Pondelok, 21. júna, 2021Meniny má Alojz

Medailistov z vodného slalomu priviezol z Atén domov prezident republiky

TASR|22. aug 2004 o 08:48

Bratislava 22. augusta (TASR) - Päťčlenná zostava mimoriadne úspešných vodných slalomárov, ktorí na Hrách XXVIII. olympiády v Aténach senzačne vybojovali ...

Bratislava 22. augusta (TASR) - Päťčlenná zostava mimoriadne úspešných vodných slalomárov, ktorí na Hrách XXVIII. olympiády v Aténach senzačne vybojovali tri medaily (dve zlaté a jednu striebornú), sa v sobotu neskoro večer vrátila z hlavného mesta Grécka.

Čerství olympijskí víťazi v kategórii C2 bratia Peter a Pavol Hochschornerovci, olympijská víťazka v kajaku žien Elena Kaliská a strieborný v C1 Michal Martikán, ako aj dvanásty kajakár Ján Šajbidor prijali ponuku prezidenta republiky a jeho špeciálom sa presunuli z Atén na Slovensko. Medzi stovkou ľudí, ktorí prišli na Letisko Milana Rastislava Štefánika privítať úspešných olympionikov, boli nielen rodinní príslušníci, kolegovia z vodnoslalomárskych oddielov, ale aj ostatní priaznivci tohto najúspešnejšieho olympijského športu v dejinách samostatného Slovenka. Nie div, že vzornú reprezentáciu Slovenska spomenul v príhovore na letisku aj prezident republiky Ivan Gašparovič, ktorý okrem iného povedal: "Hoci som nebol pripravený na to, chcel by som aj na pôde Slovenska poďakovať slalomárom za ich vzorné vystupovanie a výborne výkony, ktoré na olympiáde predviedli. Vy ste tí, ktorí sa zaslúžili o to, že v týchto dňoch sa o Slovensku vo svete viac píše. Vy ste tí, ktorí našu krajinu naozaj vzorne reprezentovali. Chcem vám za všetko poďakovať a keďže viem, že novinárov zaujímate teraz predovšetkým vy, nechám vás podeliť sa s nimi o svoje dojmy. Teraz ste tu vy dôležitejší ako ja," pripomenul prezident Gašparovič, ktorý osobne v areáli Helliniko sledoval fantastické výkony slovenských vodných slalomárov.

Vo chvíli keď prezidentský špeciál pristával na bratislavskom letisku, Gabriela Hochschornerová, mama dvojnásobných olympijských víťazov, netrpezlivo čakala na svojich synov. "Strašne sa na nich teším. Som taká...Srdce mi búši...No bude to vynikajúce. Bude to ohromné. Neviem to vypovedať. Neviem nájsť slová. Strašne som na nich zvedavá, akí prídu. Ako vystúpia z lietadla...Je to krásny, perfektný pocit, silno mi bije srdce, neviem to vyjadriť slovami. Teším sa, že to dokázali," povedala bývala reprezentantka vo vodnom slalome a zjazde, ktorá vo chvíli čakania na zlatých zo Sydney i z Atén prekvapujúco vyzdvihla nie tieto dva olympijské triumfy, ale bronzovú medailu z MS juniorov spred desiatich rokov. "Vtedy boli dorastenci. Vyšli z ničoho a získali medailu. To bol pre mňa najsilnejší zážitok. Veľmi som sa tomu potešila, lebo konečne začali niečo robiť," spomínala s úsmevom mama dvojnásobných olympijských víťazov.

Medzi vítajúcimi bol aj Anton Tkáč, olympijský víťaz v cyklistickom šprinte z roku 1976 v Montreale, ktorý prišiel hodinu pred odletom do Atén pozdraviť svojich dôstojných nástupcov. Člen Výkonného výboru SOV, predseda Slovenskej asociácie olympionikov a šéf Slovenského zväzu cyklistiky, vysoko vyzdvihol športové majstrovstvo bratov Hochschornerovcov, Martikána i Kaliskej. "Čo dokázali, je obrovská vec. Dokázali, že sú vynikajúci. Ukázali svetu, že aj náš šport patrí medzi tie najlepšie na svete," uviedol Tkáč tesne predtým ako sa vo dverách lietadla objavili prezident republiky Ivan Gašparovič s manželkou a hneď za nimi usmiate bratislavské dvojičky, Elena Kaliská, Michal Martikán a ďalší členovia úspešného minitímu slovenských vodných slalomárov. "Je síce pravda, že obhájiť je ťažšie ako vyhrať prvýkrát, pretože súperi i celý svet si už na vás dávajú väčší pozor. Už je aj trochu väčšia zodpovednosť, lebo ako tréneri, tak aj národ, fanúšikovia vkladajú do takých športovcov určité nádeje," konštatoval Anton Tkáč. Jeho slová potvrdil Peter Hochschorner, ktorý na margo všeobecného očakávania ich úspechu v Aténach uviedol: "Tak ja si myslím, že všetci ľudia, čo sledujú trochu náš šport, čo nás poznajú, si zvykli, že jednoducho vyhrávame. S tým určite aj rátajú a chcú, aby sme z každých pretekov priniesli zlaté medaily. Ako ďalej zadák mnohokrát pozláteného dvojkanoe povedal, práve na týchto ľudí, ktorí im doma držali palce, sledovali ich súťaže, na svoju priateľku a rodinu myslel vo chvíli, keď pod Akropolou znela slovenská hymna na počesť ich triumfu. "V duchu som si premietal všetky jazdy, ktoré sme počas súťaže absolvovali a musím sa priznať, že vtedy som ledva udržal slzy."

Obaja bratia za najťažšiu jazdu zo všetkých štyroch, ktoré v areáli Helliniko absolvovali, určili finálovú, v ktorej sa rozhodovalo o zlate. "Najťažšou jazdou bola tá posledná," zdôraznil Peter a pokračoval: "Pretože tam už fakt išlo o to zlato. A myslím si, že bola nervóznejšia ako tie ostatné. Urobili sme na nej aj malú chybu, ťukli sme, aj čas sme mali slabší, ale ...No tá bola najťažšia," uzavrel besedu o jednej zo zlatých aténskych jázd vyšší z bratislavských dvojčiat zo zlatého dvojkanoe.

Súvisiace články