Pondelok, 25. októbra, 2021Meniny má Aurel

MS na Slovensku? Žobranie, veľa vecí sme zrušili, vraví šéf kanoistiky

Vodný kanál v Čunove pred MS vo vodnom slalome 2021. (Autor: TASR)
SITA|20. sep 2021 o 14:24

Slovensko patrí k najúspešnejším krajinám na divokej vode.

BRATISLAVA. Už niekoľko týždňov rezonujú vo verejnosti chýbajúce financie v súvislosti s majstrovstvami sveta v kanoistike na divokej vode v Čunove.

Dva dni pred ich začiatkom organizátori oznámili, že šampionát bude, ale roboty majú stále veľa a do vyrovnaného rozpočtu im chýba 150-tisíc eur.

Nedostatočná podpora

"Svetový šampionát organizujeme v historicky najúspešnejšom olympijskom športe v našej krajine, ale to, čo sa tu deje, je ponižujúce. Žiadna systémová podpora pre takýto typ podujatia.

Žobranie. Je neuveriteľné, že sa ozývajú obchodné spoločnosti aj individuálne osoby a hľadajú spôsoby, ako pomôcť. Ďakujem Ministerstvu školstva, vedy výskumu a športu a pánovi štátnemu tajomníkovi Husárovi za neustále hľadanie riešení.

Niekedy nejde iba o peniaze, ale aj o prejavený záujem a ochotu pomôcť. Vážime si, že pán minister Budaj nás oficiálne prijal a ocenil nielen našu prácu, ako aj obrovské investície Slovenskej kanoistiky do rekonštrukcie tohto štátneho areálu.“ povedal predseda sekcie divokých vôd Slovenskej kanoistiky Richard Galovič na webe canoe.sk.

Organizátori robia všetko, aby nízka podpora čo najmenej poznačila majstrovstvá sveta. Podstatné v tejto chvíli je však to, že šampionát sa uskutoční.

"Máme obrovské problémy, ale nemôžeme akceptovať, že by sme MS zrušili. Veľmi by to poškodilo reputáciu našej krajiny. Urobili sme teda nejaké rozhodnutia a podstupujeme riziko. Verím však, že nájdeme spôsob, ako sa dostať na nulu z pohľadu príjmov a výdavkov,“ ozrejmil predseda organizačného výboru MS.

Mnoho aktivít zrušili

Zároveň načrtol, čo všetko sa smerom k majstrovstvám sveta plánovalo, ale pre maximálne zníženie rozpočtu napokon nebude.

"Zrušili sme kompletný podporný program. Od mediálnej podpory cez otvárací ceremoniál až po aktivity zamerané na posilnenie diplomatickej úrovne Slovenska v medzinárodných štruktúrach športu.

Za normálnych okolností sa takýto šampionát musí využiť na všetky jeho presahy, nielen na športové, prezentačné či fanúšikovské. Aj napriek rozpočtovým škrtom však musíme z podujatia vyťažiť maximum aspoň pre pozitívnu motiváciu mládeže a jej návrat k športu," pokračoval Galovič.

Svetový šampionát privíta približne 800 ľudí z takmer 50 krajín sveta. Všetci sú ubytovaní v X-Bionic Sphere v Šamoríne. "Prvýkrát v histórii nášho športu organizujeme najrozsiahlejšie globálne podujatie na jednom mieste.

Celý systém ubytovania a športovania je realizovaný v uzatvorenej bubline, kde všetci spolu bývajú, môžu využívať spoločný transport, koordinované tréningy, ale aj množstvo presných LAMP testov od nášho partnera na pokrytie a zabezpečenie zdravotných aspektov v tejto náročnej pandemickej dobe,“ dodal Galovič.

Majstrovstvá sveta sa začnú v stredu 22. 9. o 9.00 h súťažami družstiev (hliadok) kajakárov aj kanoistov. O deň neskôr prídu na rad kvalifikácie v K1 a C1 mužov aj žien. Okrem vodných slalomárov budú v Čunove súperiť o medaily aj pretekári v disciplínach extrémny slalom a zjazdový šprint.

Súvisiace články