Štvrtok, 5. augusta, 2021Meniny má Hortenzia

Lyžovanie: Šesť rakúskych zjazdárskych tragédií zatieňuje neúspechy

TASR|1. feb 2001 o 14:35

St. Anton 1. februára (TASR) - Rakúska verejnosť je po dvoch súťažných dňoch MS v alpských lyžiarskych disciplínach sklamaná, pretože striebro a bronz nie sú ani zďaleka napĺňaním ambícií domácej zjazdárskej veľmoci. Pravda, tieto "neúspechy" v dvoch nesú

ťažných dňoch (tréningy) zatieňujú spomienky na tragédie rakúskeho zjazdového lyžovania za posledných 10 rokov od posledných MS v Saalbachu. Na domácich svahoch vtedy získali zlaté medaily štyria Rakúšania, z nich dvaja sú už mŕtvi. V tragických skonoch v ďalších rokoch pokračovali ďalšie štyri osobnosti alpského lyžovania z krajiny, kde je tento šport národným.

V roku 1991 v Saalbachu bola hrdinkou davov populárna Uli Maierová, ktorá obhájila svoj titul v super-G. To už ju v cieli v náručí druha čakala malá dcérka Melanie, ktorá sa aktívne podieľala na predchádzajúcich dvoch zlatách svojej hviezdnej mamy. Maierová totiž dva roky predtým získala na MS vo Vaile tituly v super-G i v obrovskom slalome v treťom mesiaci tehotenstva... O to tragickejšie rakúska, ale i svetová verejnosť znášali tragický pád charizmatickej Ulrike Maierovej o tri roky neskôr v Ga-Pa, kde si v zákrute do cieľovej roviny zjazdu zlomila väzy.

Podobne populárny bol v Rakúsku Rudi Nierlich, mal dokonca podobný športový, ale, žiaľ, i osobný osud. Vo Vaile sa stal majstrom sveta v oboch točivých disciplínach, o dva roky neskôr v Saalbachu obhájil titul v obrovskom slalome, lenže o dva tri mesiace neskôr obletela svet smutná správa, že Rudi zahynul vo veku 25 rokov pri dopravnej nehode.

A potom nasledovali ďalšie rakúske tragédie. Talentovaný, 20-ročný Gernot Reinstadler vykrvácal napichnutý na jednu z tyčí vtedajších nedokonalých ochranných sietí v cieľových priestoroch zjazdovky vo Wengene. Mladý pretekár nezvládol záverečné esíčko lauberhornského tréningu na zjazd, pri výjazde do cieľového skoku ho odstredivá sila vyniesla priamo na osudný predmet. Tragické osudy postihli aj Petra Wirnsbergera II., ktorý zahynul v roku 1992 pri rekreačnom lyžovaní, automobilová nehoda skolila legendárneho trénera Aloisa Kahra a rovnako pri autohavárii zahynul i držiteľ malého glóbusu za obrovský slalom Svetového pohára Richard Kröll.

Súvisiace články