BRATISLAVA. Majstrovstvá sveta v cyklistike sa na budúci rok uskutočnia v rakúskom Innsbrucku. Je to dobrá správa pre slovenských fanúšikov, ktorí to na šampionát nebudú mať ďaleko.
Horšia správa, najmä pre slovenskú hviezdu Petra Sagana, je, že trať hlavných pretekov je samé stúpanie. Jazdcov bude čakať takmer 5-tisíc výškových metrov.
Ak sa Sagan rozhodne koncom septembra budúceho roka prísť na šampionát, podľa profilu trate v alpskom prostredí adeptom na medailu určite nebude. Podľa expertov sa pelotón postaví na štart jedných z najťažších pretekov v histórii šampionátov.
Veľká výzva
Hornatý profil nie je výhodný ani z pohľadu možností slovenského tímu. Peter Velits, ktorý dokázal zvládnuť aj ťažké stúpania, už ukončil kariéru a nástupcov nemá.
Cyklistický šampionát sa do Rakúska vráti po dvanástich rokoch. V roku 2006 sa konal v neďalekom Salzburgu. Vyhral Talian Paolo Bettini, ako posledný klasifikovaný dorazil do cieľa Slovák Roman Broniš.
V Salzburgu a aj pred 30 rokmi na predchádzajúcom šampionáte na území Rakúska vo Villachu sa o držiteľovi dúhového dresu rozhodovalo v šprinte.
V Innsbrucku sa podobný záver neočakáva.
"Náročné stúpania a technické pasáže, ktoré Innsbruck v kombinácii s tradične dlhou traťou presahujúcou 250 kilometrov ponúkne, budú pre jazdcov obrovskou výzvou," povedal pre cyclingnews.com Georg Spazier, šéf organizačného výboru MS 2018.
"V takých náročných podmienkach bude mať šancu uspieť len ten, kto bude mať za sebou najsilnejší tím," dodal Spazier.
Sklon takmer 20 percent
Preteky mužov s hromadným štartom odštartujú 30. septembra z mestečka Kufstein v nadmorskej výške 500 metrov. Po 60 kilometroch sa profil výrazne dvíha.
Prvé stúpanie s dĺžkou 2,6 kilometra má priemerný sklon 10,5 percenta. Nasleduje nástup na okruh južne od Innsbrucku dlhý takmer 24 kilometrov a záverečný dlhší okruh s dĺžkou 31 kilometrov.
Na kratšom okruhu pretekárov preverí cesta do horského strediska Igls. Z Innsbrucku vo sa začína stúpanie do osemkilometrového kopca s priemerným sklonom 5,7 percenta.
Po šiestich výstupoch do Iglsu sa jazdci musia dostať ešte cez prekážku na dlhšom okruhu.
Výstup na Gramartboden je krátky (2,8 km), ale o to ťažší s priemerným sklonom 11,5 percenta. Pritom v druhej časti sa nachádza 350 metrov dlhá strmina na úrovni 19,7 percenta s najťažším úsekom dosahujúcim sklon až 25 percent.
Šanca pre Sagana až o dva roky
Peter Sagan už viackrát dokázal, že keď má svoj deň, tak s podporou tímu dokáže udržať tempo aj s vrchármi. A v zjazde patrí k najlepším v pelotóne.
V Innsbrucku však bude pripravená trať, ktorá dá šancu na triumf len vytrvalcom s komplexnou podporou kolegov pod kopcami aj vo vrchárskych súbojoch.
A takých jazdcov momentálne slovenská cyklistika nemá.
V roku 2019 sa o dúhový dres bude bojovať v okolí severoanglického mesta Harrogate. Tamojšia trať by, naopak, Saganovi mala vyhovovať.