BRATISLAVA. Máloktorý šport umožňuje v špecifickom prostredí nápravno-výchovných zariadení organizovať akékoľvek majstrovstvá nad rámec jedného ústavu.
Výnimku predstavuje šach, ktorý má dokonca svetový šampionát väzňov. Vďaka aktivite Slovenského šachového zväzu (SŠZ) sa najnovšie črtá aj účasť Slovenska na tomto vrcholnom fóre.
Štatistika z Brazílie hovorí, že opakovanie nepodmienečného trestu sa týka až 72 % odsúdených.
Štúdia pritom ukázala, že pri zapojení do šachových programov vo väzniciach už v trvaní do jedného roka klesá podiel recidív na 47 %, od jedného do dvoch rokov na 22 % a nad dva roky na 17 %.
"Početné skúsenosti zo zahraničia potvrdzujú, že šach je aktivita, ktorá odsúdeným pomáha kvalitne tráviť čas, umožňuje im združovať sa prínosným a bezpečným spôsobom a zmierňuje časté dopady mimoriadneho režimu: depresiu, stres či úzkosť," uviedol v tlačovej správe prezident SŠZ Milan Roman.
Kráľovskej hre sa celosvetovo pravidelne venuje približne 600 miliónov ľudí. Šach prospieva rozvoju pamäte, koncentrácie, logiky, predstavivosti, kreativity, abstrahovania, rozhodnosti, zodpovednosti, disciplíny, plánovania, trpezlivosti, výdrže.
V októbri 2021 sa konali premiérové MS väzňov. Nedávna štvrtá edícia bola pre SŠZ definitívnym impulzom pričleniť Slovensko na zoznam aktérov. Už teraz ho tvorilo 115 tímov z 51 krajín. Turnaj mal tri kategórie: open (77 družstiev), ženskú (21) a pre mladistvých (17).
Hostiteľom partií bol web Chess.com a dianie strímoval youtubový kanál FIDE. Kategóriu open vyhrali reprezentanti Spojených arabských emirátov, ženskú Mongolky a mládežnícku tím India 1.
"Už sme podnietili sondážne rozhovory s ministerstvom spravodlivosti. Za nás deklarujeme ochotu a pripravenosť postarať sa o technickú, administratívnu a metodickú zložku podujatia, ktoré by sme koncipovali ako majstrovstvá Slovenska svojho druhu a zároveň ako kvalifikačnú súťaž na svetový šampionát 2025 – ten sa znova bude konať v októbri.
Samozrejme, že máme záujem identifikovať v súčinnosti s príslušnými štátnymi orgánmi a inštitúciami aj možnosti, ako by sme prostredníctvom nášho know-how a personálneho zázemia mohli pomôcť s dlhodobými šachovými projektami vo väzeniach. Jednorazová akcia by totiž sotva mala žiaduci prínos," konštatoval šéf SŠZ.