Streda, 20. január, 2021Meniny má Dalibor

S trénerom Mikulášom Komanickým o účinkovaní počas jesennej časti prvej ligy i plánoch pred jarnou odvetou

Sportnet|Publikované 5. dec 2008 o 23:00

MICHALOVCE. Futbalisti Michaloviec obsadili po jesennej časti prvej ligy šieste miesto. Z osemnástich zápasov získali 30 bodov za deväť víťazstiev,

tri remízy a šesť prehier, s aktívnym skóre 30:21. Prvú polovicu súťaže sme zbilancovali s dnešným meninovým oslávencom, trénerom MFK Zemplín Mikulášom Komanickým.

Už dávnejšie ste si vytýčili cieľ mať po jesennej časti na konte 30 bodov. To sa vám podarilo, takže vládne s prvou časťou súťaže spokojnosť?

"Relatívna. Samozrejme, ak berieme do úvahy fakt, že ešte v 80. minúte posledného kola minulého ročníka sa toto mužstvo obávalo o prvoligovú kožu, tak sme zaznamenali pokrok. Ja som však zástancom názoru, že aj keby sme dosiahli na prvé miesto, nesmieme sa s tým uspokojiť. Stále je čo zlepšovať a my si musíme klásť vždy nové a nové ciele."

Nemrzí vás trošku iba štvorbodová strata na prvý Inter, alebo to, že v prípade víťazstva v Humennom by ste zimovali na treťom mieste?

"Vo futbale žiadne keby ani ak by neplatí. Sme tam, kde sme a je to výsledok našej práce. Jediné, čo ma mrzí, je to, že sme doma stratili body s mužstvami, ktoré v Michalovciach predviedli najslabší futbal. A to aj napriek tomu, že Rimavská Sobota a Trenčín sú v tabuľke pred nami. Nemrzela by ma prehra s Interom, Šaľou, Prievidzou či Lučencom, ktorí tu ozaj hrali futbal, ale tie dve prehry mrzia, zvlášť s Trenčínom, nad ktorým sme viedli 1:0 i 2:1, a napokon sme prehrali gólom z 90. minúty po našej hrubej chybe."

Napriek tomu opakujeme, že strata na prvé miesto nie je veľká. Navyše Inter, R. Sobotu, Trenčín i Šaľu ešte raz v jarnej odvete privítate doma. Takže aký cieľ má MFK Zemplín pred jarnou odvetou?

"Viem, kam mierite. Podľa mňa každý z prvej ligy, okrem rezervných tímov, by chcel postúpiť. Aspoň teda pričuchnúť k atmosfére Corgoň ligy. Hoci iba na rok. Bol by som zlým trénerom, keby som povedal, že nechceme hrať o prvé priečky. Ja mám len obavu, že postupujúci z tohto ročníka prvej ligy nebude hrať takú úlohu v najvyššej súťaži ako teraz Prešov. Každý, kto skončí prví, bude mať viac futbalového šťastia ako umenia."

Čím si vysvetľujete fakt, že aj keď ste hrali dobre, vyhrávali ste nielen doma, ale aj vonku, divácke návštevy mali klesajúcu tendenciu?

"Nad tým si hlavy lámeme všetci. Aj vedenie klubu húta nad tým, čo pripraviť na jar pre ľudí, aby sa na tribúny vrátili. Môj subjektívny pohľad je taký, že divák sa za posledné roky zmenil. Pred 10-15 rokmi neboli výnimočné ani päťciferné návštevy, dnes sme radi, keď je fanúšikov aspoň tisíc. A príčina? Veľa má do toho čo povedať aj tipovanie. Tých pár stovák, čo ma futbal rado, príde stále. Ďalších x-percent príde kvôli tiketom a podľa toho buď držia palce alebo nadávajú. Najhlavnejším dôvodom úbytku divákov je technika. Dnes počas víkendu má fanúšik možnosť vidieť v televízii aj 10 zápasov, tak prečo by sa hrnul do Michaloviec? Ďalším faktorom je prostredie, ak sa tu vybuduje nový štadión, nepochybne ľudia prídu."

Prejdime k hráčskemu kádru, kto vás najviac počas jesene uspokojil?

"Môžem menovať Viskupa, Ruskovského, ktorí výkonnostne poskočili, takisto strelecky úspešného Gašpara, ale pre mňa mal najstabilnejšiu výkonnosť stopér Karol Kovalík. Hráčov sme po každom zápase známkovali ako v škole od 1 po 5 a všetci dostali po skončení jesene tzv. vysvedčenie. Vyšli zaujímavé krivky, dokonca aj sínusoidy nerovnováhy. Môžem prezradiť, že najvyrovnanejší boli spomínaný Kovalík a brankár Ferenc, za čo som si od ostatných hráčov zlízol, že to preto, lebo sú rovnako ako ja Prešovčania (smiech)."

Keď sme pri brankároch, tak je zrejmé, že Ferenc odchytal všetky majstrovské zápasy a Žofčák ho úspešne zastúpil v oboch pohárových vystúpeniach proti Prešovu a v Dubnici.

"Nesklamal ani jeden, ani druhý. Žofčáka sme tiež chceli vidieť v akcii a potvrdil, že ak by nastal problém s Ferencom, nemusíme sa báť ho nasadiť. Na brankárskom poste máme patričnú kvalitu."

V obrane boli stabilnými stĺpmi Krakovský a Kovalík, popri ktorých sa obmieňali Lauko, Vajda, Uhľár, Marec či Čavojský. Spokojnosť?

"Tam sme mali problémy, o čom hovorí počet inkasovaných gólov. Číslo 21 v 18 zápasoch je vysoké, hoci ho skresľuje prehra 1:5 v Rimavskej Sobote. Musím zase priznať, že sme viac pozornosti venovali ofenzíve, ktorá predtým pokrivkávala. Okrem stabilného Kovalíka sme mali problém na stopérskom poste, kde vypadol Lauko, potom sa vrátil Vajda, ktorý chodil po skúškach po celom svete. Neskôr sa zranil Uhľár, kde sme tiež zaňho nemali adekvátnu náhradu. Látali sme plátali, čo sa aj odzrkadlilo na našich výsledkoch."

V stredovej formácii zažiarili na krídlach Viskup a Ruskovský, v strede poľa ste mali na výber medzi Hreškom, Humeníkom, Šitovom a napokon aj Jevľanovom.

"Do zápasu s Trenčínom žiarili Viskup a Ruskovský, z ktorých ťažil aj útočník Gašpar. Po ich zranení to už na diagonálach nebolo ono. V strede sme mali Šitova, ktorý sa po návrate z Libanonu vrátil fyzicky zanedbaný, ale postupne sa dostal do formy. Hreško a Humeník sú talentovaní chlapci, ale nedokážu prekonať sami seba. Počas súťaže sa vrátil Jevľanov, ktorý ale tiež vyše roka nehral, no napriek tomu naznačil solídny potenciál."

Útok ste mali po Trenčíne druhý najvýraznejší aj vďaka jedenásťgólovému Gašparovi.

"Napriek tomu nie som s touto formáciou úplne spokojný. Čakal som, že mužstvu viac pomôže Kozár. Ten bol platný hlavne v bojovnosti a hlavičkových súbojoch, ale smerom dopredu zaostal. Na záver sme dali šancu aj talentovanému Kuncovi, ktorý je najlepším strelcom prvej ligy staršieho dorastu. Všetko chce svoj čas a my nezabúdajme, že má iba 16 rokov a vekom je teda ešte iba mladší dorastenec. Treba sa mu citlivo venovať a raz sa určite presadí aj medzi seniormi."

Hráči majú od stredy dovolenky, kedy začínate zimnú prípravu?

"Hráči sú od januára do decembra v tom istom prostredí, v lete mali pár dní dovolenky, odkedy som prišiel absolvovali 140 tréningov, 18 majstrovských a dva pohárové zápasy, plus zopár prípravných. Na objem je to dosť, zbytočne sme preto nechceli znásilňovať prípravu aj počas decembra. Dali sme im teda priestor na aktívny odpočinok, dostali domov športtestery, tréningový plán a záleží len na každom jednom z nich, ako sa k tomu postaví. My si ich na začiatku zimnej prípravy, ktorý je stanovený na 5. januára 2009, otestujeme."

Ktorých hráčov sa to netýka, všimli sme si, že v závere ste zo zostavy vynechali Čavojského, Lauka, Šustera či Gamkrelidzeho. Sú na odchode?

"Týmto hráčom som už v v polovici októbra povedal, že s nimi ďalej nepočítam. Gamkrelidzemu ešte chceme dať šancu, pretože v tom hráčovi čosi je. Možno pôjde kamsi na hosťovanie, aby hlavne hral, a potom sa uvidí. Čo sa týka príchodov, radi by sme vystužili stredovú os. Ku Kovalíkovi ešte získali jedného stopéra, do stredu poľa sme hľadali konštruktívneho stredopoliara a Jevľanov by po absolvovaní kvalitnej zimnej prípravy mohol naše očakávania naplniť. Do útoku každopádne chceme získať ešte jedného hráča, nuž a takisto hľadáme ľavého obrancu, pretože Krakovského plánujeme presunúť na post defenzívneho stredopoliara. Nastanú aj ďalšie hráčske rošády v zostave, viacerí možno budú hrať na iných postoch než na jeseň. Chceme hrať systémom 4-2-3-1, to je moderný "stromček" a nie defenzívny štýl."

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.