Streda, 27. január, 2021Meniny má Bohuš

Majsterka sveta Lamiová: Bežalo sa mi v pohode

Vpravo usmiata svetová šampiónka Katarína Lamiová. Vedľa nej ďalšia slovenská medailistka, bronzová Silvia Chupeková. (Autor: archív K. Lamiovej)
Danica Božová|Publikované 10. júl 2018 o 17:20

Košičanka sa stala majsterkou sveta v orientačnom behu v šprinte.

KOŠICE. Dánsko hostí v týchto dňoch svetový šampionát v orientačnom behu veteránov.

Až 4200 súťažiacich z celého sveta je rozdelených do vekových kategórií po päť rokov.

Nečakaný triumf bez znalosti trate

V kategórii od 35 do 39 rokov sa stretli športovci, ktorí ešte stále súťažia a obsadzujú popredné pozície i v konkurencii bez rozdielu veku.

Práve v tejto vekovej kategórii sa nečakanou svetovou šampiónkou stala 35-ročná Košičanka Katarína Lamiová, desaťnásobná majsterka Slovenska v orientačnom behu bez rozdielu veku.

Športovkyňa, ktorej rozsah súťaženia je širokospektrálny, od orientačného behu cez horské ultrabehy a cestné behy na kratších tratiach až po maratón, odchádzala do Dánska na veteránsky svetový šampionát orientačných bežcov fyzicky pripravená, ale nohami stála pevne na zemi.

„Atletické behy človek môže zabehnúť dobre kdekoľvek, pokiaľ má natrénované a dosahuje primeranú úroveň. V orientačnom behu je to však úplne iné – veľkú úlohu pri práci s mapou a správnej orientácii zohráva znalosť terénu a skúsenosti. Ja a ani väčšina slovenských orientačných bežcov ani klubov však nemáme toľko financií ani času, aby sme vycestovali do zahraničia na niekoľkotýždňový pobyt a spoznávali terén, kde budú prebiehať súťaže,“ vyjadrila sa Lamiová pred odchodom.

Napriek opatrným predpovediam Katarína milo prekvapila nielen jej priaznivcov, ale i celú svetovú komunitu orientačných bežcov.

V prvej súťažnej disciplíne – šprinte na trati dlhej cca 3000 m – upozornila na seba už v kvalifikácii, kde obsadila tretiu priečku.

Vo finálovom behu uskutočňovanom intervalovým spôsobom dosiahla jeden z dvoch najrýchlejších časov, a tak sa o titul svetovej šampiónky podelila spolu s Američankou Samanthou Saeger, ktorá dosiahla na sekundu zhodný čas.

Konkurenciu nepoznala. Azda aj preto prišiel úspech

A čo hovorí majsterka sveta na svoj úspech?

„Zahraničnú konkurenciu som nepoznala. Možno aj to spôsobilo, že sa mi bežalo v pohode a dostavil sa úspech. Verím, že svojím výkonom som urobila radosť nielen samej sebe, ale aj všetkým doma na Slovensku, ktorí mi držali palce,“ vyznala sa Lamiová.

Autor: Danica Božová

Diskusia

Diskusiu k článku si môžete prečítať na sport.sme.sk

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.