Piatok, 25. júna, 2021Meniny má Olívia, Tadeáš

Šéf hráčskych odborov čaká dlhý lock out

Sportnet|20. máj 2004 o 00:00

NEW YORK - Hráčska asociácia NHL (NHLPA) nevydala oficiálne stanovisko, ale už niekoľko mesiacov sú jej členovia presvedčení, že neistá dohoda o novej kolektívnej zmluve postihne celú sezónu 2004/05. Čerstvé správy z Ottawy a Toronta hlásia, že šéf ...

NEW YORK - Hráčska asociácia NHL (NHLPA) nevydala oficiálne stanovisko, ale už niekoľko mesiacov sú jej členovia presvedčení, že neistá dohoda o novej kolektívnej zmluve postihne celú sezónu 2004/05. Čerstvé správy z Ottawy a Toronta hlásia, že šéf hráčskych odborov NHLPA Bob Goodenow očakáva dlhý lock out - vymknutie hráčov z kabín hokejovej fabriky jej majiteľmi. Agentom hokejistov tlmočí, aby sa na to pripravili.

Agenti, ktorí chceli zostať v anonymite, sa pre denníky Ottawa Sun a Toronto Star vyjadrili, že NHL sa dožaduje zavedenia pevného platového obmedzenia na jeden tím. Asociácia hráčov na túto podmienku nechce pristúpiť. Jeden z oslovených zástupcov NHLPA očakáva, že ani na ďalších rokovaniach sa k dohode nepriblížia. Hráči vraj nepristúpia na žiadnu dohodu, pokiaľ NHL nestiahne svoj návrh na platový strop.

Vedenie súťaže pretláča návrh s maximom vo výške 31 miliónov dolárov na klub. Kto by túto hranicu prekročil, napríklad o 10 miliónov, musel by rovnakou sumou prispieť do špeciálneho fondu ligy. Využitie týchto prostriedkov by sa neskôr špecifikovalo.

Platnosť aktuálnej kolektívnej dohody - CBA (Collective Bargaining Agreement) vyprší 15. septembra. Tá upravuje základné finančné vzťahy medzi majiteľmi klubov, hráčmi a vedením ligy.

Zrušenie budúceho ročníka pre rokovania, môže znamenať výrazný odlev fanúšikov a vážne poškodiť imidž súťaže. Člen Siene slávy Bobby Orr hovorí, že dlhotrvajúci lock out, by bol pre ligu katastrofou. Hrozbou je najmä lock out amerických klubov (tých je 24), kde hokej nemá tradíciu a silné zázemie.

Do riešenia neistej situácie by sa mohli viac zaangažovať rešpektovaní hráči - ako Steve Yzerman, Mario Lemieux, Joe Sakic či Mark Messier. Lock out ohrozuje pokračovanie ich kariéry. Veteráni zhodne tvrdia, že hokej ich stále baví a divákom majú čo ponúknuť. Navyše všetci by sa radšej lúčili s hokejom za potlesku vypredaných tribún. (sb)

Súvisiace články