Poľsko
Poľsko
Majstrovstvá Európy
14.06.2021, E
1 - 2
0:1
Slovensko
Slovensko

V Maďarsku sedel na lavičke. Odpisovaný muž ukázal, čo Slovákom chýba

Róbert Mak oslavuje gól v zápase Slovensko - Poľsko na EURO 2020.
Róbert Mak oslavuje gól v zápase Slovensko - Poľsko na EURO 2020. (Autor: TASR)
Pavol Spál|15. jún 2021 o 14:07

Mak vyrastal v Manchestri, mrzeli ho sociálne siete.

PETROHRAD. Po góle naširoko roztiahol ruky. Bežal tak rýchlo, že ho spoluhráči nemohli chytiť. Bol v tranze. „Tak som sa tešil, že som nevedel, čo mám robiť,“ opisoval svoj hviezdny moment tridsaťročný Róbert Mak.  

Futbalisti Slovenska v prvom zápase na majstrovstvách Európy nečakane zdolali favorizovaných Poliakov 2:1. Jedným z hlavných hrdinov bol práve Mak. Často sa zoširoka smeje, je to jeho poznávací znak. 

Skúsený krídelník pritom nemá za sebou dobrú sezónu, aspoň čo sa týka klubovej scény. Vo Ferencvárosi Budapešť si nevedel nájsť miesto. 

Z Petrohradu

píše reportér Sportnet.sk Pavol Spál

Skôr vysedával na lavičke náhradníkov. Za celý ročník odohral za maďarského šampióna iba 829 minút a dal iba jeden gól.  

Mak tak prišiel na majstrovstvá Európy úplne v inej situácii ako pred ME 2016. Vtedy odohral životnú sezónu v PAOK Solún, keď strelil až devätnásť gólov.  

Zažiaril aj proti Rusom 

"Kritiku na svoju osobu počúvam v reprezentácii štyri roky. Už som si zvykol. Sú tu však hráči, ktorí to nenesú dobre," vravel Mak ešte v marci. Bolo to krátko po tom, čo Slovensko v kvalifikácii o postup na MS 2022 zdolalo Rusko 2:1.  

Mak bol mužom zápasu. Dal rozhodujúci gól po parádnej individuálnej akcii a na ďalší prihral.  

Zároveň vtedy priznal, že ťažko znášal reakcie ľudí na sociálnych sieťach. "Málokde som zažil toľko neprajných fanúšikov. Chcem, aby sme držali ako národ spolu. Aby verili Slovensku," pokračoval.  

Za národný tím odohral 67 zápasov, strelil štrnásť gólov. Vyrovnal tak zápis Mareka Mintála, ktorý je asistentom reprezentačného trénera Štefana Tarkoviča.  

Zo súčasných reprezentantov skóroval viackrát iba Marek Hamšík (26). 

Vyrastal v Manchester City 

Mak vyrastal čiastočne v Slovane a potom aj v Anglicku.

Kedysi bol hviezdou juniorky Manchestru City, v súčasnosti azda najbohatšieho klubu sveta. Pôsobil tam od pätnástich. „Bola to pre mňa obrovská škola,“ priznal.

Zahral si aj vo finále juniorského FA Cupu, kde City zdolalo Chelsea. „Pred finále sa zranil Daniel Sturridge a ja som ho nahradil,“ spomínal. 

Mak odohral niekoľko zápasov za béčko City, ale šancu v klube preplnenom najväčšími esami svetového futbalu nevidel. Štyri sezóny (2010 – 2014) pôsobil v FC Norimberg, ktorý patrí k najpopulárnejším nemeckým klubom.  

Mal parádny štart. Prvý bundesligový gól strelil už devätnástich. „Ešte sám musí zistiť, aký je naozaj talentovaný. Keď je rozbehnutý, iba ťažko sa bráni,“ opísal ho vtedy Dieter Hecking, bývalý tréner 1. FC Norimberg.  

V Petrohrade bol doma 

Neskôr pôsobil v gréckom tíme PAOK Solún, kde si spravil meno. Potom získal ruský titul so Zenitom Petrohrad.  

V pondelok proti Poľsku ukázal, čo Slovákom zvyčajne chýba.

„Viem, že v tom som silný. V hre jedného proti jednému, jedného na dvoch. Je fantastické takto začať turnaj,“ vravel Mak, po ktorého strele si zrazil loptu do bránky poľský gólman Wojciech Szczesny.

Presadil sa v ťažkej situácii, proti presile Poliakov. Spravil to efektne aj efektívne. „Všetci si ma doberali, že toto je môj štadión. Áno, poznám ho veľmi dobre,“ pokračoval Mak.

V rokoch 2016 – 2020 bol hráčom Zenitu Petrohrad, takže dal gól na štadióne, kde bol ešte nedávno doma. 

„Musím uznať, že to Robo urobil parádne. Treba to skúšať, musíme byť odvážni. Odvaha nemôže nikdy chýbať, aj keď sa niečo nepodarí. Aj my sme veľa vecí pokazili, toto je tá správna morálka," chválil ho spoluhráč Juraj Kucka. 

Viac o EURO 2020 / 2021

Nachádzate sa tu:
Domov»EURO 2021»V Maďarsku sedel na lavičke. Odpisovaný muž ukázal, čo Slovákom chýba