Piatok, 17. septembra, 2021Meniny má Olympia

Olympijská vlajka je už v Tokiu

Olympijská vlajka pristála v dejisku budúcej olympiády. Priletela s ňou starostka Tio Juriko Koikeová. (Autor: TASR/AP)
TASR|24. aug 2016 o 07:56

Olympijská vlajku do dejiska budúcej letnej olympiády priviezla starostka Tokia Juriko Koikeová.

TOKIO. Olympijská vlajka sa z Ria de Janeiro už presunula do dejiska nasledujúcej olympiády v Tokiu. Podľa informácie agentúry AP ju v stredu do Japonska priniesla starostka Juriko Koikeová, ktorá vlajku prebrala na slávnostnom záverečnom ceremoniáli v dejisku už ukončených Hrách XXXI. olympiády.

Koikeovej vlajku odovzdali starosta brazílskej metropoly Eduardo Paes a prezident Medzinárodného olympijského výboru (MOV) Thomas Bach.

Koikeová vlajku prebrala počas záverečného ceremoniálu Olympijských hier v Riu de Janeiro. (Autor: TASR/AP)

Tokio usporiada olympijské hry druhý raz v histórii, premiéru malo v roku 1964. Tento rok sa však objavili pochybnosti o čestnosti japonskej kampane pred voľbami organizátora v roku 2013 v Buenos Aires.

Podozrenie vzbudzuje najmä prevod 2 miliónov amerických dolárov singapurskej spoločnosti tesne pred hlasovaním o dejiska. Upozornili naň vyšetrovatelia francúzskej prokuratúry, keď skúmali aktivity Papu Massatu Diacka, syna bývalého prezidenta Medzinárodnej asociácie atletických federácií (IAAF) a vtedajšieho člena Medzinárodného olympijského výboru (MOV) Lamina Diacka.

Japonci navyše mali problémy s projektom hlavného olympijského štadióna a zaváhali aj pri výbere loga podujatia, ktorý pre obvinenie z plagiátorstva museli zopakovať.

Prípravy na OH 2020 sú už v plnom prúde. S výstavbou hlavného olympijského štadióna by sa malo začať koncom tohto roka.

Súvisiace články