Streda, 23. júna, 2021Meniny má Sidónia

Lotyšsko odhalí české ambície

Sportnet|15. jún 2004 o 00:00

COIMBRA - Dlho očakávaná chvíľa českého futbalu je pred dverami. Národný tím čaká dnes prvý zápas na majstrovstvách Európy v Portugalsku. V ňom narazí mužstvo na najväčšieho outsidera šampionátu. Zápas s Lotyšskom by mohol ukázať, či sú vysoké ciele ...


Brankár Petr Čech počas tréningu Česka v portugalskej Sintre.FOTO ČTK - MICHAL KAMARYTCOIMBRA - Dlho očakávaná chvíľa českého futbalu je pred dverami. Národný tím čaká dnes prvý zápas na majstrovstvách Európy v Portugalsku. V ňom narazí mužstvo na najväčšieho outsidera šampionátu. Zápas s Lotyšskom by mohol ukázať, či sú vysoké ciele súčasného tímu reálne. Hráči nechcú súpera podceniť, papierovo najslabšie mužstvo na turnaji chcú poslať do kolien čo možno najskôr.

Včera českí futbalisti narušili doterajší stereotyp prípravy v stredisku Sintra a už ráno po deviatej hodine vyrazil konvoj z areálu Penha Longa na trojhodinovú cestu po rozpálenej diaľnici do severoportugalského mesta Coimbra. Tam si na dva dni v štvorhviezdičkovom hoteli Melia Confort rozložili futbalisti svoj prechodný tábor.

Presun si hráči krátili rôzne, okrem iného mohli sledovať český film 'Čtyři vraždy stačí, drahoušku'. Cestu v autobuse horšie znášal iba najvyšší muž šampionátu Jan Koller, ktorý si v polovici cesty pri krátkej zastávke radšej presadol do jedného z dvoch sprievodných mikrobusov. Tu mal viac priestoru pre svoju rozložitú postavu ako v autobuse.

Trenér Karel Brückner síce po decembrovom žrebovaní nemal z náročného cestovania po Portugalsku veľkú radosť, ale po preštudovaní miestnych možností bol pokojný. "Iba tri mužstvá budú cestovať menej ako my. Ten, kto sa s tým dokáže vyrovnať, bude mať na ihrisku výhodu," povedal.

Deň plný presunov sa však pre hráčov neskončil ani po obede a po krátkom odpočinku v hoteli. Mužstvo sa podvečer presunulo na oficiálny tréning na štadión v šesťdesiat kilometrov vzdialenom Aveire. V tej chvíli dosahovala teplota v tieni takmer 35 stupňov Celzia.

Šesťdesiatštyriročný tréner deň pred zápasom pôsobil spokojne. To preto, že jeho tím je vraj v dobrej pohode.

"Za tri týždne záverečnej prípravy sme urobili všetko pre to, aby sme nastúpili v dobrej forme. Ja verím, že to zápas potvrdí," uviedol Brückner.

Už včera bol rozhodnutý, ako pre stretnutie s Lotyšmi zostaví základnú jedenástku. Žiadne prekvapenie vraj nemožno očakávať. "Obranná štvorica je jasná a zloženie ofenzívy oznámim hráčom až ráno," vysvetlil. Je však zrejmé, že počíta s klasickým rozostavením 4 - 4 - 2, v ktorom bude hrať na hrote Jan Koller s Milanom Barošom.

Až v posledných dňoch sa začal Brückner zameriavať pri teoretickej príprave na konkrétneho súpera. Hráči dostali presný rozbor hry z posledných dvoch zápasov vrátane popisu kľúčových hráčov súpera. Tréner vraj mužstvo pripravoval, akoby hralo proti favoritovi. "Žiadne obavy u nás nenájdete. No kvality súperov si ctíme - bez ohľadu na to, či boli vyžrebovaní z koša A či D," povedal.

S Lotyšskom sa česká reprezentácia ešte nestretla a ani na klubovej úrovni nie sú vzájomné súboje príliš bohaté. Aj preto Česi hľadia na súpera s rešpektom. Rovnako ako v kvalifikácii sa chcú s úlohou favorita na trávniku vyrovnať čo najskôr.

"Plánovať nemôžeme, ale keby som si mal vybrať, tak by bolo ideálne streliť gól do desiatej minúty. Až na zápas Angličanov s Francúzmi sa totiž ukazuje, že k veľkým zvratom tu dochádzať asi nebude," uviedol kanonier Jan Koller. (čtk)

Súvisiace články