BRATISLAVA. Národný futbalový štadión (NFŠ) v Bratislave by mal stáť do 31. decembra 2017. Vyhlásili to minister školstva, vedy, výskumu a športu Juraj Draxler i Ľuboš Vančo z poradenskej a audítorskej spoločnosti KPMG (analyzuje a pripravuje štúdie možnosti prevzatia projektu NFŠ štátom, pozn.).
"Vítam rozhodnutie, že Národný futbalový štadión sa bude stavať i skutočnosť, že štát najal renomovanú firmu KPMG, ktorá dokáže kompetentne povedať, či ten štadión a v akom rozsahu a stave môže stáť," potešil sa prezident Slovenského futbalového zväzu (SFZ) Ján Kováčik.
"Budem rád, keď sa to podarí v takom časovom horizonte. Aby táto nekonečná pieseň, ktorú počúvame už jedenásť rokov, bola dokončená a na konci decembra 2017 sme mohli na tomto novom štadióne odohrať nejaký zápas."
"Moldavsko, Bielorusko, Albánsko, Srbsko, Chorvátsko, Bosna a Hercegovina a Slovensko sú krajinami, ktoré nemajú Národný futbalový štadión v hlavnom meste. Verím, že teraz už budeme pevnou časťou starého kontinentu a zaradíme sa do štandardnej Európy aj pokiaľ ide o NFŠ," dodal Kováčik.
Šéf SFZ pripomenul, že štát má významnú až prioritnú pozíciu ako investor do projektov NFŠ. "Keď si to zoberieme v globále, všade vo svete alebo v mnohých krajinách je pri Národných futbalových štadiónoch investorom štát," tvrdí.
"Len štrnásť percent klubov na starom kontinente, ktoré hrajú európske súťaže, vlastnia štadióny. Buď je to štát v kombinácii s mestom alebo s veľkým súkromným investorom. Čo sa však týka národných futbalových štadiónov, v drvivej väčšine je investorom práve štát."
Jána Kováčika informácie Juraja Draxlera potešili. FOTO - SITA.
Do projektu NFŠ v areáli pôvodného štadióna ŠK Slovan Bratislava na Tehelnom poli má pochopiteľne čo povedať aj Slovenský futbalový zväz. "My sme v tomto období, keď sa štát rozhodol, že bude investorom a bude stavať Národný futbalový štadión, boli prizvaní ku konzultáciám i k samotnej realizácii tohto štadióna," uviedol šéf SFZ.
"Nemáme ešte všetky informácie, počkáme si na všetky správy od spoločnosti KPMG. Budeme sa snažiť posúdiť z pozície predpisov Medzinárodnej futbalovej federácie (FIFA) a Európskej futbalovej únie (UEFA), aby štadión v Bratislave spĺňal všetky kritériá, ktoré takýto stánok so štyrmi hviezdičkami musí obsahovať," pokračoval.
Takto vyzeral pohľad na Tehelné pole 3. marca 2015. FOTO - TASR.
"Pre mňa je dostatočnou zárukou, keď KPMG povie, že to má byť takýmto spôsobom urobené a štadión môže stáť toľko a toľko finančných prostriedkov," hovorí ďalej Kováčik.
"Myslím si, že taká renomovaná spoločnosť si nemôže dovoliť povedať niečo, čo nie je pravdivé. Nechcem to pritiahnuť za vlasy, ale nie je to nejaká hračkárska firma. Pre nás všetkých by to mohlo byť záväzné."