Bereš: V Bratislave už len cesta na štadión bola vyčerpávajúca

Kondičný tréner Róbert Bereš (vľavo).
Kondičný tréner Róbert Bereš (vľavo). (Autor: TASR)
Juraj Berzedi|13. máj 2019 o 16:23

Na šampionáte často rozhoduje chémia.

Rozhovor pre denník SME

Je kondičným trénerom slovenskej hokejovej reprezentácie. Okrem prípravy na suchu, ktorá zahŕňa posilňovňu i rozcvičku, má na starosti na majstrovstvách sveta aj stravovanie hráčov.

„V kabíne majú po zápase aj pizzu,“ vraví RÓBERT BEREŠ.

Slovenskí hokejisti sa v zápasoch proti USA a Fínsku vyrovnali súperom v korčuľovaní či vo fyzickej hre. Ako to vnímate z pozície kondičného trénera?

„Po dlhom čase má výkon slovenskej reprezentácie svetové parametre. Jazdilo sa hore-dolu, chlapci si verili, boli silní s pukom. Je to signál, že by to mohlo fungovať. Malo to energiu, srdce, charakter. Nebol tam hráč, ktorý by v niečom zaostával. Aj chlapci zo slovenskej ligy ukázali, že hokej hrať vedia. Taký výkon sme v reprezentácii dlho nevideli.“

Ako náročné je pre hráčov odohrať dva zápasy za dva dni?

„Oproti Fínom sme mali deficit štyri hodiny, o ktoré sme hrali neskôr. Kým oni išli spať o desiatej či jedenástej, my sme po zápase s USA zaspali pred druhou. Z hľadiska biorytmu je to velikánsky rozdiel. Môžete spať rovnako dlho, ale spánok od jedenástej do ôsmej je lepší ako spánok od druhej do jedenástej. Regenerácia a najmä návratnosť rastového hormónu je kvalitnejšia. Proti Fínom napriek výbornému zápasu už chýbalo trochu drajvu.“

V rozhovore si tiež prečítate:

  • Ako je možné, že čoskoro 40-ročný Ladislav Nagy zvláda tempo na šampionáte?
  • V čom sú výnimoční živelný Tomáš Tatar a flegmatický Richard Pánik?
  • Prečo je na domácom šampionáte lepšie, že hráči nebývajú v Košiciach?
  • Ako hráči oddychujú pred zápasom s Kanadou?
  • Ako slovenskí hokejisti fungujú po večernom zápase?

V súčasnom slovenskom výbere je osem hokejistov zo zámoria. Je ich fyzická pripravenosť lepšia v porovnaní s hráčmi zo slovenskej ligy?

„Keby som mal hodnotiť vizuálne rozdiely. Možno sú v niečom lepší, majú viac odohrané, ich herný prejav je sebavedomejší a sú skúsenejší. Na vysokú hernú kvalitu či fyzickú pripravenosť potrebujete aj vyššiu dávku talentu a genetickej predispozície. A preto títo chlapci nehrajú v NHL náhodou.

Majú výborný sklz, sú dynamickí, silní s pukom i v súbojoch. Je to kombinácia talentu, podporená kvalitným tréningom a životosprávou. K tomu hlava, ktorá musí výborne fungovať, a zdravie, ktoré musí slúžiť.“

Sú niektorí hráči z NHL, pri ktorých aj kondičný tréner musí pootvoriť ústa?

„Je úžasné, aký posun urobil Erik Černák. Keď vyjde na ľad, hneď vidno jeho sklz, dynamický odraz, korčuľovanie, herný prejav či silu v osobných súbojoch. Je to všetko na výnimočnej úrovni. Post, ktorý má v Tampa Bay Lightning, je absolútne zaslúžený.“

Na ľade pôsobí ako skúsený harcovník, ktorý hrá niekoľko sezón v NHL. Stačí pre mladých hráčov jeden vydarený rok v najkvalitnejšej lige, aby urobili takýto progres?

Nachádzate sa tu:
Domov»Hokej»Reprezentácie»Bereš: V Bratislave už len cesta na štadión bola vyčerpávajúca