hráčov, ktorí sú v cudzine. Ale beriem to tak, že ak chcete ísť vonku, tak musíte mať nejakú výkonnosť. A tú musíte potvrdzovať v kvalitnej lige. Takže je normálne, že skôr sú povolávaní kolegovia," nerobí z toho vedu skúsený gólman. A dnes ani nemyslí na to, že by sa ešte raz objavil na svetovom šampionáte, na ktorom bol v pozícii slovenskej jednotky.

"Beriem to reálne. Je tu Budaj, Lašák, Staňa, Križan. A to sú veľmi šikovní chlapci. Ale zase nemôžem povedať, že nemám žiadnu šancu. Tá je vždy. Podstatné sú výkony. A teda aj tento turnaj v Nemecku."

Križan by mal byť v Hannoveri jednotkou. Dostane priestor aj Šimonovič? "Bavil som sa na túto tému s trénerom Šuplerom. Vravel, že v jednom zápase chytať budem. Nejdem tam teda len na výlet."

A ten zápas by Miro rád zvládol na výbornú. "Dobrý výkon nestačí, musíte pridať čosi navyše, nestačí len nesklamať."

Po rokoch má teda možnosť presvedčiť, že je použiteľný a platný aj na medzinárodnom fóre a berie to ako výzvu. "Tréner sa ma pýtal, či mám motiváciu, či chcem reprezentovať. Ja som nároďáku nikdy nepovedal: nie. Viete, končí sa mi zmluva vo Zvolene a človek nikdy nevie. Čo ak si ma niekto všimne? Rád by som ešte skúsil nejakú zahraničnú ligu," naznačil východniar, ktorý už svojho času odišiel do Plzne, no dlho sa v nej neohrial. "Tak to bolo dosť nevydarené, inak by som si legionárčenie predstavoval."

Formu si na zraz priniesol dobrú. Vo Zvolene sa mu darí. "Súvisí to s tým, že to ide celému mužstvu. Keby mi chlapci nepomáhali, ani mne by sa nechytalo dobre, Raz podržia oni mňa, potom ja ich. Zatiaľ to funguje, sme dobrá partia," vraví na margo omladeného kolektívu, z ktorého po minulej sezóne odišlo viacero ostrieľaných hráčov. Šimonovič však ostal. "Vedenie sa rozhodlo omladiť. A možno to aj na niečo bolo dobré."

Ako by mohli obstáť Slováci na Nemeckom pohári? Ako si budú počínač v zápasoch s Lotyšskom, či s Kanadou? "Dlho som v reprezentácii nebol, neviem čo sa u súperov zmenilo. Kanada nastúpi s európskym výberom, Lotyši sú vždy nepríjemní, ale my máme veľmi dobre zložené mužstvo, keď som sa pozrel na jednotlivé mená, mal som pocit, že je tam sila i kvalita. Tak ju treba preukázať na ľade."

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.