Streda, 16. júna, 2021Meniny má Blanka, Bianka

Slovenský olympijský výbor oslavuje 25 rokov od založenia

Na snímke zľava vodní slalomári Michal Martikán, Peter Škantár, Elena Kaliská, Ján Súkup, Ľubomír Souček, vodný slalomár Ladislav Škantár a atlét Matej Tóth. (Autor: TASR)
SITA|19. dec 2017 o 13:36

Na utorkovej slávnosti pokrstili knižnú publikáciu Naši olympijskí velikáni štvrťstoročia.

BRATISLAVA. Slovenský olympijský výbor (SOV) v utorok oslavuje 25. výročie svojho vzniku.

SOV sa stal jedným z dvoch nástupcov Československého olympijského výboru (ČSOV).

K ustanoveniu SOV došlo 19. decembra 1992 v Dome športu na Junáckej ulici v Bratislave, prvým predsedom sa stal Vladimír Černušák.

Dôležitý historický okamih

Po ňom SOV viedli František Chmelár a aktuálne je jeho šéfom Anton Siekel.

Oslavy "dvadsaťpäťročnice" potrvajú až do septembra 2018, keď 24. septembra uplynie presne 25 rokov od plnoprávneho uznania SOV za národný olympijský výbor SR, ku ktorému došlo na 101. zasadnutí Medzinárodného olympijského výboru v Monte Carle.

Ministerstvo vnútra SR zaregistrovalo SOV a jeho prvé stanovy 20. januára 1993. Následne plénum SOV schválilo prvý emblém, odznak a vlajku Slovenského olympijského výboru.

„Je to pre nás veľmi dôležitý historický okamih. SOV za štvrťstoročie prešiel dlhú cestu, no pred sebou má nové výzvy a ďalšie ciele,“ povedal súčasný šéf SOV Anton Siekel.

Knihu krstili olympijskí víťazi

Prostredníctvom videa zástupcom SOV blahoželali k výročiu šéfovia Medzinárodného olympijského výboru (MOV) Thomas Bach a Európskych olympijských výborov (EOV) Janez Kocijanič.

Je to pre nás veľmi dôležitý historický okamih. SOV za štvrťstoročie prešiel dlhú cestu, no pred sebou má nové výzvy a ďalšie ciele.


Anton Siekel, šéf SOV

V rámci utorkovej oslavy v Bratislave pokrstili knižnú publikáciu "Naši olympijskí velikáni štvrťstoročia". Autorom textov je Ľubomír Souček, obrazový materiál pochádza z dielne ostrieľaného fotografa Jána Súkupa.

Na 71 stranách publikácia prináša "krátke príbehy 33 medailových vzletov za 25 rokov existencie SOV".

Knihu krstili piati olympijskí víťazi - Elena Kaliská, Michal Martikán, bratranci Škantárovci a Matej Tóth. Do života ju uviedli poklepaním svojimi zlatými medailami po publikácii.

Súvisiace články