Utorok, 2. marec, 2021Meniny má Anežka
Juraj Berzedi|Publikované 16. feb 2021 o 16:45

Petra Vlhová skončila už v kvalifikácii.

Preteky paralelného obrovského slalomu na majstrovstvách sveta v Cortine nemali nič spoločné s fair play.

To, že je jedna dráha v paralelných disciplínach výhodnejšia, nie je žiadna novinka. Aj preto sa v minulosti rozhodlo, že pretekári vo vyraďovacích kolách pôjdu vždy dve jazdy.

Jednu v modrej trati, druhú v červenej. Tým chceli kompetentní zabezpečiť, aby mali pretekári rovnaké podmienky.

Ale nepodarilo sa im to, čo jasne ukázali preteky na svetovom šampionáte.

„Kto chce zvíťaziť, musí v úvodnej jazde odštartovať v modrej trati,“ hlásila expertka Eurosportu Eva Kurfürstová. 

Prečo boli preteky neregulárne?

Môžu za to pravidlá Medzinárodnej lyžiarskej federácie. Podľa nich vo vyraďovacích jazdách nezvíťazí pretekár, ktorý má v súčte dvoch kôl rýchlejší čas.

Kto chce zvíťaziť, musí v úvodnej jazde odštartovať v modrej trati.


Eva Kurfürstová

Ale ten, ktorý príde prvý do cieľa druhého kola. Pritom môže mať súčet časov pomalší. Ako je to možné?

V prvej jazde môže totiž pomalší pretekár stratiť aj niekoľko sekúnd, dokonca môže aj vypadnúť.

Ale aj tak bude jeho maximálna strata pred druhou jazdou 50 stotín sekundy. A v Cortine sa ukázalo toto pravidlo ako hlúposť.

Pretekári v červenej dráhe v prvom kole víťazili mnohokrát s oveľa výraznejším náskokom ako pol sekundy. A tí v nevýhodnej modrej dráhe často prvé kolo iba zišli do cieľa.

Ani príliš nebojovali. Vedeli, že je to zbytočné. Bola to lyžiarska tragikomédia. 

Aj napriek tomu boli stále favoritmi. Ak neurobili výraznú chybu v druhej jazde, pol sekundové manko na červenej trati poľahky zmazali a zvíťazili.

Paradoxom je, že nevýhodu mali v tomto prípade najrýchlejší pretekári z kvalifikácie, ktorí vo vyraďovacom začínali vždy na červenej trati.

O výhre teda rozhodoval faktor šťastia. A vôbec nie rýchlosť, ale skôr pomalší čas - z kvalifikácie.

Petra Vlhová. (Autor: TASR/AP)

Ten pomohol aj novej majsterke sveta Marte Bassinovej z Talianska, ktorá postúpila z kvalifikácie ako posledná - šestnásta.

Poriadna fraška však neskončila. Obe lyžiarky mali po druhej finálovej jazde zhodný čas. Organizátori najskôr udelili zlatú medailu Bassinovej.

Neskôr rozhodnutie upravili a dali ju aj pôvodne druhej Rakúšanke Katharine Liensbergerovej. Tá bola paradoxne v súčte oboch časov rýchlejšia ako Talianka. 

Hoci paralelné súťaže sú pre fanúšikov atraktívne, pre pretekárov sú nebezpečné a neregulárne, čo dlhodobo hlása aj Američanka Mikaela Shiffrinová.

Slovenskí diváci smútili, keď Petra Vlhová vypadla ešte ráno v kvalifikácii. Teraz už možno neľutujú, ušetrili si nervy. 

Bolo by to na šľaktrafenie, keby ich hviezda prehrala vo vyraďovacích súbojoch len preto, že bola rýchlejšia a začínala vo výhodnejšej červenej dráhe.Juraj Berzedi píše o futbale, ktorý dlhé roky hrával, hokeji, lyžovaní, atletike a vodnom slalome. Ako reportér sa zúčastnil na EURO 2016 vo futbale, aj na zimných olympijských hrách v Pjongčangu 2018. Reportérsky zachytil dianie na troch majstrovstvách sveta v hokeji (2017, 2018, 2019), pravidelne cestuje na Svetové poháre v alpskom lyžovaní a bol aj na dvoch svetových šampionátoch (2017, 2019).

Súvisiace články