Na to, že sme nemali Sagana, sme dosiahli solídny výsledok, tvrdí vedúci slovenskej výpravy

Na majstrovstvách Európy v dánskom Herningu získal Viviani (vľavo) striebornú medailu v pretekoch s hromadných štartom.
Na majstrovstvách Európy v dánskom Herningu získal Viviani (vľavo) striebornú medailu v pretekoch s hromadných štartom. (Autor: TASR/AP)
SITA|7. aug 2017 o 16:37

Slovenská výprava na cyklistických ME nezískala ani jednu medailu.

HERNING. Desiate miesto Michaela Kolářa a osemnásta pozícia Alžbety Pavlendovej v hlavných pretekoch elite sú solídnou vizitkou slovenskej výpravy na európskom šampionáte v cestnej cyklistike v dánskom Herningu.

Pri neúčasti obhajcu titulu Petra Sagana sa o ďalšie tri miesta v dvadsiatke najlepších v širokom spektre pretekov s hromadným štartom postarali aj Erik Baška (12. medzi mužmi) a juniori Matúš Štoček (17.) a Matej Blaško (19.).

Solídny výsledok

Nebolo to len propagačné, že ´ideme si len zašprintovať o titul´, naozaj sa aj súťažilo.


Martin Riška, vedúci slovenskej výpravy na ME v Dánsku

Ak by neexistoval fenomén Sagan, desiate miesto Kolářa by sa zrejme ešte viac docenilo, aj keď aj teraz má svoju váhu.

"Po dvoch rokoch sme nevyhrali vrcholnú kategóriu na Európe, ale nie som nespokojný s výsledkami. Možno s výnimkou kategórie do 23 rokov, kde mali chalani trochu smolu, tímový prejav však hodnotím pozitívne," priznal vedúci výpravy Martin Riška.

"V kategórii elite sme dosiahli solídny výsledok na to, že sme nemali Petra Sagana v tíme. Mať dvoch ľudí vo výsledkoch okolo desiateho miesta na majstrovstvách Európy nie je zlé. Chalani to sami povedali tak, že to mohlo byť aj lepšie. Keby sa Baškovi či Kolářovi podarilo dostať ešte vyššie, bolo by to super," poznamenal.

K pretekom hlavnej kategórie mužov, ktoré sa jazdili na 241,2 km na okruhoch v okolí Herningu, Riška ešte dodal:

"Počasie bolo také ako celý týždeň. Chvíľu pršalo, chvíľu nie, fúkal do toho vietor. Boli tam krajiny, ktoré sa snažili o únik. Čo sa týka výsledkov, bolo to napínavé do samého záveru, či príde do cieľa Boasson Hagen sám alebo bude šprintovať celý pelotón. Nebolo to len propagačné, že ´ideme si len zašprintovať o titul´, naozaj sa aj súťažilo."

Lepší by bol iný termín

Podujatie v kategórii elite mužov zaradili do programu majstrovstiev Európy len druhýkrát, vlani sa premiérovým šampiónom medzi profesionálmi stal Peter Sagan, tento rok získal titul nórsky šprintér Alexander Kristoff.

Otázkou zostáva, či majú preteky elite na ME svoje opodstatnenie, keďže viaceré krajiny v dôsledku nabitého iného programu neposlali do Dánska svoju mužskú špičku.

Pre niektoré tímy sú majstrovstvá Európy stále nezaujímavé, ale na druhej strane veľa ľudí si chcelo spraviť výsledok.


Martin Riška

"Dátum ME nie je šťastný. Chcelo by to sadnúť si a nájsť v kalendári priestor na celý týždeň, keď nie sú preteky WorldTour, ktoré sú pre jednotlivé tímy veľmi dôležité," uviedol Riška.

"Ak by bol pre európsky šampionát vyhradený celý týždeň, keď sa nič iné podstatné nedeje, tak ako na majstrovstvách sveta či majstrovských pretekoch jednotlivých krajín, nabralo by to celé na vážnosti. Takto mali v Herningu niektoré krajiny lepšie zastúpenie, iné zasa horšie."

"Pre niektoré tímy sú majstrovstvá Európy stále nezaujímavé, ale na druhej strane veľa ľudí si chcelo spraviť výsledok. Najmä tí, ktorí nedostávajú vo svojich tímoch dostatočný priestor, sa chceli ukázať," skonštatoval.

Pavlendová si splnila sen

O dobrý výsledok Slovenska na ME sa v hlavných v pretekoch žien 18. miestom zaslúžila Alžbeta Pavlendová. Cyklistická obojživelníčka, ktorá dosahuje väčšie úspechy na dráhe, si umiestnením v najlepšej dvadsiatke v Dánsku zajazdila životný výsledok z vrcholného podujatia na ceste.

Neskôr priznala, že preteky dlhé 120,6 kilometra v rýchlom tempe nie je zvyknutá jazdiť. Aj preto je pre ňu 18. priečka splnený sen.

Alžbeta Pavlendová.
Alžbeta Pavlendová. (Autor: TASR/AP)

"Možno som vsadila na riskantnú kartu, jazdila som viac vzadu, ale nemala som na to byť vpredu po celý čas. V poslednom kole som sa tam ale prebojovala. Záverečný kilometer sa šiel do protivetra, ale nakoniec sa mi podarilo nejako došprintovať," uviedla pre cycling-info.sk.

"Bol to boj, priemerka cez 41 km/h. Pred pretekmi som mala akoby trio cieľov. Ten najslabší bol iba dôjsť do cieľa, druhý najhorší dôjsť v hlavnom balíku a ten tretí byť do 20. miesta. Keďže sa mi podaril ten najodvážnejší, splnil sa mi sen," dodala Pavlendová.

Súvisiaci obsah

Nachádzate sa tu:
Domov»Cyklistika»Na to, že sme nemali Sagana, sme dosiahli solídny výsledok, tvrdí vedúci slovenskej výpravy