Pred sto rokmi v Košiciach padol rekord. Šachista nevidel figúrky a predsa vyhrával

Šach, ilustračná fotografia. (Autor: ILUSTRAČNÉ SITA/AP)
TASR|29. jan 2021 o 12:45

Rekord vydržal tri roky.

KOŠICE. Pred 100 rokmi padol v Košiciach vtedajší svetový rekord v počte šachových partií hraných jedným hráčom naraz naslepo.

Dňa 30. januára 1921 ho vytvoril maďarský šachista Gyula Breyer. V simultánke odohral spamäti, teda bez pozerania sa na šachovnicu, proti súperom 25 partií.

Ako ďalej priblížil košický šachista a redaktor TASR Marián Holubčík, ktorý sa venuje šachovej histórii, hralo sa v telocvični vtedajšej reálky - dnešného Gymnázia Poštová.

Pozrieť sa prišlo viac ako 300 ľudí zo širokého okolia. Breyerov výkon sa na Slovensku podľa neho doposiaľ nepodarilo zopakovať.

Breyer sa narodil v Budapešti, po prvej svetovej vojne žil v Bratislave. Do Košíc prišiel na pozvanie Klubu československých šachistov.

V simultánke trvajúcej približne deväť hodín vyhral 15 partií, sedem remizoval a tri prehral.

"Dvadsaťsedemročný Breyer v tom čase patril k najlepším šachistom sveta. Známym sa stal úspechmi na medzinárodných turnajoch, ale aj novými myšlienkami v šachovej teórii a rozpracovaním variantov otvorení, ktoré dodnes nesú jeho meno," uviedol Holubčík.

Ako vtedy informoval časopis Československý šach, Breyer mal v Košiciach vo všetkých partiách biele figúrky.

"Napriek značnému hluku, ktorý v miestnosti panoval, hral veľmi isto a často opravil chybné postavenie figúrok, vzniknuté príliš horlivým rozborom. Do prestávky po šesťhodinovej hre len päť partií bolo skončených, štyri z nich Breyer vyhral, jednu prehral.

Po prestávke nadiktoval spamäti pozície všetkých zostávajúcich 20 partií, pričom sa ani raz nezmýlil, hoci išlo o postavenia viac ako 400 figúrok," referoval časopis.

Košické noviny Kassai Hírlap napísali, že produkcia, v ktorej majster ohromil divákov svojou pamäťou, sa skončila okolo polnoci.

Breyerovi sa podarilo prekonať dovtedajší rekord československého veľmajstra a rodáka z Pezinka Richarda Rétiho. Ten v roku 1919 v holandskom Haarleme odohral simultánku naslepo proti 24 súperom.

"Pri takejto hre má šachista zvyčajne zaviazané oči, prípadne sedí chrbtom k súperom, ktorí hrajú štandardne s figúrkami na šachovnici. Ich ťahy sú mu hlásené, po čom on oznamuje svoje ťahy. Musí si tak presne pamätať priebeh všetkých partií a zároveň premýšľať a rozhodovať sa o ďalšom postupe v konkrétnej pozícii," vysvetlil Holubčík.

Breyerov rekordný zápis vydržal do roku 1924, keď ho o jednu partiu prekonal neskorší majster sveta Alexander Alechin.

"Aktuálny svetový rekord v hre naslepo drží americký veľmajster Timur Gareyev, ktorý v roku 2016 v Las Vegas odohral naraz neuveriteľných 48 partií, pričom simultánka trvala 19 hodín," doplnil Holubčík s tým, že najlepším súčasným Slovákom v takejto hre je veľmajster Milan Pacher, ktorý v roku 2018 vytvoril novodobý oficiálny slovenský rekord s 12 partiami.