Sobota, 31. júla, 2021Meniny má Ignác

Peter Breiner aranžoval hymny na olympiádu

TASR|5. aug 2004 o 15:45

Toronto 5. augusta (TASR) Slovenská republika si nenápadne a v predstihu zabezpečila víťaznú účasť na olympijských hrách 2004 v Aténach. Národné hymny, ...

Toronto 5. augusta (TASR) Slovenská republika si nenápadne a v predstihu zabezpečila víťaznú účasť na olympijských hrách 2004 v Aténach. Národné hymny, hrané pri každom vyhlasovaní víťazov, totiž aranžoval slovensko-kanadský hudobný skladateľ Peter Breiner a nahral ich Symfonický orchester Slovenského rozhlasu.

Breiner, ktorý 204 úplných a najnovších verzií národných hymien pre účely olympiády v priebehu predchádzajúceho roka aj dirigoval, trávil pri nahrávaní národných hymien celé hodiny. "Strávil som v štúdiu 90 hodín s 90-členným orchestrom. Bol to náročný proces, lebo hymny sa menili niekoľkokrát," vraví Breiner. Niektoré verzie hymien museli počas nahrávania zmeniť až štyrikrát a niekoľké z nich museli pre účely olympiády dokonca aj skrátiť.

Breinerove nahrávky hymien už boli použité aj na Svetovom pohári vo futbale v roku 2002. V roku 1998 vydal Naxos pod značkou Marco Polo antológiu šiestich CD platní nazvanú Complete National Anthems of the World. Doplnená, najnovšia kolekcia s vyše 300 hymnami by mala vyjsť začiatkom budúceho roka. Tento projekt bol myšlienkou Klausa Heymanna, jednej z najdôležitejších osobností v oblasti nahrávania a vydávania klasickej hudby a zakladateľa Naxosu, jednej z najväčších firiem vydávajúcej nahrávky klasickej hudby.

Peter Breiner, v Toronte žijúci hudobný skladateľ, dirigent, aranžér a klavirista začal študovať klavír v ranom detstve a jeho výnimočné výsledky a talent spôsobili, že bol predčasne prijatý na Konzervatórium v Košiciach. Tam študoval hru na klavír a bicie, kompozíciu a dirigovanie. Ďalej študoval na Vysokej škole múzických umení u profesora Alexandra Moyzesa, jednej z najvýznamnejších osobností slovenskej hudby. Breiner má na svojom konte vyše 100 CD platní. Dirigoval, často zároveň hrajúc na klavíri, Viedenský Mozartov orchester, Bournemouthský symfonický orchester, Štátny orchester Maďarského rozhlasu, Esterházyho orchester, Symfonický orchester Poľského rozhlasu a televízie, Ukrajinský štátny symfonický orchester, Moskovský symfonický orchester, Slovenskú filharmóniu, Symfonický orchester Slovenského rozhlasu, Capella Istropolitana, Queenslandský symfonický orchester v Austrálii, Národný orchester Lille vo Francúzsku, Hongkongskú filharmóniu a mnoho ďalších v Európe, Ázii a v severnej Amerike. Koncert pre klavír, husle, violončelo a orchester vyjde čoskoro na Breinerovom profilovom CD pod švajčiarskou značkou Cascavelle. Toto CD zahŕňa aj ostatné Breinerove skladby pre klavírne triá, vrátane populárnej Sonata Ostinata. Jeho hudbu možno nájsť aj v takej klasickej kanadskej tvorbe ako Anna zo Zeleného domu, seriál televízie CBC Wind At My Back a filmovej podobe knihy Kanaďana Timothy Findleyho, Piano Mans Daughter, v produkcii Whoopi Goldberg.

Breiner koncertuje po celom svete. Naposledy ho bolo možné počuť v John F. Kennedy Centre for the Performing Arts vo Washingtone, v New York City, v Istanbule a britskom Londýne, v Berlíne a v Hong Kongu, kde v priebehu posledných 12 mesiacov trikrát dirigoval Hongkongskú filharmóniu a raz Bratislavský komorný orchester. V roku 2005 plánuje koncertné turné po 25 japonských mestách a koncert v Royal Albert Hall v britskom Londýne.

Súvisiace články