Utorok, 30. novembra, 2021Meniny má Ondrej, Andrej

Shiffrinová na Slovensku nezniesla prehru. V Killingtone zatiaľ len víťazí

V Levi dominovala Petra Vlhová. Ako zvládne Mikaela Shiffrinová preteky v Killingtone? (Autor: TASR/AP)
Juraj Berzedi|25. nov 2021 o 16:09

Domácu výhodu má Američanka.

BRATISLAVA. Bola frustrovaná a nahnevaná. Akoby nedokázala zniesť, že nezvíťazila. Chybu nehľadala v sebe, ale u ostatných.

„Petra je dosť dobrá lyžiarka na to, aby vyhrala preteky sama. Nepotrebuje takéto neprofesionálne správanie. Ja to neovplyvním, ona to neovplyvní, ale niekto si povie – je vo vedení, skúsme niečo,“ vravela Mikaela Shiffrinová po obrovskom slalome v Jasnej.

Slovenská lyžiarka Petra Vlhová v ňom zvíťazila, Američanka Shiffrinová skončila tretia. Podľa nej za to mohli organizátori, ktorí pred jej druhou jazdou dlho opravovali poškodenú bránku.

Na priamu otázku, či si myslí, že sa to stalo náročky, odpovedala: „Áno.“

Shiffrinová nie je sklamaná

Shiffrinová narážala na fakt, že Vlhovej v domácom prostredí pomohli nefér spôsobom organizátori. Zo strany Američanky to bolo zvláštne, až detinské.

„Nezniesla prehru, a potom hľadala výhovorky, že jej chcel ktosi ublížiť, lebo čakala dve minúty na štarte. Zvláštne. Nestalo sa to prvýkrát,“ načrtla Vlhová vo svojej autobiografii.

So Shiffrinovou sú veľké súperky už od žiackeho veku. Posledné roky sú úhlavnými rivalkami aj vo Svetovom pohári.

V aktuálnej sezóne majú obe 260 bodov a sú na čele celkového poradia. V posledných dvoch slalomoch v Levi Vlhová dominovala. Američanku zakaždým zdolala.

„Nie som z ničoho sklamaná,“ cituje Shiffrinovú olympics.nbcsports.com.

„Tlačila som a spravila som chybu. Nevieme, čo by sa stalo bez chyby. Ale potom som tlačila ešte viac,“ dodala po druhom slalome v Levi.

Očakávania, tlak i vzrušenie

Američanka bojovala v posledných týždňoch s bolesťami chrbta. Najbližší víkend bude mať domácu výhodu, keďže sú na programe preteky v americkom Killingtone.

„Sú to domáce preteky a chcem tam ísť dobre a dosiahnuť kvalitné výsledky. Budú určité očakávania, aj určitý tlak, ale pretekať v Killingtone je vždy veľmi vzrušujúce,“ priznala.

Narodila sa vo Vaile, ale pre otcovu prácu sa v detstve musela viackrát sťahovať. Raz do New Hampshiru, inokedy do Colorada, až napokon skončila v lyžiarskej akadémii Burke. Vo Vermonte, kde sa nachádza aj Killington.

Sú to domáce preteky a chcem tam ísť dobre a dosiahnuť kvalitné výsledky. Budú určité očakávania, aj určitý tlak, ale pretekať v Killingtone je vždy veľmi vzrušujúce.


Mikaela Shiffrinová

V roku 2010 trénovala v Colorade, keď sa stretla na kopci s rakúskym zjazdárom Killianom Albrechtom. On sa pripravoval na olympiádu vo Vancouvri.

„Spýtal som sa jej asi desaťkrát, či má naozaj štrnásť, lebo na svoj vek lyžovala fenomenálne,“ hovoril Albrecht pre SME. O rok neskôr sa stal jej manažérom.

Vlhová pôjde podľa európskeho času

Shiffrinová je na domácom kopci nezdolateľná, minimálne v slalome. Štartovala v ňom štyrikrát a zakaždým zvíťazila. V obrovskom slalome sa jej to zatiaľ nepodarilo. Bola v ňom druhá, tretia, štvrtá i piata.

„Mikaela je doma veľmi silná. Cíti podporu a ide jej to fantasticky. Ja sa snažím na ňu tlačiť, raz to vyjde lepšie, inokedy nie,“ naznačila pred dvoma rokmi Vlhová.

V posledných troch slalomoch v Killingtone skončila vždy druhá za Shiffrinovou. Naposledy dokonca s priepastnou stratou 2,29 sekundy.

Slovenská lyžiarka ostala až do stredy v Levi. V pondelok mala voľno, v utorok a stredu trénovala obrovský slalom a slalom. Vo štvrtok sa presunula z Helsínk do Killingtonu.

„V Killingtone budeme fungovať podľa európskeho času, nie amerického, takže sa neobávame zlej aklimatizácie,“ načrtol Vlhovej asistent trénera Matej Gemza.

Všetci sú vysmiati od ucha k uchu

Preteky v Killingtone sú v USA lyžiarskym sviatkom. V roku 2018 prilákali viac ako 39 000 divákov, čo je najviac v histórii Svetového pohára v Spojených štátoch.

O rok neskôr bolo na pretekoch 15 000 divákov, vlani sa pre pandémiu koronavírusu súťaže zrušili. Cez víkend má byť v americkom stredisku sedem a pol tisíc fanúšikov.

Program v Killingtone

  • sobota - obrovský slalom (16.00/19.00)
  • nedeľa - slalom (15.45/18.45)
  • vysiela JOJ Šport, Eurosport, ČT Sport, v nedeľu aj JOJ Plus.

„Pre náš technický tím je to obľúbená zastávka vo Svetovom pohári. Pretekať pred domácimi fanúšikmi je vzrušujúce,“ priznal pre vpr.org americký tréner Paul Kristofic.

Fanúšikovia sa dostanú na preteky, keď sú plne zaočkovaní, alebo majú negatívny test na covid-19 nie starší ako 72 hodín.

V Killingtone mali organizátori posledné dni ťažkosti s nedostatkom snehu. Sto dvadsať snežných diel však zabezpečuje, aby sa preteky cez víkend uskutočnili.

„Všetci tu nepretržite pracujú, snežné delá šľahajú a všetkých, ktorých vidím, sú vysmiati od ucha k uchu,“ napísala Shiffrinová na Instagrame.

Uvidíme, či bude vysmiata po víkende Američanka, Slovenka alebo niekto iný. 

Juraj Berzedi
Juraj Berzedi píše o futbale, ktorý dlhé roky hrával, hokeji, lyžovaní, atletike a vodnom slalome. Ako reportér sa zúčastnil na EURO 2016 vo futbale, aj na zimných olympijských hrách v Pjongčangu 2018. Reportérsky zachytil dianie na troch majstrovstvách sveta v hokeji (2017, 2018, 2019), pravidelne cestuje na Svetové poháre v alpskom lyžovaní a bol aj na dvoch svetových šampionátoch (2017, 2019).

Súvisiace články