Streda, 23. júna, 2021Meniny má Sidónia

Sánchez: Nikdy som nechcel behať za USA

Sportnet|28. aug 2004 o 00:00

Félix Sánchez z Dominikánskej republiky skončil na olympiáde v Sydney v semifinále. Náhodou si schoval suvenír, ktorý rozdávali austrálski organizátori. Na majstrostvách sveta 2001 v Edmontone si dal náramok, ktorý po spustení svetielkuje na ruku. Vyhral.

Félix Sánchez beží a preskakuje prekážky smerom k jasnému olympijskému víťazstvu. Na prvej ruke vidno náramok-talizman, ktorý dostal na olympiáde v Sydney. FOTO - REUTERS

Sánchez s týmto talizmanom (vždy ho zapne už kľačiac v blokoch) spustil sériu víťazstiev. Predvčerom, rátajúc aj rozbehy, ich napočítal 43. To posledné znamenalo jasné olympijské víťazstvo súčasného nedostižného suveréna v behu na 400 metrov prekážky.

Bežec sa narodil v New Yorku (*30. 8. 1977), rodičia pochádzajúci z Dominikánskej republiky sa rýchlo presťahovali do Kalifornie, kde je hispánska komunita najväčšia v Spojených štátoch. Félix s dvojakým občianstvom vyštudoval v San Diegu psychológiu a rozhodne mohol reprezentovať USA, hoci v tejto disciplíne je konkurencia v krajine veľká.

"Mám latinskoamerickú výchovu, zvyky a hrdo sa hlásim ku krajine svojich rodičov. Nikdy mi nenapadlo, že by som behal za iné, ako dominikánske farby. Po tomto víťazstve si pôjdem oddýchnuť na môj čarokrásny ostrov, ale najskôr usporiadam pre jej obyvateľov megapárty," tešil sa v Aténach Félix, ktorý zatiaľ nespomína svetový rekord Kevina Younga 46,78 s, ale skvelé úspechy legendárneho Edwina Mosesa áno.

"Tvrdá štvorročná príprava sa vyplatila. Som veľmi rád, že som vyhral a získal zlato. Patrí všetkým krajanom, ktorí ma tu povzbudzovali. Dúfam, že táto medaila nebude posledná. James Carter rozbehol preteky výborne, ale v závere mu chýbali sily. Pred pretekmi povedal, že ma zdolá. Všetci ste videli, ako to dopadlo," uviedla agentúra SITA jeho slová po víťazných pretekoch, v ktorých dosiahol najlepší svetový výkon roka 47,63 s.

(pf)

Súvisiace články