Štvrtok, 17. júna, 2021Meniny má Adolf

Najpríjemnejšie prekvapil Krnáč

Sportnet|31. aug 2004 o 00:00

Slovensko skončilo v Aténach v medailovej bilancii krajín na 29. mieste spoločne s Iránom. Je to historicky najlepšie umiestnenie v ére samostatnosti. Prvýkrát sme predstihli Česko (42.). V Atlante bolo Slovensko na 43. (1 - 1 - 1), pred štyrmi rokmi ...

Vlajkonosiči prinášajú zástavy zúčastnených krajín na Olympijský štadión v Aténach počas záverečného ceremoniálu olympijských hier. Na snámke vodná slalomárka Gabriela Stacherová so slovenskou zástavou.

FOTO TASR - RADOVAN STOKLASA

Slovensko skončilo v Aténach v medailovej bilancii krajín na 29. mieste spoločne s Iránom. Je to historicky najlepšie umiestnenie v ére samostatnosti. Prvýkrát sme predstihli Česko (42.). V Atlante bolo Slovensko na 43. (1 - 1 - 1), pred štyrmi rokmi v Sydney na 38. mieste (1 - 3 - 1). Aténske hry boli pre slovenskú výpravu najúspešnejšie aj v počte medailí (6) a prvenstiev (2).

Pred Aténami vznikla v našom športe zvláštna situácia. Nastal mierny strach z málopočetnosti, ktorú zapríčinila na prvom mieste bolestná skutočnosť, že na olympiádu sa nekvalifikoval žiadny kolektívny šport.

To na druhej strane pomohlo športovcom na hrane nominácie. V slovenskej výprave bolo aj niekoľko takých, ktorí sa uspokojili coubertinovským motívom: Nie je dôležité zvíťaziť, ale zúčastniť sa (atlét Žitňanský). Pred hrami sa tento istý atlét vyhrážal olympijskému výboru súdom, ak neschváli jeho nomináciu.

Zarážajúco vyznievali najmä výroky trénera dráhových cyklistov Ondreja Šuleka, ktorý považoval za úspech, že Slovensko v Aténach na dráhe vôbec niekoho má. (V šprinte sme obhajovali šieste miesto zo Sydney). Napokon, konvenuje to s jeho čudesným fungovaním pri stratenom tíme dráharov v Aténach.

V Aténach všetko zachránila výnimočná, no úzka špička. Najmilšie prekvapenia bývajú nečakané. Tým sa stal džudista Krnáč. Triumf kajakárky Eleny Kaliskej po jej suverenite v tejto sezóne bol nečakaný iba suverénnosťou a tým, že prvýkrát na vrcholnom fóre jej dala športová smola voľno.

Hoci naša medailová bilancia vyznieva super, v Aténach chýbali bohatšie zápisy na bodovaných miestach 4. až 6. Vedúceho výpravy Vladimíra Millera však potešila skupina pätnástich mladých pretekárov do 23 - 24 rokov, z ktorých ani jeden nesklamal. Cyklista Jurčo, vodní slalomári Stacherová so Šajbidorom, kanoista Marián Ostrčil, atlétky Malíková a Klocová, strelec Meszároš.

VOJTECH JURKOVIČ, Atény

Súvisiace články