Od roku 2010 budú mládežnícke OH

SITA|6. júl 2007 o 12:33

GUATEMALA CITY 6. júla (SITA) - Mládežnícke olympijské hry sa stávajú realitou, prezidentovi Medzinárodného olympijského výboru (MOV) Jacquesovi Roggemu sa splnil jeho sen. Členovia MOV na svojom 119.

zasadnutí v Guatemala City schválili projekt mládežnícky olympijských hier, ktoré začnú písať históriu svojou letnou verziou v roku 2010. Premiérové zimné mládežnícke olympijské hry budú v roku 2012. Bude to prvé medzinárodné mládežnícke športové podujatie pod hlavičkou MOV od roku 1924. "Toto je historický moment pre olympijskú rodinu. Mladým na celom svete sme to dlhovali," vyhlásil Jacques Rogge krátko po schválení jeho návrhu. Podľa šéfa svetového olympizmu by mali byť mládežnícke OH vlajkovou loďou stratégie MOV smerom k mladým ľuďom, ktorá obsahuje aj ďalšie iniciatívy vrátane edukačných projektov na rozvoj olympijského povedomia medzi deťmi a mládežou.

Cieľom mládežníckych OH je dať šancu mladým talentovaným športovcom z celého sveta zúčastniť sa na vrcholnej súťaži. Na letných mládežníckych OH bude štartovať maximálne 3200 športovcov (plus sa zúčastní 800 funkcionárov a trénerov) na zimných 1000 športovcov (plus 580 funkcionárov a trénerov) vo veku od 14 do 18 rokov.

Po schválení nového projektu sa hneď začal kandidátsky proces na usporiadateľa mládežníckych olympijských hier 2010. V novembri a decembri 2007 môže hodnotiaca komisia MOV navštíviť všetkých záujemcov o usporiadanie premiérového festivalu mládeže a vypracuje odporúčania pre výkonný výbor MOV. Rozhodnutie o premiérovom usporiadateľovi padne koncom februára po skončení poštovového hlasovania členov MOV. Dejisko mládežníckych zimných olympijských hier vyberú v januári 2009.

"Vďaka tomu, že účasť na mládežníckych olympijských hrách bude oproti riadnym OH tretinová, umožňuje to kandidovať aj menším krajinám," uviedol Rogge, podľa ktorého už prvý záujem prejavilo minimálne šesť krajín. Neoficiálne sa hovorí o Singapúre, Moskve, mexickej Guadalajare, Hamburgu a zatiaľ nemenovanom americkom meste.

MOV zatiaľ neschválil návrh britskej princeznej Anny, aby účastníci mládežníckych hier neštartovali pod národnou vlajkou a v reprezentačných dresoch. Tento návrh zatiaľ neprešiel. "Médiá v tom prípade môžu stratiť záujem a aj vlády a športovci potom tomuto podujatiu nebudú venovať dostatočnú pozornosť," povedal izraelský člen MOV Alex Gilady.

Bližšie detaily o mládežníckych OH sa ešte budú schvaľovať, podľa Roggeho by však mali na nich byť zastúpené všetky olympijské športy, ale so zúženým počtom disciplín. Šéf MOV zároveň tvrdí, že do programu môžu byť zaradené aj nové športy, ktorým sa deti a mládež venujú. Rogge však potenciálnych organizátorov vyzýva, aby nebudovali nové športoviská a infraštruktúru, aby sa zbytočne nezvyšovali náklady. "Zatiaľ ide o projekt a nebudem zachádzať do detailou. Bude to ťažké? Nie. Bude to výzva? Áno. Bude to príležitosť? Absolútne. Na začiatku to nemusí byť perfektné, ale budeme sa učiť na vlastných chybách. Máme investovať do mladých? Áno," pýtal sa a zároveň si hneď odpovedal belgický ortopéd, ktorý na čele MOV vystriedal v roku 2001 Juana Antonia Samarancha.

Proti zavedeniu mládežníckych OH sa vyslovilo viacero kritických hlasov, najhlasnejšie sa ozýval Kanaďan Dick Pound, ktorého podporil Rus Vitalij Smirnov. Obaja kritizovali finančnú náročnosť projektu a fakt, že rok 2010 je veľmi skorým termínom.

"Letné hry budú stáť 30 miliónov dolárov, zimné 15 až 20 miliónov," konštatoval Rogge a dodal, že MOV je pripravený účastníkom platiť cestovné náklady, ubytovanie a stravovanie.

Roggeho snahe nahráva aj úspech Európskych olympijských festivalov mládeže, ktoré založil ešte ako šéf Európskych olympijských výborov (EOV). "Majú úspech," potvrdil súčasný prezident EOV Pat Hickey.


Súvisiace články

Nachádzate sa tu: