Pondelok, 8. marec, 2021Meniny má Alan, Alana

Rus navrhuje, aby športovci nemohli ísť na viac ako dve olympiády

Ruského zákonodarcu primäla k návrhu zákona vlaňajšia situácia ruského krasokorčuliara Jevgenija Pľuščenka, ktorý sa zo súťaže mužov na OH v Soči odhlásil krátko pred štartom krátkeho programu. A vedenie výpravy ho už nemohlo nahradiť. (Autor: TASR/AP)
SITA|Publikované 8. apr 2015 o 10:16

Tento návrh nemá nič spoločné s reálnym životom. Každý športovec má právo súťažiť, ak sa kvalifikuje, myslí si hviezda v skoku o žrdi Jelena Isinbajevová.

MOSKVA. Dve olympiády a dosť. Ruský parlament sa bude zaoberať zákonom, ktorý zakazuje športovcom účasť na viac ako dvoch olympijských hrách.

Zákonodarca Jegor Anisimov sa snaží dosiahnuť, aby starší a na zranenia náchylnejší športovci nezaberali miesto mladším. Nechce, aby sa opakovala situácia z minuloročných zimných olympijských hier v Soči.

Vtedy nominovali krasokorčuliara Jevgenija Pľuščenka aj napriek vážnym obavám zo zranenia. Pre problémy s chrbtom sa po zisku zlata v tímovej súťaži ospravedlnil krátko pred štartom krátkeho programu mužov. A vedenie ruskej výpravy ho už nemohlo nahradiť.

Pľuščenko sa zo súťaže mužov na OH v Soči odhlásil pre problémy s chrbtom.

"Pľuščenko bez najmenších pochybností vedel o svojich zdravotných problémoch už oveľa skôr, ale nestiahol svoju snahu súťažiť a pripravil ostatných športovcov o šancu zúčastniť sa na olympijských hrách," tvrdí Anisimov.

"Návrh umožní mladším a nie menej talentovaným športovcom zapojiť sa do medzinárodných súťaží na vysokej úrovni."

Návrh pravdepodobne podporu nezíska - viacerí členovia ruského parlamentu sú bývalí športovci a olympionici. Napríklad krasokorčuliarka Irina Rodninová, trojnásobná olympijská víťazka v športových dvojiciach.

V minulosti mal podobný nápad Vladimir Žirinovskij, líder národnej strany, ktorej členom je aj Anisimov. Ak by návrh predsa len prešiel, na olympijské hry 2016 by nemohla cestovať Jelena Isinbajevová, hviezda v skoku o žrdi.

"Tento návrh nemá nič spoločné s reálnym životom. Každý športovec má právo súťažiť, ak sa kvalifikuje," reagovala pre agentúru Tass Isinbajevová.

Diskusia

Diskusiu k článku si môžete prečítať na sport.sme.sk

Súvisiace články