Utorok, 19. októbra, 2021Meniny má Kristián

Ohlasy na žrebovanie kvalifikácie MS 2006 vo futbale

SITA|6. dec 2003 o 11:33

BRATISLAVA/FRANKFURT NAD MOHANOM 6. decembra (SITA) - Ohlasy na piatkový žreb európskej kvalifikácie futbalových MS 2006 v Nemecku, ktoré Slovensku prisúdili vo Frankfurte nad Mohanom v 3. skupine za súperov tímy Portugalska, Ruska, Lotyšska, Estónska, Li

chtenštajnska a Luxemburska:


František Laurinec (prezident SFZ): "V Európe nemôže byť pri takýchto žreboch ľahká skupina. Keď si zoberieme skutočnosť, že nastúpime proti trom budúcoročným účastníkom ME - Portugalsku, Rusku a Lotyšsku, je to aj dnešný prípad Slovenska. Neviem, v ktorej ďalšej skupine figuruje reálne trojica mužstiev so zabezpečenou účasťou na európskom šampionáte v roku 2004. Napriek tomu sa domnievam, že vyžrebovaná skupina nám dáva určité možnosti a šance. Osobne som rád, že nemusíme cestovať na Balkán a na Kaukaz. Favoritom je jednoznačne Portugalsko, aj keď po budúcoročnom európskom šampionáte práve v ich domácom prostredí môže prísť k určitej výmene generácii. Portugalci však disponujú obrovským množstvom talentovaných hráčov, a tak o budúcnosť určite nemajú obavy. Pokiaľ ide o Rusov, majú síce dobrý tím, ale vieme na nich zahrať. S pobaltskými krajinami Estónskom a Lotyšskom sa Slovensko ešte nestretlo, naopak Luxembursko a najmä Lichtenštajnsko už poznáme. Na margo tohto piatkového žrebu môžem dodať jediné - je to pre Slovensko výzva."


Dušan Galis (reprezentačný tréner A-tímu SR): "Už pred žrebom som povedal, že ho budem brať ako realitu. Po piatkovom rozhodnutí vo Frankfurte svoj názor nemením, beriem žreb ako realitu. Nie som ani spokojný, ani nespokojný. Máme dosť času, aby sme si súperov mohli zmapovať. Pri trojici Portugalsko, Rusko, Lotyšsko to nebude problém, veď všetky tieto tímy postúpili na budúcoročný európsky šampionát. Navyše Portugalci majstrovstvá Európy organizujú, sú z našej skupiny aj najväčším ašpirantom na postup. Na spomínaných troch kvalifikačných súperov sa pôjdeme osobne pozrieť na budúcoročný šampionát starého kontinentu a určite získame dostatok informácii aj o ostatných súperoch. A šance Slovenska? K nim sa nechcem vyjadrovať, budeme sa však snažiť urobiť maximálny výsledok."


Dušan Tittel (generálny sekretár SFZ): "Nie som ani spokojný, ani nespokojný. Mohli sme vo Frankfurte dostať ťažších súperov i ľahších. Celkovo však môžem povedať, že až na Portugalsko, ktoré je jednoznačným favoritom na priamy postup na svetový šampionát, tu šanca pre Slovensko určite existuje. Ja osobne sa nepozerám na to, že ide relatívne o finančne neatraktívnych súperov, ide mi vždy o športové ciele. Aj preto škoda, že namiesto Portugalska nám nevyžrebovali Švédsko, v tom prípade by som bol už maximálne spokojný. So zástupcami ostatných krajín z našej skupiny sme sa dnes v Nemecku po žrebe dohodli na tom, že 19. januára 2004 doladíme v Moskve zápasový itinerár za účasti všetkých zainteresovaných strán."


Jozef Vengloš st. (šéf trénersko-metodickej komisie SFZ, člen VV SFZ a zatiaľ posledný tréner, ktorý viedol aj slovenských futbalistov na záverečnom turnaji MS - v roku 1990): "Každá skupina má svoje úskalia, kvality, ale aj výhody. Myslím si, že táto skupina, ktorú nám vyžrebovali, patrí medzi tie prijateľnejšie. Pri maximálnom zmobilizovaní síl všetkých zainteresovaných by sme v nej mohli dosiahnuť také výsledky, ktoré by nám zabezpečili postup. Reprezentačnému kormidelníkovi želám viac podpory zo strany zväzu ako to bolo v čase, keď som ja začínal ako tréner pri slovenskom výbere. Naši súperi z dvoch najvyšších výkonnostných košov - Portugalci a Rusi majú svoje kvality, ale sú to práve tímy, ktoré sa môžu potknúť v súbojmi s mužstvami z nižších nasadzovacích skupín. To, že má šancu postúpiť na záverečný turnaj aj kvalitatívne slabší tím, dokázali nedávno Lotyši, ktorí sa kvalifikovali na ME


Vladimír Janočko (stredopliar SR, hráč Austrie Viedeň): "Myslím, že žreb bol k nám viac ako milosrdný, skupina mohla byť oveľa ťažšia. Viem, že okrem Portugalska nemáme atraktívnych súperov, ale budú mimoriadne nepríjemní. Rusko, Lytyšsko a Estónsko - to je prakticky jedna futbalová škola, Lichtenštajnsko je už tradičným súperom, Luxembursko by nám nemalo robiť väčšie problémy. Každý hráč však musí ísť na ihrisku na svoje maximum. Verím, že ak budeme môcť nastúpiť na zápasy v plnej sile, nie sme bez šance aj na prvé miesto v skupine. Už by bolo načase, aby sme konečne prelomili bariéru a prebojovali sa na veľké podujatie, kde sa stretneme s tými najlepšími mužstvami sveta. Myslím, že kvalitu na to máme, potrebujeme si viac veriť."


Stanislav Varga (obranca SR, hráč Celtiku Glasgow): "Myslím si, že nie sme v takej situácii, aby sme si súperov mohli vyberať. My musíme brať vážne každý z tímov, ktoré nám prisúdil žreb a nie si myslieť, že niektorí súperi sú ľahší a iní zase ťažší. Samozrejme, bol by som veľmi šťastný, keby sa Slovensku podarilo konečne postúpiť na záverečný


Michal Hanek (obranca SR, hráč Dinama Moskva): "Je to pre mňa veľké prekvapenie, pravdupovediac som Rusov ako súperov v kvalifikácii nečakal. Najatraktívnejším súperom a najväčším favoritom na priamy postup z našej skupiny bude jednoznačne Portugalsko. Ostatní protivníci nie sú pre fanúšika až takí príťažliví, na druhej strane dá sa s nimi hrať. Na jednej strane som rád, že hráme proti Rusom, kde v súčasnosti pôsobím. Je to mužstvo, ktoré dokáže prehrať aj u outsidera. Na druhej strane má práve Rusko veľa výborných futbalistov a tí sú schopní zdolať každého súpera. Podľa papiera by sme mali zdolať tri mužstvá - Estónsko, Luxembursko a Lichtenštajnsko. Rozhodujúce však budú naše vzájomné merania síl s tromi účastníkmi budúcoročných ME - Portugalskom, Ruskom a Lotyšskom."


Karol Kisel (stredopoliar, hráč Slovana Liberec): "Myslím si, že v tejto skupine vôbec nie sme bez šancí na postup. Mohli by sme napodobniť Lotyšov, s ktorými asi nikto nerátal a napokon sa dostali na ME 2004 do Portugalska."


Marek Mintál (ofenzívny stredopoliar SR, hráč 1. FC Norimberg): "Žreb musíme rešpektovať. V každom koši sú ťažkí a nepríjemní súperi, ale aj ľahší a príjemnejší. Dostávame novú šancu, musíme ju chytiť a udržať. Každý súper je zdolateľný, nesmieme sa pasovať do roly outsidera. Favorit skupiny? Predsa Slovensko! Samozrejme, že najvyššie papierové šance majú Portugalci a Rusi, Lotyši sa kvalifikovali na majstrovstvá Európy, ale napriek tomu tvrdím, že šanca na postup z tejto skupiny je veľká. Ešte v dvadsaťjednotke som hral proti Portugalcom a nebolo to vtedy zlé, Lichtenštajnsko už takmer patrí k inventáru našich kvalifikácií. S ostatnými súpermi nemám žiadne skúsenosti."


Marián Zeman (obranca SR, hráč portugalského tímu Beira Mar): "Podľa môjho názoru je frankfurtský žreb pre Slovensko prijateľný. V skupine máme až na Portugalsko možno nie príliš atraktívne, ale zdolateľné tímy. Myslím si, že po tomto žrebe cíti aj slovenská futbalová verejnosť väčšiu šancu na postup ako doteraz. Vychádzam z toho, že naposledy pri Anglicku a Turecku už pred začiatkom kvalifikácie ME 2004 fanúšikovia nad nami lámali palicu a hovorili o postupe ako o utópii. Terajších súperov snáď priaznivci skôr príjmu, pokiaľ ide o postupové šance Slovenska, mohutnú divácku podporu budeme určite potrebovať. Portugalcov som si osobne vyslovene veľmi želal, mal som na to hneď dva dôvody. V tejto krajine od leta pôsobím, čo môže byť aspoň trochu výhodou a z mojich doterajších hráčskych skúseností boli z prvého výkonnostného koša vo Frankfurte najpriechodnejší. Mužstvo Portugalska nie je totiž konštantné, vie zahrať fantasticky, ale na druhej strane i vybuchnúť. Rusi v posledných dvoch rokoch vyskočili, budú hrať na budúcoročných ME, dá sa však proti nim hrať. Lotyši napriek senzačnému postupu na EURO 2004 budú nepríjemní, ale Slovensko v treťom koši sa musí porovnávať iba s dvoma vyššie postavenými tímami. S Luxemburskom a Lichtenštajnskom nemôžeme zaváhať."

Súvisiace články