Pondelok, 10. mája, 2021Meniny má Viktória

Night run: Na stupňoch víťazov bola bežkyňa s nálepkou proti EEI

Košičanka Lívia Krajňáková aj s nálepkou. (Autor: Nezaplatím EEI ani cent)
Peter Jabrik|2. sep 2016 o 22:48

Aktivisti sa na štarte Rašiho nedočkali. V ich „farbách“ však bežalo 148 bežcov.

KOŠICE. Na štyroch predchádzajúcich ročníkoch populárneho behu ulicami Košíc Night Run si primátor Richard Raši (Smer) zabehal.

V piatok sme ho v priestore štartu pri Dolnej bráne na Hlavnej ulici už nezahliadli ani len ako diváka nielen my, ale ani žiadny z organizátorov, ktorých sme oslovili.

Raši a spol. sa prihlásili, napokon neprišli

„Je to zvláštne, keď sa ako bežec zaregistroval ešte 30. augusta,“ povedal nám pred štartom behu Henrich Burdiga z iniciatívy Nezaplatím EEI ani cent – občianska neposlušnosť.

Aktivisti sa už dávnejšie dozvedeli, že v nemocnici absolvoval nejakú operáciu. Raši to zverejnil až v deň štartu, keď potvrdil, že išlo o operáciu slepého čreva.

Hovorkyňa mesta Linda Šnajdárová pre Korzár doplnila, že sa primátor na pokyn lekárov nemôže celý mesiac aktívne zúčastňovať žiadnych športových, vrátane bežeckých podujatí.

Burdiga nechcel špekulovať, či si Raši účasť rozmyslel až po tom, ako oni vo štvrtok oznámili svoju účasť na Night Rune, „Možno je naozaj chorý,“ dodal.

Aktivistov zarazilo, že neprišiel ani len odovzdať ceny víťazom, ani tým nikoho z vedenia mesta nepoveril. Je to podľa nich hanba, že sa vedenie mesta skrýva pred Košičanmi.

Najmä preto, že podľa oficiálnej stránky sa zaregistroval ako bežec nielen primátor, ale aj obaja viceprimátori – Renáta Lenártová a Martin Petruško (obaja Smer), ktorí v predchádzajúcich ročníkoch tiež bežali.

Prečo na účasť rezignovali napokon aj oni, sme sa od magistrátu nedozvedeli.

Fanúšička aktivistov skončila na treťom mieste

Aktivisti vo štvrtok vyzvali bežcov, aby sa nalepením nálepky na dres stali súčasťou ich Nezapaltím EEI ani cent Running teamu.

„Rozdali sme všetkých 120 tímových nálepiek, určených práve na dresy. Podcenili sme to. Nečakali sme taký záujem. Viacerých bežcov sme nemohli uspokojiť, tak sme im dali aspoň naše klasické nálepky,“ zhodnotil Burdiga.

Neskôr spresnil, že s ich nálepkou sa na trať vydalo 148 účastníkov z takmer 1 700 na štarte.

Podaril sa im aj naozaj husársky kúsok. Na treťom mieste medzi ženami v hlavnej kategórii skončila Lívia Krajňáková z Košíc, ktorá pochádza z Bardejova.

Ako ich fanúšičke sa jej pri dekorovaní víťazov na drese leskla nalepená protestná nálepka.

„Aktivisti ma neoslovili. Vedela som už pred štartom, že na akcii budú. Mám informácie o problémoch okolo plateného parkovania, takže som vedela, o čo ide. Nepáči sa mi, ako sa to rieši. Zhodou okolností stáli vedľa mňa pod pódiom, keď som čakala na vyhlásenie víťazov. Opýtala som sa, či majú ešte nálepky. Jednu mi dali, nalepila som si ju na dres a išla na pódium,“ dozvedeli sme sa od Lívie.

Nevidí problém v tom, že takto dala najavo svoj názor a podporila aktivistov na populárnej športovej akcii, lebo podľa nej „bežecké podujatia už dávno nie sú len o športe“.

K tomu, že bežcov neprišiel podporiť nikto z vedenia mesta, nemá čo povedať. „Každý je sám za seba. Asi na to mali dôvod.“

Na prvom mieste vo vekovej kategórii 60 – 69 rokov dobehol aktivista Karol Labaš. Vo výsledkovej listine sa za jeho menom v kolónke Klub skvie Nezaplatím EEI ani cent.

Night run: Do košických ulíc vyrazilo takmer 1700 bežcov: fotogaléria

4.9.2016

Bežci vedia, čo im na parkovaní prekáža

Viacerí bežci vyzdobení protestnými nálepkami nám povedali, že chcú dať takýmto spôsobom najavo nespokojnosť s tým, ako sa v Košiciach rieši problém s parkovaním.

„Asi najviac mi prekáža, že sa vytvorilo strašne veľa rezidentských lokalít, že je parkovanie drahé a majitelia nehnuteľností v nich, ktorí tam nemajú trvalý pobyt, síce musia platiť dane, ale nemôžu zaparkovať pred blokom,“ povedal nám pred štartom menovec aktivistu Henrich.

Podľa neho by sa mali rezidentské lokality zredukovať z desiatich na jednu, kde by sa platilo oveľa menej ako v už spoplatnenom centre mesta.

Podpis pod petíciu proti parkovaciemu systému v réžii EEI aj inštaláciu nálepky na dres absolvoval pred štartom aj Martin.

„Rozhodol som sa tak, lebo nie som za to, aby sa platilo také nehorázne veľké parkovné v širšom centre mesta, hoci tam idem niečo vybaviť len na pár minút. Toto sa musí zmeniť. Všimnite si, čo sa stalo. Cez deň idem do Auparku a už sa tam skoro vôbec nedá zaparkovať, lebo je preplnený autami. A ulice v jeho okolí sú pritom poloprázdne. Chodím do centra dosť často, takže sa mi to riadne predraží.“

Aktivista Karol Labaš. (Autor: Nezaplatím EEI ani cent)
Priaznivci aktivistov vyrazili na trať aj s protestnými nálepkami. (Autor: Nezaplatím EEI ani cent)
Priaznivci aktivistov vyrazili na trať aj s protestnými nálepkami. (Autor: Nezaplatím EEI ani cent)
(Autor: Nezaplatím EEI ani cent)
(Autor: Nezaplatím EEI ani cent)

Diskusia

Diskusiu k článku si môžete prečítať na sport.sme.sk

Súvisiace články