Utorok, 26. január, 2021Meniny má Tamara

Množstvo mladých hokejistov uniká aj z Košíc do zahraničia

Mojmír Božík. Manažér mládeže HC Košice. (Autor: Jakub Homoľa)
Sportnet|Publikované 15. feb 2016 o 23:00

Tréneri radia mladým hokejistom zostať doma, no oni odchádzajú do zahraničia.

Zaujalo nás, že aktuálne sú mimo Slovenska viac ako dve desiatky mládežníkov, ktorí by mohli v Košiciach nastupovať medzi juniormi, dorastencami či staršími žiakmi.

KOŠICE. Seniorský tím HC Košice patrí dlhodobo k slovenskej elite. Mládežnícke výbery oceliarov však zaznamenávajú ústup z čelných pozícií.

Juniori stratili šancu postúpiť do play-off už v januári, dorastenci figurujú tesne pred koncom základnej časti na dvanástej priečke v konkurencii šestnástich tímov a starší žiaci sa taktiež neradia medzi úzku špičku.

Posledný majstrovský titul v troch najsledovanejších kategóriách získali Košičania pred štyrmi rokmi.

Zo zlata sa vtedy tešil juniorský výber, za ktorý nastupovali súčasní hráči A-mužstva ako Miroslav Macejko, Matúš Chovan, Peter Boltun, Dominik Riečický či najlepší prvoligový strelec Igor Halás.

Od tohto momentu východniari dosiahli iba jedno medailové umiestnenie a postupne klesajú do nižších poschodí tabuľky.

Úpadok výsledkom viacerých problémov

„V mládežníckom hokeji sa stále striedajú obdobia, v ktorých sú silnejšie a slabšie ročníky. Momentálne pracujeme so slabšími ročníkmi, čo vidieť aj na výsledkoch. Predtým sme mali väčší počet talentovaných chlapcov, ktorí hokeju viac obetovali,“ opisoval momentálny stav manažér mládeže HC Košice Mojmír Božík.

„Problémy nám robia tiež odchody hráčov, ktorých nahovoria agenti, aby išli do zahraničia. Bohužiaľ, niektorí chodia do nižších súťaží a sú dokonca prípady, keď obetujú strednú školu a vydajú sa len za hokejom, čo je veľká chyba,“ pokračuje bývalý československý reprezentant.

Za poslednú dekádu skúšalo šťastie v zahraničí obrovské množstvo mladých hráčov. Veľmi populárnymi destináciami sú neďaleké Česko, tradičné hokejové bašty vo Švédsku či Fínsku, ale aj zámorské kluby.

Do špičkových líg sa však presadil iba zlomok z nich. Najžiarivejšími príkladmi sú Tomáš Jurčo v Detroite, Martin Marinčin v Toronte či Christián Jaroš pôsobiaci vo švédskom tíme Luleå HF.

Tréneri majú zviazané ruky

Menší počet hráčov v klube zákonite znižuje možnosť vytvorenia konkurenčného prostredia a takisto šancu bojovať o lepšie umiestnenia.

Aktuálne sú mimo Slovenska viac ako dve desiatky hokejistov, ktorí by mohli v Košiciach nastupovať medzi juniormi, dorastencami či staršími žiakmi.

„Nevieme to ovplyvniť. Máme demokraciu a funguje voľný pohyb hráčov. V prvom rade by mali rodičia klásť dôraz na to, aby ich deti doštudovali a popritom hrali hokej, nie opačne. Povedal by som, že je to z ich strany hazard, keď posielajú svoje ratolesti do cudzieho prostredia v mladom veku. Navyše ich to stojí veľa finančných prostriedkov a výsledný efekt vo väčšine prípadov nie je taký, ako by si priali.“

Prémiový obsah

Zamknutý obsah Sportnet.sk bude dostupný mesiac zdarma.
Stačí sa prihlásiť pomocou SME prihlásenia.

Ak ešte nemáte SME.sk účet, zaregistrujte sa
Autor: Sportnet

Diskusia

Diskusiu k článku si môžete prečítať na sport.sme.sk

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.