Štvrtok, 2. decembra, 2021Meniny má Bibiána

NHL: Agent sa chválil hetrikom, Gáborík ako Pálffy poctený návštevou

TASR|13. sep 2003 o 12:15

Inver Grove Heights/Minneapolis/Trenčín 13. septembra (TASR) - O piatkovom hetriku a dvoch asistenciách slovenského hokejistu Mariána Gáboríka v drese ...

Inver Grove Heights/Minneapolis/Trenčín 13. septembra (TASR) - O piatkovom hetriku a dvoch asistenciách slovenského hokejistu Mariána Gáboríka v drese Dukly Trenčín vedeli za oceánom veľmi rýchlo. Ešte v tú noc sa agent Allan Walsh pochválil americkej tlačovej agentúre Associated Press (AP) i miestnym médiám výkonom svojho hviezdneho klienta v zápase 1. kola extraligy proti Zvolenu (5:3).

Miestny denník dokonca riadne preháňajúc informuje, že vyše 11.000 divákov zaplnilo trenčiansky štadión s kapacitou 10.000 divákov (oficiálne bolo vypredané - 6150) a Walsh uvádza, že priemerne chodí na ligové zápasy 3500 divákov: "Ľudia mi volali, že do arény by sa už ďalší človek nezmestil. Mariánov otec mi povedal, že to bolo neuveriteľné a takmer pri tom od dojatia plakal."

Gáboríkov tím Minnesota Wild medzitým v Inver Grove Heights rozprestrel svoj prípravný tréningový kemp. Okrem mladého Slováka v ňom chýba aj Pascal Dupuis, takisto Walshov klient a obe opory divochov sú v štvorročnej histórii klubu so štatútmi obmedzených voľných hráčov vôbec prvými absentérmi štartu prípravy. Ich agent zatiaľ nekomentoval potencionálne priblíženie sa k zmluvným dohodám. Gáborík disponoval najvyšším možným nováčikovským kontraktom a počas posledných troch sezón zarobil spolu s povolenými bonusmi výrazne viac ako základných 3,225 milióna dolárov. Pri tvrdých rokovaniach však z pozície sily chcel vystupovať prezidnet a generálny manažér klubu Doug Risebrough: "V Mariánovom prípade nie je pochýb o jeho hráčskom potencionále. Ale ja už dlho hovorím - chcem mať dobrý tím, nie iba dobrého hráča."

Lenže okrem výkonov je Gáborík aj veľkým ťahákom pre divákov a sponzorov a to si minneapoliské šéfstvo uvedomuje. Jeho najvyšší priznal, čo doteraz tajil, ža za svojou megahviezdou odletel do Európy. Risebrough priletel do Viedne v pondelok ráno a autom sa prepravil do Trenčína. S Gáboríkom mal asi 45-minútové stretnutie v kaviarni. "Nešlo o nejaké výnimočné rokovanie, bola to len príležitosť vyjasniť si naše pozície medzi štyrmi očami," povedal šéf Wild a prezradil, že Gáborík ho pozýval na tréning: "Povedal som mu nie. Neukážeš mi nič, čo by som o tebe nevedel." Risebrough však večeral s Gáboríkom, jeho mamou, otcom i bratom, u rodiny aj prespal a ráno odcestoval do Viedne.

Trenčiansky rodák nie je prvým Slovákom, za ktorým sa mocný muž klubu vypravil na dlhú cestu. Svojho času sa so Žigmundom Pálffym v Rakúsku stretol vtedajší tréner a generálny manažér NY Islanders Mike Milbury. Slovenský útočník sa ako voľný hráč pred začiatkom sezóny 1998/99 nedohodol na novej zmluve s ostrovanmi a Milbury za ním v októbri pricestoval obetujúc zápas NHL proti Los Angeles, teda zhodou okolností klubu, do ktorého Pálffy o rok neskôr prestúpil.

Súvisiace články