Streda, 8. decembra, 2021Meniny má Marína

NHL chce zmeny, do play off by sa postupovalo inak

(Autor: SITA/AP)
TASR|27. feb 2013 o 12:33

Vedenie súťaže chce zmeniť usporiadanie tímov v lige. Znamenalo by to, že z jednej konferencie by mohlo postúpiť do play off až päť tímov.

NEW YORK. Vedenie hokejovej NHL zvažuje prerozdelenie celej zámorskej súťaže. Podľa najnovšieho návrhu by liga nemala šesť divízií, ale iba štyri, pričom zmeny by sa dotkli aj formátu play off.

Predstavitelia NHL v utorok rozposlali všetkým 30 klubom profiligy plán prerozdelenia súťaže, na ktorom pracujú už dlhší čas s odborovou organizáciou NHLPA.

Na východe o dva tímy viac

Podľa návrhu zverejnenom na portáli nhl.com bude Západná konferencia namiesto súčasných troch divízií obsahovať len dve - Pacifickú a Stredozápadnú divíziu, kým vo Východnej budú figurovať takisto iba dve - Centrálna a Atlantická divízia.

Kým v západnej vetve bude hrať 14 tímov (po sedem v každej divízii), na východe ich bude až 16 (po osem v každej divízii).

V základnej časti by odohrali tímy z opačných konferencií po dva vzájomné zápasy jeden doma a jeden vonku, zvyšné by mužstvá odohrali v rámci vlastnej konferencie.

K zmene formátu prinútilo vedenie NHL najmä presťahovanie Atlanty do Winnipegu v roku 2011.

Jets by podľa návrhu prešli z Východnej konferencie do Západnej, opačným smerom by sa presunuli Detroit a Columbus.

Voľné karty

Zaujímavý je aj systém play off. Účasť vo vyraďovacích bojov si zabezpečia najlepšie tri tímy z každej divízie po základnej časti, osmičku doplnia bodovo najlepšie dva tímy v konferencii, ktoré dostanú tzv. voľné karty.

Teoreticky tak z jednej divízie postúpi do play off päť tímov, kým z druhej len tri. Prvé kolo by sa hralo v rámci divízií prvý tím nastúpi proti štvrtému, druhý proti tretiemu.

Ak by z divízie postupovali len tri tímy, proti najlepšiemu klubu z konferencie sa postaví slabší z tímov, ktoré postupovali vďaka voľným kartám.

Víťazi sérií 1. kola sa stretnú v divíznom finále, po ktorom sa bude bojovať o titul v konferenciách. Najlepšie tímy konferencií následne zabojujú vo finále play off o uctievaný Stanleyho pohár.

Aby sa tento návrh stal skutočnosťou, potrebuje schválenie od hráčskej únie NHLPA ako i Rady guvernérov NHL. V prípade súhlasného stanoviska vstúpi do platnosti už v budúcej sezóne.

Návrh prerozdelenia klubov v NHL:

Východná konferencia:

Centrálna divízia: Boston, Buffalo, Detroit, Florida, Montreal, Ottawa, Tampa Bay, Toronto

Atlantická divízia: Carolina, Columbus, New Jersey, NY Islanders, NY Rangers, Philadelphia, Pittsburgh, Washington

Západná konferencia:

Pacifická divízia: Anaheim, Calgary, Edmonton, Los Angeles, Phoenix, San Jose, Vancouver

Stredozápadná divízia: Chicago, Colorado, Dallas, Minnesota, Nashville, St. Louis, Winnipeg

Súvisiace články