VANCOUVER. Hoci premiérového gólu sa dočkal až vo štvrtom zápase, už pri svojom prvom striedaní sa hravo prekľučkoval súperovou obranou a demonštroval skvelé technické aj korčuliarske zručnosti.
Písal sa 5. november 1991 a v hokejovej NHL si debut v drese Vancouveru odkrútil Pavel Bure.
Presne pred 24 rokmi nastúpil proti Winnipegu na svoj prvý súboj v najlepšej súťaži sveta.
"Vancouverom sa pred mojím prvým duelom niesol poriadny huriavk. Fanúšikovia sa už nevedeli dočkať, kedy uvidia v akcii tajomného sovietskeho hokejistu. Ľudia očakávali, že do mesta rovno prinesiem Stanleyho pohár. Bol som z toho nervózny, lebo som sa túžil len baviť hokejom bez veľkých očakávaní," pripomenul dianie v západnej Kanade spred vyše dvoch desaťročí Pavel Bure.
"V lige bolo korčuliarsky veľa vyspelých hráčov, ale on vynikal kombináciou výbušnosti a rýchlosti. Občas to vyzeralo, že vzlietne a bude sa vznášať vzduchom. Bolo zábavné sledovať ho," spomína si na spoluhráča vtedajší kapitán Canucks Trevor Linden.
Ani jeho, ani Markusa Näslunda, ani Marka Messiera, ale práve Pavla Bureho si fanúšikovia zvolili za najlepšieho hráča vancouverskej klubovej histórie.
Vo Vancouvri sa stal Bure hrajúcou legendou
Ruský topkanonier zanechal za sebou v organizácii Canucks 254-gólovú stopu ozdobenú 224 asistenciami.
Za vrchol jeho pôsobenia vo Vancouveri mnohí označujú 16-gólové play-off v sezón
e 1993/94, v ktorom mužstvo stroskotalo až vo finále Stanleyho pohára na newyorských Rangers 3:4 na zápasy. "Dal sa plnohodnotne využiť pri rovnovážnom stave aj v oslabení. Bol taký univerzálny, že technicky mohol byť na ľade celých šesťdesiat minút," tvrdí skaut Vancouveru Mike Penny.
"Kosatky" si Bureho zo 113. miesta vybrali v drafte 1989.
"Koncom 80. rokov som šiel do Moskvy sledovať Igora Larionova a mladý Bure tam trénoval s tímom CSKA. Nemohol som uveriť, čo ten chlapec stvára na ľade," prezradil Penny.
"Vyhlásili ma za najlepšieho útočníka na juniorskom svetovom šampionáte 1989. Vravel som si, že by som si rád zahral v NHL, proti hráčom na jej úrovni," lovil v spomienkach v súčasnosti 44-ročný Bure.
Už krátko po jeho premiére vo farbách Canucks bolo jasné, že do Severnej Ameriky zamieril z Ruska málo vídaný zjav.
Za ohromujúcu akceleráciu a rýchlosť, ktorú ako krídelník vedel vyvinúť, si vyslúžil prezývku "ruská raketa".
Ako nováčik nastrieľal 34 gólov a celkovo nazbieral 60 bodov, získal Calderovu trofej pre najlepšieho nováčika.
Po vancouverskej kapitole si Bure odkrútil ešte štyri sezóny na Floride a kariéru zavŕšil v New York Rangers.
Vinou najmä chronických problémov s kolenami odohral v NHL len 702 zápasov v základnej časti, v ktorých nastrieľal 437 gólov a celkovo získal 779 bodov.
"Hoci nikdy nezískal Stanleyho pohár, Hartovu trofej ani Trofej Arta Rossa, stal sa jedným z najúžasnejších a najdynamickejších hráčov svojej generácie," pripomenul server NHL.