Pondelok, 14. júna, 2021Meniny má Vasil

Prišiel deň D pre komárňanský štvorkajak

Sportnet|27. aug 2004 o 00:00

Dnes ráno o 9.20 vyštartuje z boxu na kanáli Schinias slovenský štvorkajak v zložení Richard Riszdorfer, Michal Riszdorfer, Erik Vlček, Juraj Bača (na snímke TASR) do finálovej jazdy o medaily. Na pádlach majú rovnakú ťarchu ako bratia Hochschornerovci, .

Dnes ráno o 9.20 vyštartuje z boxu na kanáli Schinias slovenský štvorkajak v zložení Richard Riszdorfer, Michal Riszdorfer, Erik Vlček, Juraj Bača (na snímke TASR) do finálovej jazdy o medaily. Na pádlach majú rovnakú ťarchu ako bratia Hochschornerovci, ktorí si s ňou presne pred týždňom na divokej vode poradili. Zlaté očakávanie. Komárňanský štvorkajak takmer tri roky nik na svete neporazil.

Tréner-manažér Tibor Soós mal už včera prichystané krátke nohavice, v ktorých vykročí ako prvý nosič vzácnej lode spolu s reprezentačným trénerom Pavlom Blahom k mólu na štarte. Oblečie si ich na prianie posádky. Niesol v nich spolu s Blahom loď aj pred rokom na majstrovstvách sveta v americkom Gainesville. Na "svete" sa ide okrem olympijskej tisícky aj päťstovka. Komárňania vyhrali v Gainesville obe štreky.

Všetci štyria už skúsenosti s olympijským finále majú. Richard Riszdorfer a Erik Vlček boli pred štyrmi rokmi v Sydney spolu s Jurajom Tarrom a Róbertom Erbanom v štvorkajaku štvrtí, Juraj Bača so starším z Riszdorferovcov Michalom v K2 na 1000 m dopádlovali šiesti.

Tréningom proti nervozite

V Schinias si vybojovali priamy postup do olympijského finále už víťazstvom v pondelkovej rozjazde, odvtedy je to predovšetkým zápas s vlastnými nervami. Najlepším receptom je tréning. Kajakári ho mali na programe denne. "Keby neboli nervózni, nebol by to dobrý signál," upokojuje aj seba Pavel Blaho.

"Mám pripravený scenár iba na prípadné štvrté až šieste miesto. Pomerne presné vety na zdôvodnenie, čo majú novinári tak radi. Treba rátať so všetkým, vrcholový šport sa s nikým nemazná. Je krásny v tom, že aj vyložení favoriti niekedy zlyhávajú. Spomeňte si na nedávne futbalové majstrovstvá Európy a parádny kúsok Grékov. Na pravdepodobnejšie medailové umiestnenie nemám v zásobe žiadny bonmot. To nech sa už deje samo, čo chce," hovorí s kamennou tvárou Tibor Soós.

V rozjazde išli profesorsky

"S výkonom, aký predviedli v rozjazde, by finále nevyhrali. To tvrdím rovno, išli príliš profesorsky. Akoby nás trénerov či skôr súperov skúšali, respektíve zavádzali. Tí sa ma pýtali, či zahmlievame, ale my sme na tom vôbec neboli dohodnutí. Mali 97 záberov za minútu, to je slabota. Ich priemer je stodvadsať, vedia kmitať aj stotridsať. Na druhej strane si treba aj zvyknúť na vodu. Tu je veľmi rýchla a teplá. Má riadne nad dvadsať stupňov. V Komárne sú na Váhu zvyknutí na osemnásť-devätnásť," pokračoval Soós.

Vietor do chrbta si neželajú

Pavel Blaho si želá, aby sa silný vietor vanúci do chrbta zmiernil: "Pre našu loď je skôr nevýhodou. Pomáha vyložene silovým typom pretekárov. Loď sa rýchlo rozbehne a potom strácame našu výhodu rýchlej a presnej frekvencie. Chalani chcú veľmi dokázať to, čo slalomári."

Dvojica akčných trénerov Soós - Blaho zvažovala či proti štípavému hmyzu, ktorý ťažko znášala najmä kajakárka Marcela Erbanová (ju čaká finále na päťstovke zajtra), nenasadí chemickú ofenzívu. Soós má s komármi z Komárna skúsenosti. "Od amerického účinného prípravku sme nakoniec cúvli v obave, že utlmíme aj organizmus športovcov. Nebodaj by sme dali šancu aj prísnej dopingovej kontrole."

Foto - TASR

Súvisiace články