Piatok, 22. január, 2021Meniny má Zora

PREDSTAVUJEME TALENTY - Július Hudaček brankárska hviezda zo Spiša

Sportnet|Publikované 15. dec 2006 o 23:00

Spišská Nová Ves Brankársky post je v hokeji veľmi dôležitý. Brankár je posledným hráčom, ktorý môže svojím výkonom zabrániť úspechu súpera. I keď v

Spišskej Novej Vsi sa tréningu brankárov venuje malá pozornosť, predsa v hokejovom klube rastú aj dobrí gólmani. Takým je aj Július Hudaček, hráč extraligovej juniorky.

Julo je rodákom z neďalekých Harichoviec a o jeho rast sa pričinili tréneri športovej hokejovej triedy. Jeho športový životopis prezradil on sám.

"Hokej som začal hrať už od malička. Priviedol ma k nemu otec, ktorý hral hokej za Spišskú Novú Ves. Nezačal som ako brankár, ale ako hráč, až neskoršie som sa preorientoval na brankára. Tento post ma chytil, tak som sa dal na brankársku kariéru. V žiackych kategóriách to bolo ako o hraní sa na hokej, ale keď som dostal prvé pozvánky na regionálne zrazy, som si začal uvedomovať, že keď ma pozvali, tak asi dačo viem a vtedy som sa rozhodol, že by som sa hokejom mohol aj živiť. Po krátkych regionálnych zrazoch som dostával pozvánky aj na reprezentačné zrazy. V mladších kategóriách to bolo dobré, ale zo staršej kategórie som vypadol. Dosť ma to mrzelo, lebo som sa nedostal na majstrovstvá sveta 18 ročných. Ešte je kategória do 20 rokov, ale tam je konkurencia veľmi veľká, lebo sú tam dva ročníky. Musím si zlepšovať svoj výkon, aby som sa tam dostal, hovorí brankársky talent zo Spiša a pokračuje:

"V kategórii dorastu hráči ešte nerozmýšľajú tak, ako v juniorke, nemajú také tvrdé strely. V juniorke sa to už pritvrdzuje, akcie sú ucelenejšie a pre brankára je to už ťažšie.

Július už môže porovnávať nielen dorast s juniorskou súťažou, ale tvrdý hokejový chlebík okúsil už aj pri senioroch Spišskej Novej Vsi.

"Oproti mužom je aj juniorka ľahšia. Seniori sú silnejší a tvrdší. Ja som mal možnosť trénovať aj so seniormi a tam som sa niečomu priučil. V extralige juniorov chytám v pohode a k tomu mi pomohlo trénovanie s "áčkom, skonštatoval J. Hudaček.

Čo je pri brankárskom remesle dôležité?

"Zisťujem, že brankársky post je o psychike. Podľa toho ako sa brankár cíti, tak aj chytá. Niekedy som robil chybu v tom, že ja som sledoval hráčov, ktorí hrajú proti mne. Teraz sa to u mňa zmenilo v tom, že som hráčov súpera svojim výkonom donútil, že sa pred zápasom pýtajú, že kto chytá, čiže sa ma boja. Ja si teraz viac verím a to mne ako osobe brankára pomáha. Viem o mojich predchádzajúcich chybách, lepšie sa pred zápasom sústreďujem a zlepšujem prácu nôh. Pracoval som na tom už v letnej príprave a to sa teraz ukazuje v majstrovských zápasoch.

Takmer všetci brankári v Spišskej Novej Vsi sú samorasty, chýba erudovaný tréner, ktorý by ich podučil brankárskemu remeslu.

"Teraz som už starší a viem , že v hokejovom klube chýba tréner brankárov. My tu chytáme podľa svojho vedomia a svedomia , čiže rastieme ako samorasty v lese. Učíme sa od brankárov z "A mužstva, kopírujeme ich v dobrom aj v zlom výkone. Chýba špeciálna príprava brankárov. Možno veľa fanúšikov sa čuduje, že i bez špeciálnej prípravy majú niektorí z nás vysokú úspešnosť. Ja mám v juniorke viac ako 92 % úspešnosť a chcel by som ju ešte zvýšiť. Za moje výkony treba poďakovať aj dobrej spolupráci s obranou , ktorú považujem za veľmi dobrú, uviedol brankár juniorky.

Aké sú ďalšie predstavia Júliusa o jeho ďalšej hokejovej budúcnosti?

"Mojím cieľom je dobre chytať a dostať sa do povedomia nielen tu doma, ale aj v zahraničí. Prijal by som draft aj do juniorky v Európe . Na NHL ešte nemám a aby si ma niekto všimol , musel by som chytať extraligu. Spišská Nová Ves ešte extraligu nemá. Doma však veľkú šancu nemám. Pokladám za neúspech, že som sa nedostal do Popradu. Poprad ma chcel na prestup, Spišská Nová Ves ma chcela pustiť, iba na hosťovanie. Chcel by som sa hokejom živiť, učiť sa mi veľmi nechce. Chcem robiť to, čo ma baví a hokej mám rád. Aj keď sa mi učiť veľmi nechce, rád by som sa dostal na vysokú školu a popri tom by som hral aj hokej. Takáto možnosť je Čechách.

Július Hudáček bude v budúcom roku maturovať, má pred sebou smelé ciele a fanušikovia hokeja si prajú, aby sa mu naplnili.

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.