Plač ani protesty nepomohli, po spornom verdikte postúpila Nemka

Peter Filin|31. júl 2012 o 07:33

K doteraz najkontroverznejšej situácii na hrách došlo v semifinálovom súboji v korde žien.

K doteraz najkontroverznejšej situácii na hrách došlo v semifinálovom súboji v korde žien medzi Juhokórejčankou a Nemkou.

LONDÝN. Blížil sa záver jednominútového predĺženia, ktoré muselo rozhodnúť o postupujúcej do finále ženského kordu. Stav bol 5:5 a Nemka Britta Heidemannová musela získať bod, v opačnom prípade by na základe pravidla priority postúpila do finále Juhokórejčanska Shin A-Lam.

Sekundu pred koncom predĺženia rozhodcovia stopli časomieru a zdalo sa, že je zápas rozhodnutý, Nemka musela spraviť rýchly a presný úder. Na prvýkrát sa jej to nepodarilo, rozhodcovia po konzultácii nariadili zopakovať situáciu, rozhodli, že čas stále neuplynul, nepodarilo sa jej to ani na druhýkrát, rozhodcovia sa opäť poradili a rozhodli rovnako.

To už na rozhodcov kričal nahnevaný tréner Juhokórejčanky, rozhadzoval rukami a pýtal sa, prečo zápas nie je dávno ukončený.

"Kord je najjednoduchšia šermiarska disciplína, čo sa rozhodovania týka," vraví prezident Košického šermiarskeho zväzu Ľudovít Luby. O zásahovch rozhoduje elektronika a rozhodcovia majú na starosti len časomieru.

To znamená, že ak sa rozhodca rozhodol, že ešte stále nie je koniec stretnutia, tak pretekári musia hrať ďalej.

Na tretí pokus

Tretí pokus Nemke vyšiel, získala rozhodujúci bod a rozhodcovia rozhodli, že postúpila do finále. Juhokórejčanka podobne ako jej tréner nechcela toto sporné rozhodnutie akceptovať, rozplakala sa a sadla si na zem. Podľa ďalšieho pravidla dochádza k potvrdeniu výsledku až keď obe hráčky opustia dejisko duelu.

Tento jej protest trval vyše 40 minút, čím došlo k posunutiu celého večerného programu, hráčka odišla až na naliehanie svojej delegácie. Tá podala protest, ktorý bol zamietnutý, do finále postúpila Nemka a Juhokórejčanka do boja o bronz.

"Neviem vyjadriť to, ako sa teraz cítim," cituje Juhokórejčanku BBC. "Štyri roky sa snažím získať olympijskú medailu a teraz som to stratila v jedinej sekunde, je nemožné to akceptovať," dodala.

Nemka po zápase obhajovala rozhodnutie rozhodcov. "Teším sa z verdiktu, ktorý padol, celá diskusia okolo toho nebola nutná," priniesol jej vyjadrenie austrálsky Herald Sun.

Rozhodcovia boli málo rázni

Obe svoj zápas o medailu prehrali, olympijskou víťazkou sa stala Ukrajinka Šemjakinová, bronz získala Číňanka Jü-ťie Sun.

"K takýmto situáciám by vôbec nemalo dochádzať," hovorí Luby. Podľa neho boli rozhodcovia málo rázni a časté radenie sa znervóznilo pretekárky.

To, že Nemka napokon vo finále nevyhrala, bolo podľa Lubyho spravodlivé.