Hámor ide na ďalší výstup. Väčšina na ňom končí pár krokov pod vrcholom

Peter Hámor na vrchole Dhaulágiri, osemtisícovky, ktorou skompletizoval korunu Himalájí. (Autor: ARCHÍV P. H.)
Miloslav Šebela|24. jan 2022 o 13:00

Na Kančendžongu sa vracia Hámor po desiatich rokoch.

BRATISLAVA. Pred rokom zažil v máji v Himalájach drámu. Dokonca uprostred noci. Pri pokuse o výstup na osemtisícovku Dhaulágirí zavalila Petra Hámora v stane lavína.

Spod snehu sa musel slovenský horolezec a jeho dvaja rumunskí kolegovia vyhrabať. Sneh ich zavalil vo výške 6800 metrov.

Stan museli rozrezať a noc v snehu, kde si vyhrabali malý úkryt. Bolo to nebezpečné a v danej chvíli mali veľké šťastie, že sa im podarilo spod snehu rýchlo vyslobodiť a potom zísť do bezpečia.

„Keď niečo prežijete, väčšinou tie negatívne zážitky zanechajú hlbšie stopy a bojíte sa, aby sa to nezopakovalo. Snažíte sa tomu vyhnúť. To je opatrnosť na základe skúseností. Kedysi som si myslel, že moji skúsenejší spolulezci sú prehnane opatrní a boja sa. Ja som sa nebál, lebo som nemal tie zážitky. Dnes to chápem. Možno by o mne niektorí mladší chalani povedali, že sa bojím. Určite som opatrnejší," vravel Hámor v staršom rozhovore pre SME. 

V roku 2012 bol na vrchole jediný

Hámor je najúspešnejším slovenským himalájistom. Ako prvý Slovák stál na všetkých osemtisícovkách. 

Tento rok sa na jar znovu vyberie do Himalájí a opäť mieri na osemtisícovku. Je to už pomaly jeho tradícia.

Hoci sa mu v posledných rokoch nepodarilo dosiahnuť ciele, ktoré mal (prvovýstup novou cestou na Dhaulágirí či traverz Mt. Everestu a Lhotse - pozn.red.), mieri na nový vrchol. 

Tento rok je jeho cieľom tretia najvyššia hora sveta Kančendžunga (8586 m). Z osemtisícoviek je najvýchodnejšie až na hraniciach Nepálu s Indiou. 

Je najrozsiahlejším masívom zo všetkých štrnástich svetových osemtisícoviek. Má päť relatívne samostatných vrcholov, z ktorých štyri sú nad hranicou 8000 metrov (Južný vrchol, Prostredný vrchol, Hlavný vrchol a Yalung Kang).

V tibetskom jazyku znamená Kančendžonga päť pokladníc veľkého snehu. 

Päťdesiatsedemročný Tatranec Hámor už vrchol Kančendžongy dosiahol v roku 2012. V tom roku bol dokonca jediným horolezcov, ktorému sa to podarilo.

Na vrchol s ním vtedy vyrazili aj Rumun Horia Colibasanu a talianski manželia Meriovci. Traja zvyšní členovia výpravy však zvolili zlú cestu a museli sa vrátiť. 

Cieľov je veľa

Hámor dosiahol vrchol starou anglickou cestou juhozápadnou stenou, ktorou v roku 1955 ako prví na Kančendžongu vystúpili Briti George Band a Joe Brown. 

Na treťom najvyššom vrchu sveta stáli len traja slovenskí horolezci. Okrem Hámora to boli v roku 1981 Jozef Psotka a Ľudovít Záhoranský. 

V roku 1997 sa menej ako sto výškových metrov pod vrcholom otočili Juraj Kardhordó a Vladimír Vonderčík. V silnom vetre na svoj pokus o výstup rezignovali. 

Na Kančendžongu vedú štyri výstupové cesty. Tá zo strany Indie sa však od roku 2000 nevyužíva, pretože vláda Indie výstupy na Kančendžongu zakázala.

Pre indický región Sikkim je táto hora posvätná. Väčšina horolezcov preto pri výstupe ostane pár krokov pod samotným vrcholom, aby neznesvätili toto miesto. 

Nie je známe, či sa Hámor pokúsi o výstup novou cestou. To bolo jeho zámerom v posledných rokoch, keďže ako jediný slovenský horolezec stál na všetkých štrnástich osemtisícovkách a následne sa pokúšal o nové náročnejšie výstupové cesty. 

„Výziev je veľa. Horolezci sú zvláštni ľudia v tom, že majú viac cieľov, ako sú schopní za svoj život vyliezť. Život beží a obmedzuje nás čas," hovoril Hámor pre SME. 

Odlet do Himalájí plánuje v marci.

Miloslav Šebela
Miloslav Šebela sa venuje cyklistike, biatlonu, motorizmu, plávaniu a ďalším individuálnym športom. Reportérsky pokrýval zimné olympijské hry vo Vancouvri, v Soči a Riu, niekoľko šampionátov v cyklistike a dva hokejové. Okrem písania o športe sa aktívne venuje cyklistike, triatlonu a ultratrailu.

Súvisiace články