Štvrtok, 28. októbra, 2021Meniny má Dobromila

Nemeckí manažéri sympatizujú s myšlienkou baráže a rozšírenia bundesligy

TASR|16. jan 2003 o 14:21

Hamburg 16. januára (TASR) - Nemecký športový magazín Kicker priniesol vo štvrtok informácie z prieskumu názorov manažérov jednotlivých tímov bundesligy.

Tie ukázali značný záujem o opätovné zavedenie baráže o postup resp. zostup z najvyššej nemeckej ligovej súťaže, ako aj jej rozšírenie na 20 mužstiev z ekonomických dôvodov.

Prieskum Kickeru, ktorý spestril zimnú prestávku v Nemecku (do 25. januára) ukázal, že 10 z 18 manažérov nemeckých prvoligistov by privítalo zavedenie baráže. Tú by hral tretí tím druhej ligy s tretím mužstvom od konca bundesligovej tabuľky. Rovnaký model sa v Nemecku aplikoval v rokoch 1982-91. Tréner VfB Stuttgart Felix Magath dokonca navrhuje, aby spoločnú baráž hrali prvé tri mužstvá II. nemeckej ligy s poslednými troma bundesligistami: "Malo by to zmysel, pretože by to znamenalo zisk dodatočných finančných prostriedkov."

Podobným názorom, no s opačnou polarizáciou, sa prezentoval manažér Bayeru Leverkusen Wolfgang Holzhauser, ktorý rozmýšľa o akýchsi playoff zápasoch o majstrovský titul: "Národný majster by mohol vzísť z vyraďovacích stretnutí tímov umiestnených na prvých štyroch miestach. Bol by to vrchol sezóny." Takýto model by mal priniesť do pokladníc klubov, ochudobnených po kolapse televíznych spoločností o veľké sumy peňazí, lukratívne finančné prostriedky. Rovnaký efekt by však podľa ostatných manažérov malo i rozšírenie ligy na 20 tímov po vzore Anglicka, Francúzska a Španielska. "Štyri pridané stretnutia by boli pre malé kluby veľkým prínosom," reagoval manažér Hanoveru 96 Ricardo Moar.

Takýto rozširovací scenár, príťažlivý pre menšie kluby, sa ale nepáči špičkových nemeckým tímom Bayernu Mníchov a Borussii Dortmund, ktoré sa obávajú nadmernej fyzickej záťaže a vyčerpania ich najväčších futbalových hviezd.

Súvisiace články