Nedeľa, 18. apríla, 2021Meniny má Valér

Peťa, v pondelok mi nevolaj. Keď si chceš ísť zalyžovať, choď sama

Petra Vlhová a Matej Gemza. (Autor: TASR)
Juraj Berzedi|1. mar 2021 o 12:05

Vlhová nebude bývať doma.

JASNÁ, BRATISLAVA. Televízne zábery niekoľkokrát ukázali, ako sa Petra Vlhová udržiava v štartovacej búdke v koncentrácii.

Chvíľu cvičila, potom sa ochladzovala snehom.

Slovenská lyžiarka mala možno štyri minúty do štartu nedeľňajšieho super-G v talianskom Val di Fassa, keď sa preteky na dlhé chvíle prerušili.

Nórka Kajsa Vickhoff Lieová totiž mala škaredý pád.

„Peťa pád nevidela, ale bola už zapnutá v lyžiarkach na štarte. Každý, kto súťažil, dobre vie, čo znamenajú prerušené preteky,“ priznal na tlačovej konferencii pred Svetovým pohárom v Jasnej Matej Gemza.

Je dlhoročným asistentom Vlhovej hlavného trénera Livia Magoniho.

Vlhovej tím nemal veľké oči

Bolestivé výkriky nórskej lyžiarky Vlhová síce nepočula, ale hluk vrtuľníka už áno. A čo sa vtedy odohrávalo v jej hlave, nevedno.

„Keď počula vrtuľník, aj keď jej tréner povie, že sa nič nestalo, psychika je rozhodená. A dostať sa naspäť do súťažného nastavenia nie je jednoduché,“ načrtol Gemza.

Slovenka sa na trať napokon vydala s viac ako polhodinovým meškaním. Nešla svoju typickú agresívnu jazdu a spravila aj chyby. A skončila až na 32. mieste.

„Jej výsledok bol ovplyvnený tým, čo sa stalo,“ nepochybuje Gemza.

Vo Val di Fassa štartovala Vlhová prvý raz v kariére. Na meraných tréningoch zjazdu výrazne zaostávala za najlepšími (36. a 30. miesto).

„Pred pretekmi sme nemali veľké oči. Oba zjazdy však išla na hranici svojich možností. Boli sme veľmi spokojní,“ doplnil Gemza.

V pondelok ťa nikto nechce vidieť

V prvom zjazde bola Vlhová deviata, v druhom dvanásta. Aj preto v nedeľu v super-G všetci očakávali podobný výsledok, možno aj o trochu lepší.

„Bola tam zhoda náhod a vypálilo to nie najlepšie. Výsledok neprišiel,“ poznamenal Gemza.

Hneď v nedeľu po pretekoch sa celý tím presunul na Slovensko, kde najbližší víkend čaká Vlhovú obrovský slalom a slalom.

V pondelok mala Slovenka voľný deň.

„Povedal som jej – Peťa, keď si chceš ísť zalyžovať, nevolaj mi. Môžeš ísť sama. Pozerala sa na mňa trochu čudne,“ prezradil Gemza.

Jasnú uzavreli

Ako je už niekoľko dní známe, Svetový pohár bude v Jasnej bez divákov. Preteky sa uskutočnia v tzv. bublinách. Keďže súťažný areál a príslušné ubytovacie zariadenia v Jasnej sú počas celého aktuálneho týždňa uzavreté, organizátori musia regulovať dopravu v Demänovskej doline.

"Už od pondelka platí zákaz vjazdu vozidiel bez príslušného povolenia od parkoviska Lúčky a od štvrtka 4. marca od 18-tej hodiny už od nižšie položeného Záchytného parkoviska. Obmedzenia potrvajú až do nedele 7. marca. Cieľom týchto opatrení je čo najlepšie zaistiť bezpečnosť areálu, aby sa ani v jeho bezprostrednej blízkosti nepohybovali neautorizované osoby," povedal predseda organizačného výboru podujatia Matej Hulej.


V posledných týždňoch či mesiacoch mal celý tím náročný program. Aj pre situáciu s pandémiou striedali jeho členovia len hotely so zjazdovkami.

A tak si všetci potrebovali od seba trochu oddýchnuť.

„Nikto ťa jeden deň nechce vidieť, ani ty nikoho nechceš v pondelok vidieť,“ vravel jej s úsmevom Gemza.

Vlhová nebude bývať doma

Po krátkom mentálnom oddychu má Liptáčka už v utorok naplánovaný dvojfázový tréning. A v stredu by mala ísť na lyže.

Na tréningovom kopci v Jasnej sa bude venovať obom technickým disciplínam.

Kým v slalome patrí stále medzi najlepšie, v obrovskom slalome sa trápi. Na svetovom šampionáte i v posledných pretekoch Svetového pohára v Kronplatzi bola dvanásta.

„Čím to je? To je dobrá otázka. V tréningoch je dobrá, v pretekoch to zatiaľ nejde,“ povzdychol si Gemza.

Matej Gemza. (Autor: SME - Jozef Jakubčo)

„Robíme všetko pre to, aby sme sa každý deň zlepšovali. Fyzicky je v poriadku, je to len o nastavení hlavy,“ doplnil.

Hoci Slovenka bude súťažiť len zopár kilometrov od svojho domova, bude musieť bývať v hoteli v Jasnej ako ostatné lyžiarky.

„Také sú pravidlá a musíme ich dodržiavať,“ tvrdí Gemza.

Využila jedinečnú šancu

Minulý týždeň v Jasnej dva dni trénovala. Pri úvodnom tréningu obrovského slalomu spadla a narazila si zuby.

Nič vážne sa však nestalo.

„Utrpela menšie zranenie chrupu. Ovplyvní to každého, ale Peťa bojovala a v zjazdoch ukázala, že je v poriadku a môže ísť naplno,“ vraví jej slovenský tréner.

Kým v zahraničných strediskách nemôžu pred pretekmi príliš trénovať, v Jasnej ako domáca pretekárka túto výhodu mala.

„Športová pamäť je krátkodobá. V Jasnej sme mali jedinú šancu, ako si trať vyskúšať, lebo v zahraničí také možnosti nemáme. Keď to nevyužijeme doma, tak už nikde,“ vraví Gemza.

Organizátori Svetového pohára v Jasnej konzultovali prípravu trate aj s Vlhovej tímom, aby Slovenku čo najviac zvýhodnili.

„Náš cieľ je vysoký. Je to 200 bodov ako na každých pretekoch. Koľko sa nám ich reálne podarí získať, sa uvidí až v pretekoch,“ doplnil Gemza.


Juraj Berzedi píše o futbale, ktorý dlhé roky hrával, hokeji, lyžovaní, atletike a vodnom slalome. Ako reportér sa zúčastnil na EURO 2016 vo futbale, aj na zimných olympijských hrách v Pjongčangu 2018. Reportérsky zachytil dianie na troch majstrovstvách sveta v hokeji (2017, 2018, 2019), pravidelne cestuje na Svetové poháre v alpskom lyžovaní a bol aj na dvoch svetových šampionátoch (2017, 2019).

Súvisiace články