Nedeľa, 25. júla, 2021Meniny má Jakub, Timur

Nová sezóna bude bez Žideka. Koleno mu ohrozuje kariéru

Radoslav Židek. (Autor: TASR/AP)
TASR|12. okt 2011 o 16:39

"Trochu viac koleno zaťažím a už znova cítim veľkú bolesť," hovorí strieborný medailista z olympiády v Turíne Radoslav Židek.

BRATISLAVA. Snoubordista Radoslav Židek pre chronické problémy s pravým kolenom vynechá celý budúci ročník Svetového pohára. Strieborný medailista zo ZOH 2006 v Turíne v disciplíne snoubordkros v rozhovore pre TASR uviedol, že nezlepšujúci sa zdravotný stav mu nedovoľuje súťažne pretekať.

"Žiadna nová sezóna sa pre mňa nekoná a žiaľ, možno už ani ďalší snoubording," oznámil správu čoskoro 30-ročný Židek (nar. 15. 10. 1981 - pozn. TASR), ktorý sa do análov novodobého slovenského olympizmu zapísal ako prvý medailista v histórii zimných hier.

Spúšťacím mechanizmom problémov s kolenom bol nešťastný pád v septembri 2008 na pretekoch v argentínskom Chapelcu, kde si Židek roztrhol krížový väz. Nasledovala séria chirurgických zákrokov, tie však priniesli len krátkodobé zlepšenie. Na preteky nastupoval nadopovaný liekmi proti bolesti a opichaný injekciami.

Tento stav nemohol dlho vydržať a rozhodol sa ho radikálne riešiť, preto vlani v polovici novembra absolvoval ďalšiu operáciu.

Uplynul od nej takmer rok, ale posun k lepšiemu Židek nepociťuje: "Trochu viac koleno zaťažím a už znova cítim veľkú bolesť. Hneď sa 'naleje' a nedá sa s tým nič robiť, čiže jazdenie úplne vypúšťam. Mrzí ma to, ale žiaľ, je to tak."

Aspoň rekreačne však chce zostať spätý so športom, ktorý mu na jednej strane priniesol lesk a slávu, ale za obeť mu "padlo" zdravie. "Čakám na novú dosku, ktorú som si objednal, aby som sa mal v zime na čom voziť," uzavrel Židek.

Súvisiace články